sobota, 2 maja 2020

Gazeta Senior online


Majowe wydanie Gazety Senior jest e-wydaniem. Na okładce jest Beata Rakowska aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego, znana słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim - prowadzi z nimi warsztaty teatralne:
oraz zapowiedzi niektórych artykułów: Świat kliknął STOP, Życie w czasie zarazy, Nie bójmy się prosić o pomoc, Kuchnia w dobie kwarantanny, Dlaczego kupujemy makaron i ser żółty? Wywiad z Beatą Rakowską przeprowadziła Maria Marchwicka, słuchaczka UTW.

Numer poświęcony jest w dużej części tematom związanym z koronawirusem, ale nie zabrakło w nim materiałów, które pozwalają zapomnieć o pandemii: 
Autorzy artykułów zastanawiają się, jaki świat był w momencie wybuchu pandemii i jaki będzie jutro. Może dobrze, że wreszcie zatrzymał się. Każdy chce mieć gdzie mieszkać, co jeść, być zdrowym, ubrać się, mieć samochód, piękne wakacje itd. Niestety nie wszyscy możemy to mieć – pisze Alicja Pionkowska w Gazecie Senior, autorka bloga Mózgojazda:
Więcej refleksji jest m.in. od Marii Orwat i Ilony Zakowicz. Ilona Zakowicz kończy artykuł "Świat w cieniu pandemii" przypomnieniem wypowiedzi Olgi Tokarczuk:

Na zakończenie zachęcam Państwa do przemyślenia słów Noblistki Olgi Tokarczuk, która zauważyła, że koronawirus „uświadomił nam, że bez względu na to, jak bardzo czujemy się słabi i bezbronni wobec zagrożenia, są wokół nas ludzie, którzy są jeszcze słabsi i potrzebują pomocy. Przypomniał, jak delikatni są nasi starzy rodzice i dziadkowie i jak bardzo należy im się nasza opieka”. Przypomniał nam także, jak ważna jest wzajemna troska i międzypokoleniowa solidarność, wzmocnił świadomość, że jesteśmy ze sobą i Światem połączeni.

Andrzej Wasilewski bardzo mądrze pisze o oddechu dla życia i zdrowia. Nasza klatka piersiowa i oddech są bardzo skomplikowane. To wszystko jest opisane i wyjaśnione w artykule wraz z praktycznymi radami.

Wśród autorów są psycholodzy i psychodietetycy. O psychologach Wirtualna Kultura słyszała już wielokrotnie, ale o psychodietetykach nie.  Z artykułu "Dlaczego kupujemy makaron i ser żółty" dowiecie się m.in, że:

"Połączenie cukrów, tłuszczy i soli powoduje niezwykłą kaskadę reakcji chemicznych w mózgu. Wyzwala dopaminę i serotoninę, co przekłada się na odczuwanie przyjemności."

oraz że nasze nawyki żywieniowe zależą od dzieciństwa:

"Wiele zależy od naszej historii i tego, gdzie się wychowaliśmy, a zarazem co wyzwala w nas uczucie komfortu i przyjemności. Czy może rodzice nagradzali nas słodyczami, kiedy posprzątaliśmy w pokoju."

Oj, niedobrze, niedobrze. Okazuje się, że w sytuacji dużego stresu chętniej sięgamy po niezdrowe produkty uzależniające, np. słodycze. Wirtualna Kultura to potwierdza. Czekolada z orzechami, którą dostała od Jasi, szybko zniknęła.

"Życie w czasie zarazy" to kolejny artykuł Jadwiga Kwiek, psychologa i psychoterapeuty, z serii ABC Psychologii dla seniorów. Autorka pisze m.in. o skutkach izolacji:

"Najlepszą, na ten moment, strategią wydaje się być strategia żółwia chowającego się we własnej skorupie. I tak właśnie robimy, samoizolując się we własnych domach. I strategia jeża zwijającego się w kulkę i wystawiającego kolce. (..) Rzecz w tym, że nasze mózgi już po dwóch tygodniach potrafią się adaptować do nowej sytuacji. Konsekwencją tego może być pokusa rezygnacji z dobrowolnej izolacji. (...) Starsze panie mówiące, że „jeden dzień, dwa można siedzieć w domu, ale nie w nieskończoność”. Niekoniecznie stoi za tym lekkomyślność, brak zdrowego rozsądku czy odpowiedzialności. Może to być podświadoma reakcja obronna psychiki na długotrwałą izolację(...) izolacja wpycha nas w poczucie nudy, powodowanej tak zwaną deprywacją sensoryczną, brakiem wrażeń, i sprawia, że czujemy się źle"

W świetle tych stwierdzeń Jadwigi Kwiek Wirtualnej Kulturze nasunęły się takie refleksje: Ania Jurkowska to super psycholog, bo godzinami jest w internecie na spotkaniach online z seniorkami:
a Wirtualna Kultura przyjęła chyba strategię żółwia i nie napisała artykułu do majowego numeru, chociaż jest wymieniona wśród redaktorów:
A może Wy odpowiecie na apel Lindy Matus, redaktor naczelnej, i też zostaniecie redaktorami Gazety Senior?

Uwaga. Zdjęcia przysłała Zosia. Ona kocha małe kaczuszki. Wirtualna Kultura nie wie, czy lubi też zumbę:

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz