wtorek, 15 sierpnia 2023

Co Wirtualna Kultura ma w głowie, czyli o czym myśli?

Wirtualna Kultura pracowicie spędza wakacje. W lipcu była na Festiwalu Góry Literatury, gdzie na szczęście nie było tak gorąco jak rok temu. Potem wyfrunęła do Kołobrzegu, gdzie na nieszczęście było zimniej niż rok temu. A teraz siedzi we Wrocławiu i narzeka na upały - one miały być wtedy, gdy ona była w Kołobrzegu. Nie da się planować życia, gdy nie ma się wpływu na klimat.

Tylko nieliczni czytelnicy bloga piszą, jak spędzają wakacje, i nawet przysyłają zdjęcia Wirtualnej Kulturze. Żaden nie zareagował jednak na jej apel na wymyślenie tekstu dedykacji do "Osobistego przewodnika po Pradze" Mariusza Szczygła:

Wdzięczności nie ma! To WK przez godzinę zadawała Mariuszowi w Nowej Rudzie pytania od czytelników bloga, a czytelnicy nie mogą wymyśleć jednego zdania?!? To wszystko odbyło się jej kosztem, bo ona tylko przez pół godziny mogła opowiadać Mariuszowi o sobie. Efekty tego będą znane już niedługo. Wywiad WK z Mariuszem jest już gotowy i ukaże się we wrześniowym numerze Gazety Senior.

Drodzy Czytelnicy, a może dokończycie zdanie:

"Wojak Szwejk jest/był taki popularny, bo ..." 

lub napiszecie, co Was zaskoczyło w Pradze? Wirtualną Kulturę zaskoczył w Pradze przewodnik, który bezbłędnie rozpoznał, z jakich państw pochodzą uczestnicy spaceru.W rozmowie WK z Mariuszem nie było ani słowa o Pradze. Wirtualna Kultura była tam dwa razy. Z przewodnika Marco Polo "Praga" skorzystała dopiero w pociągu w drodze powrotnej i nie mogła przeboleć, że nie dotarła do miejsc kojarzonych ze wojakiem Szwejkiem. Czy to jest powód, żeby jeszcze raz pojechać do Pragi? Tym razem mogłaby wziąć osobisty przewodnik Mariusza po jego ulubionych miejscach? 

"Osobisty przewodnik po Pradze to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język.

Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał
”."

Wirtualna Kultura o "Osobistym przewodniku po Pradze" i wizytach w Pradze  pisała na blogu w maju 2020 w czasach pandemii covidowej:

Jest tam też wzmianka o planowanych zmianach formy festiwalu MiedziankaFest, które w zeszłym roku stały się faktem. Oto info o tegorocznym festiwalu Miedzianka Po Drodze:


Terminarz festiwalu Miedzianka Po Drodze w 2023 roku:

26 sierpnia – Miedzianka,
27 sierpnia – Gliwice 
28 sierpnia – Ruda Śląska 
29 sierpnia – Bytom 
30 sierpnia – Zabrze 
31 sierpnia – Tychy 
1 września – Dąbrowa Górnicza 
2 września – Zawiercie 

Uwaga. Wpis zdobią tegoroczne zdjęcia z Kołobrzegu. W lipcu kurtki też się nad morzem przydają. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

 1. Jestes niezawodna fanka Pana Szczygla! Powinnas dostac od niego bukiet pieknych kwiatow. A wpis pelen humoru poprawiajacy nastroj. A jak juz promujesz kogos to wiadomo, ze bedzie mial nowych czytelnikow. Co mi sie tez zdarzylo . Tylko nie pamietam czy dostalas odemnie bukiet?Czekam na felieton o p. SZCZYGLE z niecierpliwoscia . Moc uczuc z Paryza

  OdpowiedzUsuń
 2. Aha, cos z moja pamieci slabo : zapomnialam napisac ze pieknie wygladasz ! L.F.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też byłem kilka razy w Pradze. Praga jest piękna i właściwie to zawdzięcza, że nie była zniszczona podczas II Wojny.
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję, Krysiu.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Wojak Szwejk był/jest taki popularny, bo był prostym, pogodnym, życzliwym wobec zwykłych ludzi człowiekiem. Uczył, śmieszył i bawił." Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń