niedziela, 18 listopada 2018

Kapturek myśliciela i lateralne myślenie


Ostatnie zajęcia z treningu pamięci zaczęły się od rozgrzewki. Zajęcia prowadziła Justyna, bardzo dobrze znana seniorom z Żółtego Parasola. Okazało się, że powinno się ćwiczyć mózg tak jak mięśnie. Uczestniczki warsztatów zastosowały na początek metodę Paula Dennisona:
aby poprawić koordynację ruchów i rozgrzać mózg. Jest to element kinezjologii edukacyjnej, która zajmuje się ruchami zwiększającymi ilość połączeń nerwowych między prawą i lewą półkulą. Paul Dennison zaproponował proste ćwiczenia fizyczne, które aktywizują połączenia nerwowe w celu poprawienia współdziałania obu półkul mózgowych. 

Każda półkula ma inne zadania i to trzeba zintegrować. Seniorki bardzo chętnie kręciły okiem, lewą ręką dotykały do prawej łydki lub prawego policzka, itd. Justyna tak szybko czytała polecenia, że można było się łatwo pogubić. Codzienne wykonywane ruchy naprzemienne (min. przez 4 tygodnie) to: lepsza koncentracja, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, zdrowsze oddychanie, zharmonizowanie współpracy obu półkul mózgowych, większe odprężenie i łagodzeniu stresów, itd.


Potem było jeszcze fajniej, bo ćwiczyłyśmy "kapturek myśliciela", czyli masaż uszu, oraz uciskanie punktów równowagi i prawidłowy oddech. Udawałyśmy też sowę, kręcąc głową. Na zakończanie rozgrzewki rysowałyśmy w myślach oburącz ogromne figury.

Przepis na kapturek myśliciela. Dużym palcem i kciukiem złap małżowinę uszną i masuj ją (odciągając do tyłu i ściskając). Masaż zaczynaj od góry i przesuwaj się w dół do płatka ucha. Ćwiczenie pobudza słuch i wspomaga pamięć

Druga część warsztatów wymagała myślenia i kreatywności. Na szczęście nasze mózgi były już rozgrzane! Każda z uczestniczek w ciągu 3 minut miała napisać na kartce jak najwięcej wyrazów na literę F. Zawody wygrała Krystyna, ale nie była to Wirtualna Kultura. Krystyna wymyśliła 32 wyrazy na literą F. Wirtualnej Kulturze nie udało się wytężyć mózgu - napisała tylko 25 wyrazów. Widocznie nie przyłożyła się dobrze do wstępnej rozgrzewki.

Następne ćwiczenie było już znane uczestniczkom warsztatów. Układy inne wyrazy z liter, które są w słowie "kontrabas". Tym razem wygrała Lucyna, która wymyśliła 17 słów. 


Kolejne ćwiczenie wymagało kreatywnego myślenia.. Każda wylosowała dwa słowa i miała je użyć z jakimś zdaniu, które powinno zawierać przesłanie, powiedzenie, itp. 
 • Wirtualna Kultura wylosowała "głowa" i "drzewo". Zastosowała je w zdaniu: Głową drzewa nie przebijesz, ale dużo się przy tym nauczysz
 • Grażynka wylosowała "rózga" i "kwiatek". Oto jej zdanie: Nie traktuj kobiety rózgą, ale kwiatkiem.

Uczestniczki warsztatów musiały też udawać Wisławę Szymborską. Justyna przeczytała wiersz Szymborskiej "Możliwości", kliknijcie: Wiersz Szymborskiej "Możliwości", a uczestniczki zajęć układały podobne wiersze, w których każda linijka zaczynała się tak jak u Szymborskiej od "wolę", a następny wyraz musiał się zaczynać na literę z imienia uczestniczki. To było utrudnienie, które wymyśliła Justyna. Krystyna - Wirtualna Kultura napisała taki wierszyk:
 • Wolę koty niż psy.
 • Wolę rysować niż gotować.
 • Wolę y niż x.
 • Wolę spacery niż biegi.
 • ...
W wierszyku jej sąsiadki na zajęciach pojawiły się m.in. takie zdania:
 • Wolę ananasy niż rarytasy.
 • Wolę idee niż ideologie.
 • Wolę dodawać niż ujmować.
Układano też wierszyki i zabawne zdania na podstawie znanych skrótów, na przykład z MPK i PKS.

Uwieńczeniem treningu pamięci było ćwiczenie myślenia lateralnego, kliknijcie: Myślenie lateralne - Wikipedia. Justyna czytała dziwne, niezwykłe historyjki, a uczestniczki wymyślały, dlaczego coś się stało w historyjce lub co było dalej. Niesamowite pole do popisu i fantazji. Uczestniczki miały wspaniałe pomysły. Po ich wysłuchaniu Justyna czytała, jak to w historyjce było faktycznie. Fantastyczne ćwiczenie i jednocześnie fajna zabawa.

Trening pamięci był tak intensywny jak trening na siłowni. I to właśnie chodzi.
Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Krysiu 😊 Dzieki za przyklady cwiczen😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu, cieszę się, że na blog zaglądasz. Metoda Dennisona bardzo mi się spodobała. Czy kliknęłaś na pierwszy link?

   Krystyna

   Usuń
 2. Doskonale rady. Dziekuje Dzidka

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł :) było mi bardzo miło z Paniami pracować. Pozdrawiam serdecznie!

  Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Justyno, dziękuję i dziękujemy. Prywatnie wiem, że wiele seniorek zamierza wykonywać ćwiczenia Dennisona.

   Krystyna

   Usuń