poniedziałek, 25 maja 2020

Mentoring w Żółtym Parasolu


Wirtualna Kultura zastanawia się czasami, od kiedy jakieś słowo funkcjonuje w języku polskim, bo ma wrażenie, że jako podlotek go nie znała. Do takich słów należy "partycypacja", która pojawiła się w jej życiu chyba dopiero na emeryturze. gdy kilka lat temu dowiedziała się o Biurze ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Nazwa dziwnie brzmiała.

To dziwne dla niej słowo znalazła w słowniku wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego z roku 1969. Słownik nadal stoi na jej półce. Partycypować to znaczy uczestniczyć, brać udział od łacińskiego słowa "participare". Możecie wierzyć albo nie, ale ona uczyła się w liceum łaciny zamiast angielskiego. Co w jej głowie z tego zostało?

W ostatnich dniach znowu musiała zajrzeć do Kopalińskiego, a wszystko w powodu postu na Facebooku Żółtego Parasola z dnia 19 maja br.:

"Dobrych wieści nigdy dość! Po 4 latach starań w końcu doceniono🔥👑 nasze działania na rzecz seniorów - dostaliśmy dofinansowanie w ministerialnym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych! Ależ się będzie u nas działo tego roku! Wyniki w załączeniu. O projekcie opowiemy więcej jak tylko skończymy skakać z radości, a to trochę potrwa. A wniosek na konkurs dla Żółtego Parasola napisały Maria Zięba - fundraisingowy skarb Ołbina oraz Anna Jurkowska - tak w ogóle skarb Ołbina❤️."Wirtualna Kultura jest już przez Żółty Parasol nieźle wyedukowana i wie, dlaczego Maria Zięba to jest "fundraisingowy skarb":
Ania Jurkowska jest czytelnikom bloga znana jako Ania w niebieskich okularach:
Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych to oczywiście ASOS:

Jak już to wszystko wiecie, to mogę wreszcie napisać, że nazwa projektu brzmi "Dojrzała partycypacja - warsztaty i mentoring dla seniorów". Wirtualna Kultura przeczytała to na stronach ministerstwa, bo Żółty Parasol o tym jeszcze nie informuje, bo cały czas skacze z radości.

W słowniku Kopalińskiego "mentoringu" nie ma, ale jest "mentor":
 • mentor: doświadczony doradca, przewodnik (życiowy), wychowawca, nauczyciel,
 • mentorski: (dokuczliwie, apodyktycznie) moralizatorski.
Oba słowa pochodzą od imienia Mentora, przyjaciela Odyseusza i wychowawcy jego syna Telemacha w Odysei Homera. Według Wikipedii mentoring to partnerska relacja między mistrzem i uczniem (profesorem a studentem, zwierzchnikiem  pracownikiem itp):

Kto będzie mentorem dla seniorów? A może to oni będą mentorami? Zobaczymy. W mentoringu chodzi o odkrywanie i rozwijanie potencjału, który już mamy. Wirtualna Kultura jest ciekawa, co w niej jeszcze można odkryć. Na razie razem z Basią ze Swojczyc odkrywają tajniki sztuki:

Uwaga. Małe łabędzie szybko rosną. Tak wyglądały w zeszłym tygodniu, kliknijcie na zdjęcia. Nowe zdjęcie przysłała Jola. A tak wyglądały poprzednio:
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Mentoring coraz więcej nowych poprzekręcanych słów określających właściwości i umieję tności ale zdjęcie z łabędziami bardzo ładne Baca

  OdpowiedzUsuń
 2. Partycypacja
  to słowo z ostatniego dziesięciolecia, więc do dzieciństwa Krysiu nie sięgaj bo nie ma po co. Dałaś taką wykładnię, że już nic dodać. Powiem tylko, że nasi tzn organizacje pozarządowe, mocno się uaktywniają w powyższym temacie wg moich obserwacjo tak od ponad 5 lat. Chyba dobrze. Niech się dzieje.
  Mnie jednak nieco obrusza ujmowanie prostego temat koniecznie w języku "ponad powszechnym" i kombinuję po co takie komplikowanie (może trzeba aby nie wszyscy to rozumieli?), tak jakby język polski był nieładny? niedostatecznie wymowny? No sama nie wiem po co te ambicje twórczo słowne koniecznie zza miedzy bliższej czy dalszej, ale jednak zza... Czy tylko wtedy ma to sens intelektualny czy co?
  Tak sobie głośnie dumam w gronie przyjaciół, tyle mi zawsze wolno...
  Miłej niedzieli - Majka

  OdpowiedzUsuń