wtorek, 16 lutego 2021

Jak zwalczają dezinformację o COVID-19 w internecie

Wirtualna Kultura należy do społeczności wolontariuszy "razem.eu": kliknijcie: Jak efektywnie działać w sieci? Dlatego od czasu do czasu dostaje "z Brukseli" maile z ciekawymi informacjami, które warto rozpowszechniać. Oto fragmenty dzisiejszego maila od Elżbiety:

"Od rozpoczęcia kampanii szczepień na COVID-19 w UE w grudniu 2020 fala błędnych i nieprawdziwych informacji na temat szczepionek krąży w internecie i na portalach społecznościowych. (...)

Zwalczanie dezinformacji jest dla Parlamentu Europejskiego priorytetem, w celu zapewnienia obywatelom UE dostępu do wiarygodnych źródeł informacji. Każdy może paść ofiarą dezinformacji. (...)

Istnieją jednak sposoby, aby się na nią uodpornić: najpierw trzeba sobie uświadomić, że każdemu może się to zdarzyć. Następnie należy pamiętać o źródłach, które mogą pomóc zidentyfikować fałszywe informacje. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę takich źródeł.

Fakty dotyczące zatwierdzonych szczepionek na koronawirusa znajdziesz na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego, gdzie przygotowaliśmy przegląd informacji o szczepionkach na COVID-19
oraz o tym, jak przeciwdziałać mitom o koronawirusie;
Na stronach Komisji Europejskiej też znajdziesz informacje szczepionkach i szczepieniach:
Informacje są na stronach polskiego rządu:

Jak widzicie,  w walkę z dezinformacją w internecie jest zaangażowany cały świat. 

Wirtualna Kultura niedawno wzięła udział w zdalnym szkoleniu przygotowanym przez Martynę Wilk z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na temat dezinformacji i fake newsów. Aleksandra Klimczyk (Punkt Informacyjny Unii Europejskiej we Wrocławiu) wyjaśniała, jak rozpoznawać fake newsy i się przed nimi bronić. Na szkoleniu Wirtualna Kultura się dowiedziała o działającej w Polsce na Facebooku grupie Wojowników Klawiatury. Może kiedyś napisze o nich i o metodach, jakie stosują, żeby demaskować fałszywe informacje rozpowszechniane w internecie.

Dodatek. W mailu od Elżbiety było dużo odsyłaczy do angielskich stron różnych instytucji, które walczą z dezinformacją na temat COVID-19, w tym do stron WHO o sposobach zgłaszania dezinformacji na temat szczepionek w internecie:
oraz do projektu (kliknijcie: Team Halo), w ramach którego międzynarodowy zespół naukowców odpowiada w mediach społecznościowych na pytania związane z koronawirusem. 

Więcej faktów i wskazówek dotyczących  komunikacji o COVID-19 znajdziecie po angielsku w poradniku  (kliknijcie: Poradnik) przygotowanym przez ekspertów ds. dezinformacji z Uniwersytetu w Bristolu.

Rozpoznać dezinformację pomoże Ci (strony po angielsku):
  • Europejska Służba Działań Zewnętrznych, która na swoim blogu (kliknijcie) EUvsDisinfo regularnie demaskuje fałszywe informacje rozprzestrzeniane przez zagraniczne kampanie dezinformacyjne,
  • 5-minutowa gra online Go Viral, dzięki której zobaczysz, jak działa dezinformacja o koronawirusie.
To wszystko było w mailu od Elżbiety.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz