czwartek, 17 sierpnia 2023

Casting, wystawa, koncert i Dni Seniora


Wirtualna Kultura na Facebooku Mariusza Szczygła dowiedziała się o wystawie o obrotach materii: zaświaty i wydobycie, którą można obejrzeć do 8 października 2023 w salach BWA na pierwszym piętrze Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. 

W pierwszej chwili chciała tam pobiec, ale zatrzymała ją upalna temperatura. To musi być niezwykła wystawa, skoro Mariusz obejrzał ją dwa razy i umieścił na Facebook zdjęcia. Oto jego relacja o wystawie i jej twórcach:

 • kliknijcie: Mariusz Szczygieł - Facebook
 • "Nie da się powiedzieć nic innego o tej wystawie, jak to, że jest rewelacyjna. Widziałem ją dwa razy.
 • To ta druga wystawa na Dworcu Głównym we Wrocławiu - umieszczona w salach BWA Wrocław pod dachem budynku. Z jednej strony - frapujące „Zaświaty” Anny Orłowskiej , z drugiej - „Wydobycie” Michała Łuczaka. 
 • Oboje po fotograficznej szkole w czeskiej Opavie mają coś istotnego do powiedzenia - w ich przypadku pokazania. Oboje pochodzą ze Śląska.
 • Przedstawiam Wam tu tylko ułamek tej wystawy - zdjęcia z „Wydobycia”, które zestawiam ze sobą ze względu na fakturę fotografowanych materii, ludzkiej i kamiennej: ciała górników, powierzchnie pomnika Wincentego Pstrowskiego i Pomnika Trudu Górniczego oraz węglowe bryły.
 • Bohaterem tej wystawy jest dla mnie nie człowiek i nie kraina, ale węgiel. Skarb i przekleństwo. Zapewnia przeżycie, ale niszczy życie.
 • Na wystawie zdjęć jest oczywiście o wiele więcej. 
 • To wciągający reporterski i artystyczny zapis zniszczenia Śląska. Autor pracował nad nią 10 lat. Od końca września zdjęcia Łuczaka będzie można oglądać w londyńskim Victoria and Albert Museum. Michał Łuczak stara się być reporterem, ale nie ucieknie od bycia artystą."
Wirtualna Kultura lubi BWA na Dworcu Głównym. Ostatni raz była tam w grudniu 2022:
a odkryła to miejsce we wrześniu 2017:


Przestrzeń Trzeciego Wieku ma nową propozycję dla amatorów teatru. 

"Zapraszamy Seniorów na warsztaty teatralne, których celem będzie wystawienie adaptacji sztuki angielskiego dramaturga Williama Shakespeara. Przedstawienie będzie oparte na niezwykłej, miłosnej historii Julii i Romea.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przeżyć przygodę podczas zabawy w teatr, poznać tajniki pracy nad teatralną rolą, ale i osoby, które mają chęć stać się kimś innym niż są na co dzień. Liczymy na osoby pracowite, obowiązkowe i przyjacielskie, dla których ważniejsza jest współpraca niż rywalizacja

Warsztaty poprowadzi Sławomir Przepiórka – aktor Wrocławskiego Teatru Lalek, wykładowca, wyreżyserował około 30 przedstawień teatralnych z amatorskimi grupami teatralnymi
. "

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na casting, na który należy przygotować bardzo krótki fragment z Shakespeara na pamięć (10 wersów z monologów, dramatów Williama Shakespeara).

Zapisy na casting w Punkcie Informacyjnym PTW WCRS (pok.318), plac Solidarności 1/3/5 lub pod nr telefonu 739 194 102 oraz 739 194 072

Casting będzie 1 września 2023, godz. 10, obowiązują zapisy.


Wirtualna Kultura swoje teatralne możliwości (ich brak?) zna. Ona kiedyś brała udział w słuchowisku. Swojej roli uczyła się pod kierunkiem Agnieszki Bresler:


W Instytucie Grotowskiego jest chyba sezon ogórkowy, ale warsztaty są. Jedne z nich zakończy koncert:
Wirtualna Kultura przypuszcza, że takiego koncertu chyba w życiu nie widziała.

VoiceLAB Advanced – koncert w Bulvarach
czwartek, 24 sierpnia 2023, godz. 17:00 – 17:45
Bulvary, Księcia Witolda 13, Wstęp wolny

"Improwizacyjny koncert uczestników grupy warsztatowej VoiceLAB Advanced bazujący na głębokim zrozumieniu tkanki harmonicznej, natury głosu w oparciu o instynkty i wzajemne zrozumienie poprzez wibrację.

VoiceLAB Advanced to program warsztatowy dla grupy kontynuującej swoją przygodę z VoiceLABem.
Głos jest najwrażliwszym źródłem naszej ekspresji - podstawowym, a jednocześnie najbardziej osobistym, najwyraźniejszym i najlepiej dostępnym. Reaguje na najmniejsze sugestie i skojarzenia i jest bardzo podatny na wszelkie napięcia w naszym ciele.

Praca z nim jest niekończącym się poszukiwaniem, odkrywaniem siebie i swojego potencjału.
Po zakończeniu sesji warsztatowej 2022/2023 stało się dla nas jasne, że nie chcemy się zatrzymywać w poszukiwaniach. Chcemy kontynuować odkrywanie fenomenu głosu, harmonii i wibracji, stale pogłębiając świadomość i umiejętności uczestników naszego programu."

Znany jest harmonogram Dni Seniora, które zaczynają się 8 września 2023:

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia z Niemiec i Szwecji, przysłane przez Zosię i Anią. Na pierwszym zdjęciu jest pomnik dzików, na drugim złotej rybki. Wirtualna Kultura zastanawia się, o co ją poprosić. Na plaży w Szwecji piasku jakoś nie widać. Zachód słońca gdzieś za chmurami.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Nie wiedziałem, że masz zdolności teatralne! Gratuluję!👍💐

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, nieporozumienie. Ja nie mam zdolności teatralnych. W słuchowisku grałam ducha, który wydawał straszne dźwięki, oraz woźną, która mówiła "Proszę wstać, sąd idzie".
   Krystyna

   Usuń
 2. Droga Wirtualna Kulturo! Bardzo dziękuję za wpis na blogu dot. harmonogramu Dni Seniora, które zaczynają się 08 września i trwają do 19 października. Ukłony i pozdrowienia. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń