środa, 19 lipca 2023

Mariusz Szczygieł na Festiwalu Góry Literatury


Wirtualna Kultura była akredytowana na Festiwalu Góry Literatury 2023, ponieważ od lat pisała o nim na blogu. Rzeczniczka prasowa festiwalu, Dorota Oczak-Stach, w mailu napisała, że organizatorzy mogą pomóc w przeprowadzaniu wywiadów. Wirtualna Kultura z tego skorzystała i 14 lipca br. na Rynku w Nowej Rudzie spotkała się z Mariuszem Szczygłem, który zgodził się odpowiedzieć na pytania jej i czytelników bloga. Rozmowa toczyła się w "Dobrych nowinach". Odwiedzający kawiarnię reagowali na widok Mariusza bardzo przyjaźnie. Pewnie też chętnie porozmawialiby z nim. 

Wiadomo, że wywiady rządzą się swoimi prawami - są autoryzowane. Wirtualna Kultura nie będzie teraz zdradzać szczegółów wywiadu, który ukaże się we wrześniowym numerze Gazety Senior. 

Spotkaniu z kimś podziwianym zawsze towarzyszą emocje (stres?). Gdy w domu odtworzyła nagranie wywiadu z Mariuszem, to pojawiło się wzruszenie i chęć kontynuowania rozmowy, która miała wiele wątków. Dzięki bardzo przyjaznej i "na luzie" atmosferze Wirtualna Kultura nie bała się zadawać pytań, a wśród nich były, na przykład, takie:

 • Czy współczesna literatura. reportaże to postęp w stosunku do klasyki?
 • Czy już napisał pierwsze zdanie do książki o mieszkańcach Dzierżoniowa, którzy porwali samolot do Berlina?
 • Czy czuje się bezradny, uświadamiając sobie, że świat jest okropny i podpisywanie apeli, na przykład, w obronie słoni, nic nie daje?
 • Jak czuł się, gdy musiał przyznać, że Kapuściński, jego mistrz oskarżony o zmyślanie,  przekroczył granice gatunku?
 • Czy przegląda archiwa policyjne, czyta o bestialskich zdarzeniach? 
 • Czy reportaż jest gatunkiem obiektywnym?
 • Czy aktualne jest zdanie Kisiela, że prawdy nie da się zagadać?
 • Czy lubi tańczyć?
Te pytania były punktem wyjścia do bardzo ciekawej rozmowy przy kawie. Wirtualna Kultura dowiedziała się, na przykład, jakie znaczenie dla Mariusza ma pisanie krótkich tekstów na Instagramie i Facebooku. Okazało się, że jest to dla niego forma dziennikarstwa.

Na pierwszym zdjęciu poniżej Ewa Winnicka rozmawia z Mariuszem w Zamku Sarny. Ewa ma duże poczucie humoru, co potwierdza m.in. książka "Jak się starzeć bez godności", napisana wspólnie z Magdaleną Grzebałkowską. Wirtualna Kultura kupiła tę książkę na Kongresie Kobiet we Wrocławiu w październiku 2022:


Wirtualna Kultura była zaskoczona, że Mariusz zastanawia się nad życiem na emeryturze, a w starości  widzi coś pozytywnego: oazę wolności. Dopatrzyła się, że Mariusza i ją łączy słowo "prawda", używane jako przerywnik. Była dumna, że jest najstarszą osobą, która przeprowadziła z nim wywiad!

Żałowała, że nie zapytała go:
 • Dlaczego reportaże nie powinny zawierać elementów osobistych, skoro w recenzjach teatralnych tak jest?
 • Jak wyglądają jego notatki (materiały) do wykładów dla studentów dziennikarstwa?
 • Czy planuje dramaturgię wykładu (prelekcji) - ona do tej pory pamięta, co i jak Mariusz mówił o pisaniu reportaży w stylu gonzo na festiwalu MiedziankaFest 2019? 
 • Jak odpoczywa?
Chętnie porozmawiałaby z nim o roli szczegółów i "nadwyżce". Mariusz napisał o tym w książce "Fakty muszą zatańczyć" i 28 stycznia 2021 mówił na wykładzie, rozpoczynającym cykl pisarskich wykładów mistrzowskich online w Szkole Pisania KMLU (Kraków Miasto Literatury Unesco).  "Nadwyżka" to "wyższa szkoła jazdy reporterskiej", bardzo się Wirtualnej Kulturze podoba. Chciałaby napisać reportaż z ukrytą w nim "nadwyżką".

Mariusz Szczygieł to uroczy, ciepły, mądry człowiek. Jego wypowiedzi są  przemyślane. Słucha się go z ogromną przyjemnością. Na Festiwalu Góry Literatury były dwa niezapomniane spotkania z Mariuszem. Obejrzyjcie nagrania: 

Na ostatnich dwóch zdjęciach widać, jak długa była kolejka po dedykacje Mariusza w Zamku Sarny - nie dało się jej ująć na jednym zdjęciu! Jej koniec zgubił się gdzieś wśród drzew. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Wirtualna Kultura przypadkowo dowiedziała się, gdzie Mariusz Szczygieł ma mieć spotkanie autorskie we wrześniu. Może tam pojedzie i znowu poprosi o dedykację inspirującą czytelników bloga. W książce "Osobisty przewodnik po Pradze" nie ma jeszcze jego dedykacji. Może macie pomysł na taką dedykację? 

Czy pamiętacie te wpisy o dedykacjach Mariusza:

Na zakończenie pierwszy wpis o Mariuszu (wtedy była Popowiczanką):


Uwaga. Na spotkanie Wirtualna Kultura ubrała się w koszulkę z profesorem Filutkiem, kupioną na stoisku Przekroju na festiwalu w Miedziance. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

11 komentarzy:

 1. Z przyjemnością czytam Twoje wpisy. Szczególnie, gdy są o panu Mariuszu. Podziwiam Wasze relacje.
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny tekst. Jak zawsze.!!!!! Dziękuję. Seniorka. 👏👏👏👏♥️

  OdpowiedzUsuń
 3. Krysiu,jesli wrzesien i spotkanie z naszym ulubionym Mariuszem to znaczy,ze jade z Toba :)Ela Kra-sielska

  OdpowiedzUsuń
 4. Krysiu! Nie mam słów, którymi mogłabym określić to co robisz. Jesteś Wielka! Gratulacje! Tak trzymaj!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dodam po francusku: CHAPEAU BAS!! pozdrawiam z Paryza

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, to prawda. Pracowitość i bardzo rzetelna informacja, to piękna cecha naszej wspaniałej blogerki Krystyny. Smutno by nam było bez Jej ciekawych wpisów na blogu, który prowadzi. Kocha Wrocław i Wrocławian. Stale coś ciekawego i nowego odkrywa dla siebie i dla nas. Kłaniamy się z uznaniem i dziękujemy za wszytko. Pozdrawiam. Irena ze Szczepina.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z zachwytem czytam Twoje komentarze, a ten jest szczególny gdyż wiąże się z moim ulubionym autorem. Ja i moje koleżanki czekamy niecierpliwie na wywiad w gazecie "Senior" Ewa

  OdpowiedzUsuń
 8. Apetyt na wywiad wielki. Czekam (nie)cierpliwie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałabym kilka propozycji tekstu dedykacji dla Wirtualnej Kultury, ale autorstwa Mariusza Szczygła, wspaniałego reportażysty i nauczyciela reportażu i tak będzie najbardziej wartościowa.
  Podziwiam jego książki, szczególnie: Fakty muszą...

  OdpowiedzUsuń
 10. Koniecznie przyślij swoją propozycję dedykacji. W książce "Nie ma" mam dwie. Jedną Mariusza i drugą na moje życzenie.

  OdpowiedzUsuń