czwartek, 16 stycznia 2020

Jak efektywnie działać w sieci?

Wszyscy wiemy, że świat jest "mały". Dzisiaj okazało się, że Wrocław jest też "mały", bo Wirtualna Kultura spotkała aż dwie znane jej młode seniorki na szkoleniu "Jak efektywnie działać w sieci", przygotowanym specjalnie dla wolontariuszy akcji "wspólnie.eu". Wydarzenie zorganizowały Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Słupski Instytut ds. Młodzieży w Domu Europy przy ulicy Widok,

Szkolenie prowadził Karol Kotusiewicz (kliknijcie na pierwsze zdjęcie z Grażynką, Karolem, Wirtualną Kulturą i Ewą). Świetnie "dopasował" swój przekaz do oczekiwań międzypokoleniowej grupy uczestników szkolenia. Odpowiadał na każde pytanie.

Wirtualna Kultura odmłodziła się w trakcie szkolenia o 30 (40?) lat. To są ewidentne plusy udziału w wydarzeniach dla "wszystkich". Teraz nie może się doczekać, kiedy w sieci pojawi się wspólne zdjęcie wszystkich uczestników szkolenia. Czy granice wieku ulegną na nim zatarciu? W czasie przerwy kawowej nie było widać "metryk":


Podczas szkolenia można było się dowiedzieć, jak pisać, by nasze posty wyróżniały się na tle innych wpisów. Takie wskazówki są bezcenne dla każdego użytkownika mediów społecznościowych, w tym dla blogerki. Wirtualna Kultura poznała wiele nowych dla niej terminów i zasad. Na przykład,

zasada trzech kliknięć, reguły 4C i 4U,
 google trends, avator, model AIDA,
streaming live, TikTok,
przescrollowanie, internetowy recykling, 
 e-reputacja, personal branding, prosumentInternet. 

Mowa też była o zdjęciach i darmowej aplikacji "canva" do grafiki. Obrazy (zdjęcia) od roku 2013 cieszą się największym zainteresowaniem w sieci, o czym Wirtualna Kultura się przekonała "na własnej skórze".

Ciekawe były też statystyczne dane o uczestnikach mediów społecznościowych - 42 procent całej populacji naszej planety korzysta z nich. Siedem milionów Polaków korzysta z Instagramu, w tym 59 procent to kobiety.

Szkolenie składało się z trzech modułów:
 • Jak pisać, by chcieli nas czytać.
 • Jak sprawić, by było nas widać.
 • Jak kreować swoją markę osobistą w sieci.
Wszystko było ilustrowane i komentowane bardzo ciekawymi przykładami z mediów społecznościowych. Oprócz "teorii" była też "praktyka" i to było najfajniejsze. Karol podzielił uczestników na trzy grupy. Każda z nich miała w ekspresowym tempie opublikować na Facebooku post o szkoleniu, ale adresowany do innej grupy użytkowników sieci. 

Uczestnicy szkolenia okazali się bardzo kreatywni. Karol napisane przez nich teksty postów poddał ocenie przez "jasno.pl" pod względem ich zawartości. Tekst grupy, w której była Wirtualna Kultura", otrzymał 2 punkty na 7, co było świetnym rezultatem - prawie idealnym. Gorzej było ze zdjęciami do wpisu. Sami zgadnijcie, dlaczego pierwsze z poniższych zdjęć nie było dobre (powodów było kilka!):


Jak zwykle nad wszystkim czuwał Grzegorz Małyga,  dyskretny obserwator, który zauważył, że nawet na przerwie kawowej uczestnicy dyskutowali o social mediach. Wirtualna Kultura wielokrotnie spotykała Grzegorza w Domu Europy - nawet ma z nim zdjęcie:
Tym razem Grzegorz jest na zdjęciach z Karolem i innymi uczestnikami (kliknijcie na zdjęcia):


Wirtualna Kultura dołączyła do społeczności "wspólnie.eu" w zeszłym roku, gdy zakończyła się akcja "Tym razem głosuję". Wy też możecie:
Krystyna - Wirtualna Kultura

9 komentarzy:

 1. Zdaje mi się, że pierwsze z dwu zdjęć nie jest dobre, bo pan Prowadzący wygląda, jakby pochodził z krainy Goliatów, a trafił do wrocławian o normalnym wzroście. Ale z drugiej strony to zdjęcie jest dobre, bo dokumentuje, że wszyscy widoczni na nim są w tym samym wieku :-)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo pani Olu..
   A to ostatnie zdanie (?) to mistrzostwo świata właśnie!
   Pozdrawiam serdecznie Majka

   Usuń
  2. Olu, Twoja kreatywność nie potrzebuje szkolenia. Karol podał inne powody, dla których pierwsze zdjęcie nie jest dobre.

   Krystyna

   Usuń
 2. Szkoda Krysiu, że nie podałaś nam wcześniejszego info na temat dzisiejszego szkolenia. Mnie bardzo zaciekawił temat, sądzę że nie tylko mnie... Bo już ten następny termin(20 stycznia br.)jest skierowany do określonej grupy - młodzieży. Na przyszłość daj nam sygnał o podobnie ciekawym wydarzeniu , będziemy wdzięczni. Jeśli to możliwe oczywiście. Dzięki wielkie za próbę podsumowania tych zajęć.
  W sieci tym czasem wylewa sie ogromna fala niecenzuralnego hejtu (w tym politycznego), że głowa boli i dobrze byłoby jakoś temu przeciwdziałać, ale jak?
  Na pewno nie taką samą bronią należy zwalczać ten stan rzeczy, ale fachowcy powinni nam podpowiedzieć i doszkolić jakoś w tym względzie.
  Życzę miłego zbliżającego się weekendu - Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, wcześniej nic o szkoleniu nie pisałam, bo przypuszczałam, że jest tylko dla społeczności "wspólnie.eu", do której ja należę i do której każdy może się zapisać.

   Krystyna

   Usuń
 3. Wirtualna Kultura ma bardzo lekkie pioro. Brawo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Krystyno,
  serdecznie dziękuję za aktywny udział w szkoleniu i za bardzo ciekawą relację z tego wydarzenia!
  Wszystkich zachęcamy do dołączenia do społeczności wspólnie.eu - takie warsztaty, jak ten, są przeznaczone przede wszystkim dla wolontariuszy tej akcji i to oni jako pierwsi dowiadują się o nich z naszej korespondencji. Natomiast jeśli pozostają wolne miejsca na szkolenia, zapraszamy też wszystkich chętnych.
  Pozdrawiam
  Grzegorz, Biuro PE we Wrocławiu

  OdpowiedzUsuń
 5. Grzegorzu, bardzo dziękuję za wyjaśnienia.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja Majka, zainteresowana, także dziękuję za to bardzo ważne dopowiedzenie. Wyjaśnienie rzeczowe i już wiem jak to jest. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie . . .
  Temat jak wyżej bardzo nośny i będzie śledzić kolejne wydarzenia.

  OdpowiedzUsuń