poniedziałek, 4 maja 2020

Projekt "Eksperymentalnie" - artystyczna propozycja dla seniorów

Dzięki Irence ze Szczepina Wirtualna Kultura nawiązała zdalny kontakt z Małgorzatą Rzerzycha-Myśliwy z Muzeum Współczesnego Wrocław. Muzeum poznała wcześniej, gdy szukała buta Liczyrzepy  i w jego poszukiwaniu dotarła aż na dach, gdzie można było wypić kawę i podziwiać panoramę Wrocławia:
Tematem rozmowy, oczywiście zdalnie-telefonicznej, z Małgorzatą Rzerzycha-Myśliwy był projekt "Eksperymentalnie", jaki muzeum przygotowało dla seniorów:

"Jest to cykl rozmów telefonicznych i twórczych działań. Formuła jest elastyczna, zależna od zainteresowań uczestników oraz ich dyspozycyjności czasowej. Poszukujemy czterech chętnych osób. Zachęcamy do wzięcia udziału w programie wraz z kolegą lub koleżanką. Projekt jest szansą na bliższe poznanie się, ciekawe spędzenie czasu oraz zbadanie w praktyce artystycznych pojęć."

Więcej szczegółów można znaleźć na internetowych stronach muzeum:
 • kliknijcie: Projekt "Eksperymentalnie"
 • kontakt i zgłoszenie udziału: edukacja@muzeumwspolczesne.pl,
 • kontakt i zgłoszenie udziału: Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy, 512-498-961.

Wszystko to brzmi tajemniczo, tak jak zagadkowo uśmiecha się senior na zdjęciu, które Wirtualna Kultura dostała od Małgorzaty. 
 1. Projekt ma trwać trzy tygodnie i zacznie się, jak zawiąże się grupa. Jej członkowie to uczestnicy. Pracą grupy będzie kierował koordynator z muzeum. Można samemu zostać koordynatorem i stworzyć własną grupę dwuosobową.
 2. Celem projektu jest stworzenie dzieł konceptualnych, będących działaniem wobec stagnacji zaistniałej z powodu pandemii.
 3. Eksperyment polega na realizowaniu w parach twórczych zadań artystycznych za pomocą rozmów telefonicznych i pracy koncepcyjnej w domu.
Zadania uczestnika: 
 1. Prowadzi przez 3 tygodnie pisemny lub dźwiękowy pamiętnik, w zależności od możliwości technicznych. Pamiętnik powinien zawierać opis wydarzeń, refleksji, spostrzeżeń.
 2. Codziennie rozmawia z drugim uczestnikiem z pary. Wyznaczają sobie nawzajem artystyczne wyzwania. Opowiadają, co udało się zrealizować.
 3. Każde wykonane zadanie powinno być udokumentowane za pomocą zdjęć, rysunków tak, żeby można było je powtórzyć w innych okolicznościach.
 4. Zadania powinny wykorzystać to, co już w domu mamy.

Zadania koordynatora:
 1. Ustala z uczestnikami projektu harmonogram działań, terminy rozpoczęcia i zakończenia projektu, itd
 2. Przeprowadza z każdym uczestnikiem cztery telefoniczne rozmowy do 30 minut, podczas których podpowiada, mobilizuje, dokumentuje. 
 3. Nagrywa lub robi notatki z podsumowania efektów artystycznych działań.
Końcowy efekt projektu: pamiętniki i nagrania, które będą udostępnione na internetowych stronach muzeum.

I teraz najważniejsza, najtrudniejsza rzecz. 
 • Co może być "zadaniem"?
 • Co to jest "dzieło konceptualne"? 
Tak o tym pisze muzeum:

W pierwszym i drugim tygodniu eksperymentu zadania powinny dotykać zagadnień estetycznych, takich jak: harmonia, rytm, bryła, zniekształcenie, kontrast, malarskość, linearność, głębia, płaszczyzna, forma zamknięta i otwarta, wielość, jedność, tektoniczność, atektoniczność. Przykład: Ułóż na stole talerze w taki sposób, by stworzyć z nich rzeźbiarską bryłę – zrób zdjęcia obiektu lub opisz system układania talerzy, tak by można było powtórzyć instalacjęW trzecim tygodniu zadania powinny dotyczyć pokazania/przedstawienia jakiegoś problemu z wykorzystaniem już zdobytych doświadczeń, np.: samotność, nuda, zamknięcie, monotonia, rutyna."

Wirtualna Kultura nic z tego nie zrozumiała, bo nie wie, co to jest "tektoniczność" lub "atektoniczność". Jak przedstawić  artystycznie za pomocą domowych przedmiotów "linearność"?  Czym różni się forma "zamknięta'" od "otwartej"? Itd. To są prawdziwe wyzwania, a ona wyzwań się nie boi. Jest to okazja to poznania artystycznego, nowego dla niej, punktu widzenia. Czy będzie miał coś wspólnego z matematyką?Małgorzata zapewniła Wirtualną Kulturę, że pomysłodawcy są otwarci na propozycje uczestników projektu - koncepcję projektu można zmienić. Wirtualna Kultura ma już jedną propozycję, żeby w pamiętnikach dopisać, jak seniorki z Żółtego Parasola przygotowywały wielkanocne dekoracje:
Ona mogłaby opisać, jak wymyślała dekorację z jedynym jajkiem, które ugotowała na wielkanocne śniadanie. Czy to są formy otwarte czy zamknięte? A może to jest "nuda" - stale to samo jajko!

A jakie są Wasze propozycje? Dajcie znać Małgorzacie Rzerzycha-Myśliwy! Można się zgłosić z koleżanką lub kolegą. A może chcecie utworzyć parę z Wirtualną Kulturą?

Dodatek. Film ze spaceru po muzeum z okazji Nocy Muzeów 2020:

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Irena ze Szczepina6 maja 2020 20:32

  Projekt "Eksperymentalnie" bardzo ciekawy. W dzisiejszych czasach, kiedy przymusowo siedzimy (często samotnie) w domach, wyznaczanie sobie nawzajem artystycznych wyzwań,udokumentowanie za pomocą zdjęć i rysunków jest super wyzwaniem.Ważnym zadaniem jest działanie koordynatora, który podsumowuje efekty artystycznych działań i udostępni je na internetowych stronach Muzeum Współczesnego.Myślę, że jest to propozycja nie do odrzucenia. Dziękuję Wirtualnej Kulturze za przedstawienie w bardzo ciekawy i czytelny sposób projektu "Eksperymentalnie". Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń