sobota, 20 lutego 2021

Filmy dokumentalne i zmiana klimatu

Niech Was słońce za oknem nie zwiedzie. Dzisiaj, sobota 20 lutego, godz. 9, jakość powietrza Wrocławiu była niekorzystna -  znawcy zanieczyszczeń powietrza nie zalecali spacerów. Poziom PM2.5 był podwyższony:


Wirtualna Kultura zawsze z niezadowoleniem obserwuje samochody stojące na jej ulicy z włączonymi silnikami. Kierowcy zapewne na kogoś czekają, "bawiąc się smartfonami". Ale czy muszą się dogrzewać? Chętnie by im wymierzyła "karę" obowiązkowego oglądania filmów o zmianach klimatycznych. Na przykład, powinni obejrzeć film dokumentalny Toma Burke, ujawniający drastyczne konsekwencje zmian klimatycznych w wiosce Newtok w Alasce:

Na stronach Ministerstwa Środowiska można się zapoznać z wynikami badań świadomości Polaków o zmianach klimatu i o zachowaniach ekologicznych:
Ze świadomością nie jest aż tak źle, ale gorzej jest z zachowaniami, zdaniem Wirtualnej Kultury.

 Polacy o zagrożeniach dla klimatu rozmawiają w gronie rodziny i znajomych dosyć często - tak wynika z badań przedstawionych na stronach ministerstwa. Prawie 60 proc. jest nawet zdecydowana ponieść wyższe koszty energii i paliw, zakładając, że będą one stanowiły źródło finansowania transformacji niskoemisyjnej.

W międzyczasie stan wrocławskiego powietrza poprawił się (godz. 11), ale nadal jest poniżej normy. I co teraz - iść na słoneczny spacer, czy oglądać w internecie filmy dokumentalne? A może się nie przejmować, jak napisała jedna z czytelniczek w komentarzu do poprzedniego wpisu: 
a oglądanie filmów dokumentalnych odłożyć na później:

Uwaga. Wirtualna Kultura dopisała kilka linków na stałe w "Ciekawych linkach" na blogu:

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Krysiu my jednak poszliśmy nad Widawe , było cudownie ,nareszcie śpiewały ptaki i cudownie świeciło słońce 👍

    OdpowiedzUsuń