czwartek, 24 sierpnia 2023

Demagog ma się dobrze


Wirtualna Kultura o Stowarzyszeniu Demagog pierwszy raz pisała w kwietniu 2019. To wtedy jako wolontariuszka akcji "Tym razem głosuję" była na szkoleniu w Domu Europy i poznała Pawła Terpiłowskiego:

Razem z Lindą Matus, redaktorką naczelną Gazety Senior, przeprowadziła z Pawłem wywiad:
Tematem szkolenia w kwietniu 2019 były m.in. fake newsy, fact-checking i poszukiwanie sprawdzonych źródeł informacji o działalności Unii Europejskiej. Wirtualna Kultura już się oswoiła z angielskimi nazwami. Szczególnie zainteresował ją "deepfake". Deepfake to, na przykład, tworzony przy pomocy zaawansowanych metod sztucznej inteligencji film, wyglądający na prawdziwy, choć jest kompletnym kłamstwem, bo zmieniono w nim ruchy ust. W ten sposób można w usta "włożyć" dowolny tekst, którego nagrana w filmie osoba nigdy nie wypowiedziała.

Demagog ma się dobrze,
Wirtualna Kultura o nim nie zapomniała. W roku 2022 opublikowała ten wpis:

Gdy w Newsletterze Sektora 3 przeczytała, że Demagog znowu organizuje we Wrocławiu szkolenie, to natychmiast się zapisała. Tym razem wczorajsze szkolenie było dla mediów. Blog to też jakieś medium internetowe, więc jej zgłoszenie zostało zaakceptowane. 
Warsztaty prowadzili Aleksandra Monkos i  Aleksy Szymkiewicz (kliknijcie na pierwsze zdjęcie). Obejmowały one m.in.
 • Sposoby rozpoznawania dezinformacji, fake newsów i innych rodzajów fałszywych informacji
 • Fact-checking polityków – dezinformacja przed wyborami i techniki manipulacji 
 • Przydatne narzędzia weryfikacji informacji (m.in.: Google Toolbox) 
 • Jak w krótkim czasie zweryfikować zdjęcie lub nagranie wideo 
 • Jak ustalić wiarygodność źródeł informacji w Internecie 
 • Jak efektywnie przeszukiwać zasoby Internetu.


Bardzo ciekawa tematyka. Wirtualna Kultura dowiedziała się o narzędziach informatycznych, umożliwiających weryfikację m.in. stron internetowych, sprawdzanie informacji poprzez zdjęcia itp. To nie znaczy, że ona to wszystko zapamiętała, zrozumiała i będzie stosować. Na szczęście członkowie Demagoga chętnie udzielają konsultacji. Kliknijcie na zdjęcie powyżej. 

Wirtualna Kultura z podziwem słuchała, jak Demagog weryfikuje informacje rozpowszechniane w Internecie. Było to ilustrowane na przykładzie konkretnych zdarzeń. Ważne jest korzystanie z materiałów źródłowych. Ile trzeba się natrudzić, żeby sprawdzić, na przykład, gdzie zdjęcie naprawdę było zrobione. To pomaga w sprawdzeniu, czy wiadomość jest prawdziwa.

Demagog sprawdza wypowiedzi nie tylko polityków. Oto przykłady bardziej przyziemne - coś dla seniorów:

A na koniec coś na czasie - wiadomo, że Wirtualna Kultura pokoleniami się interesuje. Na stronach Demagoga znalazła ten raport:
Badanie „Videos about older adults on TikTok” było opublikowanym w sierpniu 2023  na łamach czasopisma naukowego „PLOS ONE”,

"Jak się okazało, aż 49,3 proc. wszystkich przeanalizowanych materiałów publikowanych przez milenialsów i pokolenie Z zawierało negatywne wypowiedzi na temat osób starszych. 

Wśród nich aż 79 proc. nagrań odnosiło się do negatywnych doświadczeń ze spotkań z baby boomerami, a 58 proc. w krytyczny sposób komentowało wartości i poglądy starszych dorosłych. 

Nie zabrakło również zwracania uwagi na antagonizację młodych, której mają dopuszczać się poprzednie pokolenia – takie treści ujawniono w 40 proc. filmów z negatywnymi opiniami. 

W przypadku nagrań przedstawiających starsze osoby w pozytywnym świetle odkryto, że prawdopodobieństwo wystąpienia w nich negatywnych stereotypów zmniejszyło się o 43 proc.


Udział w szkoleniu 22 sierpnia 2023 miał jeszcze jeden plus. Wirtualna Kultura spotkała na warsztatach "starych znajomych": Martę Michałowską z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Damiana Dudałę z Fundacji Soc Tech Lab. Nic się nie zmienili. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie.

Wirtualna Kultura czeka teraz na materiały ze szkolenia. Jak się czegoś  nauczy lub coś sama sprawdzi w praktyce, to da Wam znać. Na naukę nigdy nie jest za wcześnie.  

Dodatek. Wirtualna Kultura opublikowała w Gazecie Senior dwa artykuły o zagrożeniach w Internecie. Oto jeden z nich:
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe, bardzo. Dziękuję Krysiu.!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Doskonaly wpis. Bardzo potrzebny. Dziekuje z Paryza

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe i potrzebne wiadomości. KAZIA

  OdpowiedzUsuń