niedziela, 7 lipca 2019

Głazy Krasnoludków i SokołowskoWirtualna Kultura wreszcie oderwała się od GDSów, treningów pamięci, słuchowisk oraz warsztatów z twórczego pisania i wybrała się na Wycieczkę dla Każdego z Jadzią i Irkiem Spychalskimi szlakiem trzech religii. Kościół Pokoju w  Świdnicy, Sanktuarium w Krzeszowie i cerkiew w Sokołowsku były jej znane. To jej nie zniechęciło - przecież zmieniają się krajobrazy zza szyb autobusu.

To się w stu procentach potwierdziło. Dolny Śląsk pięknieje nam. Jednego tylko nie przewidziała. Na Dolnym Śląsku są jeszcze miejsca do odkrycia. Takim miejscem dla Wirtualnej Kultury był rezerwat przyrody Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie niedaleko Krzeszowa. Są też ludzie do odkrycia. Takich ludzi spotkała w Sokołowsku.

W Kościele Pokoju w Świdnicy wycieczka trafiła na koncert organowy. W Krzeszowie było bardzo dużo wycieczek, w bazylice koncert, a w restauracji bardzo smaczna karkówka.A co było w Gorzeszowie? Cisza, spokój, piękna przyroda i skalne krasnoludki. Niczego więcej mieszczuchom nie trzeba. To bardzo dobrze widać na trzech pierwszych zdjęciach. Są na nich Hania, Zosia, Jurek i Wirtualna Kultura. W lesie była też Ala, ale do zdjęć nie pozowała, bo sama robiła zdjęcia krasnoludkom (jak zwykle na zdjęcia kliknijcie):


Przy wjeździe do Gorzeszowa turystów wita skała Diabelska Maczuga z tablicą 1813-1913 upamiętniająca setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem. Jadzia opowiedziała, skąd głazy krasnoludków i Diabelska Maczuga wzięły się w Gorzeszowie:

Ostatnim punktem wycieczki były mała cerkiew oraz Centrum Zdrowego Wypoczynku w należącym do cerkwi Domu Św. Elżbiety w Sokołowsku:


W cerkwi wycieczkę powitał prawosławny mnich - brat Łukasz. Bardzo ciekawie mówił o wierze, bogu, życiu itd. Wirtualna Kultura nie mogła się oprzeć wrażeniu, że jego wiara jest głębsza i pełniejsza niż wielu katolików. Przypomniało się jej, co kiedyś usłyszała w drewnianym meczcie w Kruszynianach w czasie wycieczki szlakiem czterech kultur.

20 lipca będzie Sokołowski Jarmark Zdrowia. Być może będzie to okazja do porozmawiania z bardzo ciekawym "kierownikiem" Centrum Zdrowego Wypoczynku i jego żoną, która upiekła bardzo dla całej wycieczki zdrowe ciasteczka. Może on pokaże Wam testy, które zrobił na wodzie mineralnej i wodzie z wrocławskiego kranu, którą Jadzia specjalnie przywiozła. Badał m.in. jej zawartość. Okazało się, że woda z kranu nie jest gorsza od wody mineralnej ze sklepu. W Domu Św. Elżbiety jest kilkanaście miejsc noclegowych.Sokołowsko odżywa. Organizowane są imprezy kulturalne, festiwale. Odbudowywane jest największe sanatorium, z którego Sokołowsko kiedyś słynęło. Działają inne sanatoria. Nic dziwnego, w Sokołowsku jest mikro klimat. W latach 50tych mieszkał w nim Krzysztof Kieślowski, czym miasteczko szczyci się:.
Tyle wrażeń w ciągu lipcowej soboty dzięki Jadzi i Irkowi, którzy od lat organizują wycieczki dla seniorów.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Bardzo fajna wycieczka dożo ciekawych miejscowości.Dobrze dobrane opisy.poszczególnych miejsc.Da się wyczuć że te tereny są znane Wirtualnej Kulturze.Moje gratulacje!Tylko nie można się zorientować która pani to Jadzia,Zosia,Hania,itp

  OdpowiedzUsuń
 2. Podaję w kolejności pojawiania się na zdjęciach: Wirtualna Kultura, Zosia, Jurek, Zosia, Hania, Wirtualna Kultura.

  Jurek zrobił zdjęcia z Wirtualną Kulturą.

  Krysyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna wycieczka.Tyle ciekawych miejsc do zwiedzania.
  Serdecznie pozdrawiam .Alicja

  OdpowiedzUsuń