piątek, 19 lutego 2021

Gdzie jest świeże powietrze?

W piątek, 19 lutego, godz. 7, Wirtualna Kultura kliknęła w link: Jakość powietrza we Wrocławiu i okazało się, że nie ma po co się spieszyć, bo system monitorowania jakości powietrza zalecił jej, seniorce, ograniczenie odpoczynku na "świeżym powietrzu". Kliknęła w górnym rogu na żółtej grafice na dwie strzałki i przeczytała wartości parametrów charakteryzujących aktualną jakość wrocławskiego powietrza. Po trzech godzinach sytuacja się poprawiła - seniorka może wyjść na spacer. Teraz Wirtualna Kultura zastanawia się, czy swój dzień zawsze rozpoczynać od klikania na powyższy link.

Ona sprawdziła też, co działo się w Nowej Rudzie 18 lutego 2021 (kiedyś tam mieszkała). A tam 18 lutego było "na czerwono" - dla pyłu zawieszonego PM10  poziom stężenia średniodobowego wynosił 140 µg/m3 przy maksymalnej normie 100 µg/m3.

10 lutego 2021 informowano o ryzyku przekroczenia poziomu pyłu PM10 w wielu punktach na Dolnym Śląsku, 
Dzisiaj ze stężeniem PM10 było źle też w rejonie Bydgoszczy i na Górnym Śląsku, 
 Dlaczego PM10 jest takie złe?

Seniorzy powinni oddychać głęboko, ale gdzie, skoro smog nas dopada. Czy wiecie, czym oddychamy? W roku 2017 Wirtualna Kultura obejrzała pewien eksperyment z powietrzem:
Strach pomyśleć, jak wyglądają jej płuca. 

We Wrocławiu są cztery punkty pomiaru jakości powietrza i jego składu (Na Grobli, Orzechowa, Korzeniowskiego, Wiśniowa/Powstańców Śl.). 
Bieżąca jakość powietrza w Polsce jest śledzona przez GIOS:

I co z tego? Czy powinniśmy stale nosić maseczki antysmogowe?

Wirtualna Kultura zainteresowała się też CO2, węglem i tym, co Wrocław robi dla środowiska:

Co, oprócz starych pieców węglowych, powinniśmy wyeliminować? Jak myślicie?

Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Niezwykle potrzebny blog. Bravo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie będę sprawdzać, bo po co się stresować jak nie mam na to wpływu. Może maseczka mnie trochę chroni.

  OdpowiedzUsuń
 3. 4 punkty pomiaru na krzykach a kominy z ul.lowieckiej dymia korki samochodów coraz dłuższe a prezydent miasta zajmuje się ławeczkami których brakuje w parkach LECH

  OdpowiedzUsuń
 4. Ma spacer do parku każda pogoda jest dobra LECH

  OdpowiedzUsuń
 5. 18 stycznia 2021 Wrocław był w czołówce miast na świecie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem według kryterium Air Quality Index. Wyprzedziły nas jakieś miasta w Indiach.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteśmy nieustająco w czołowce najbardziej zatrutych powietrzem miast od dłuższego czasu.Brak reakcji władz miasta.To powinno być najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Irena ze Szczepina21 lutego 2021 15:33

  Temat bloga bardzo potrzebny. Wiemy, że powietrze jest we Wrocławiu (i nie tylko) bardzo zanieczyszczone.Likwidacja smogu powinna być priorytetem dla władz miasta.Wierzę, że tak będzie.Pozdrawiam Wszystkich czytelników bloga, a Tobie Krysiu dziękuję za bardzo dokładne wiadomości o systemie pomiarów jakości powietrza i jego składu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyste powietrze to wspólna sprawa mieszkańców i władz miast, a nie samych władz.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń