sobota, 6 kwietnia 2024

Rodowicz, Kafka, czeskie piwo, schabowy i Praga - wybory Mariusza Szczygła w Concordii Design


W czwartek, 4 kwietnia 2024, Wirtualna Kultura wybrała się na spotkanie z Mariuszem Szczygłem, zorganizowane przez "Concordia Design Wrocław". Wiadomo, ona, wielbicielka Mariusza, takiego spotkania nie mogła przegapić. 

Drugi powód to: Michał Karbowiak. Wirtualna Kultura poznała Michała "w działaniu", gdy prowadził w Concordii Design spotkanie autorskie z Filipem Springerem 6 września 2023:  
Autentycznie się ucieszyła, że to Michał będzie zadawał pytania Mariuszowi. Była pewna, że niektóre z nich zaskoczą. Czy przyszłoby Wam na myśl, że ktoś może zapytać Mariusza, czy jest w nim trochę zła? Michał zapytał. 

Pytać o to kogoś, kto pisze o ludziach tylko pozytywnie? Zobaczcie zeszłoroczny wywiad z Mariuszem: 
Odpowiedź Mariusza na pytanie Michała wymagała "zebrania myśli", co chyba nie było łatwe bezpośrednio po podróży, i była zbyt zawiła, żeby ją przytoczyć w całości na blogu. Zaczęła się od tego, że każdy walczy z cieniem. Po drodze byli psychopaci i dylemat, czy powiedzieć komuś, że się go nie lubi. Pojawił się też wątek z przyjaciółkami Mamy Mariusza i rada, kiedy w rozmowie można zadać ostre pytanie.


Michał zapytał Mariusza też, czy reporter (w domyśle Mariusz) może być nieśmiertelny. Mariusz świetnie wybrnął z tego pytania. Powołał się na informacje od bibliotekarek, że nikt teraz nie chce wypożyczać książek kiedyś bardzo popularnych polskich pisarzy (ich lista była długa). 

Obaj panowie rozmawiali też o skrywaniu jakichś, być może niewygodnych, tajemnic. Mariusz uważał, że mówienie o nich może się przydać innym. Zacytował czeskie porzekadło: "Nie możesz ukryć, naucz się o tym mówić". Przy tej okazji porozmawiano o powrocie Mariusza do telewizji, o cyklu (nie)wygodnych rozmów, nadawanych o godzinie 17:30 w co drugą sobotę w TVP Info:
W ostatnią sobotę gościem tego programu była Grzebałkowska. Czy pamiętacie ten wpis:
Na swoim koncie na Facebooku Mariusz podał kim będą następni goście (nie)wygodnych rozmów:
Urszula Dudziak już dzisiaj, 6 czerwca. Potem Katarzyna Grochola i Wojciech Jagielski. 


Spotkanie przebiegło w lekkiej, wesołej, optymistycznej atmosferze, mimo że poruszane tematy były poważne. "Sala" co chwilę wybuchała śmiechem. 

Bardzo ciekawe fragmenty spotkania były o Zofii Czerwińskiej - bardzo ważnej osobie w życiu Mariusza - o egocentryzmie reporterów, dziwnych (?) prośbach obcych ludzi, które Mariusz realizował, o europejskiej nagrodzie za Gottland, kreciku i śmierci. 

Wirtualnej Kulturze bardzo się spodobała anegdota (?), którą Mariusz opowiedział w związku z pytaniem, zadanym mu w Ameryce o Gottland. Jego odpowiedź brzmiała: To jest książka Europejczyka o Europie. Być może rozmówca spodziewał się, że usłyszy: To jest książka Polaka z małej Polski o jeszcze mniejszych Czechach. Wiadomo, Ameryka jest duża.

W odpowiedzi na pytanie Michała "O co w życiu chodzi" Mariusz podał trzy rzeczy:
  1. Tak żyć, żeby ktoś trzymał ciebie za rękę, gdy będziesz umierał. 
  2. Dobrą drogą dojść do śmierci.
  3. Sobie i innym przynosić ulgę.
Wątek śmierci pojawiał się na spotkaniu przy różnych okazjach. Nawet jedno z pytań uczestników spotkania też dotyczyło śmierci. Mariusz wtedy nawiązał do zakończenia książki "Nie ma". On ze śmiercią jest oswojony. Czy znacie ten felieton Wirtualnej Kultury:

Wirtualna Kultura przygotowała siedem pytań (siódemka podobno jest szczęśliwą liczbą), ale ich nie zadała. Poczeka na następną okazję. Mariusz obiecał, że jeszcze wpadnie do Concordii Design, czym pochwalono się na Facebooku (tam są też zdjęcia ze spotkania):


Michał Karbowiak  na koniec spotkania poddał Mariusza testowi. Z dwóch możliwości Mariusz miał wybrać za każdym razem jedną. Na przykład, z Karel Gott czy Maryla Rodowicz wybrał Rodowicz. Inne wybory Mariusza są zaznaczone boldem (grubszą czcionką):

Franz Kafka czy Olga Tokarczuk
Polska wódka czy czeskie piwo
Smażony ser czy schabowy
Złotoryja czy Praga.

Mariusz wybierał błyskawicznie. Tylko przy "schabowym" lekko się zawahał.  

Po spotkaniu tłum w kolejce czekał na dedykacje Mariusza. Wirtualna Kultura sprytnie stanęła z Anią i Lindą na końcu, bo chciały zrobić zdjęcie z Mariuszem Szczygłem. Udało się!!! Była to też okazja do krótkiej rozmowy. Kliknijcie na miniatury zdjęć. Zrobili je dwaj sympatyczni mężczyźni.

I tak skończyło się niezapomniane spotkanie z człowiekiem niezwykłym. Jest o czym rozmyślać. 

Poza tym Wirtualna Kultura poczuła się dowartościowana - awansowała do VIPów. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie. Taka kartka leżała na zarezerwowanym dla niej krześle w pierwszym rzędzie. Miła niespodzianka.

I jeszcze jedno, na koniec Michał dziękował Mariuszowi i za różne rzeczy, w tym zespołowi, który spotkanie przygotował, i uczestnikom, że przyszli - a było ich wielu. Wszyscy ze wszystkiego byli zadowoleni. Bardzo zasłużonych głośnych braw nie szczędzono.

Uwaga. Z planów Wirtualnej Kultury, żeby zrobić Mariuszowi zdjęcie na tle czytelniczek bloga, nic nie wyszło. Wiadomo, czytelniczki są żonami, matkami i babciami - mają ograniczoną ilość czasu wolnego, a kolejka "do Mariusza" była bardzo długa, więc wyszły.

Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

  1. Brawo, gratulacje. Bardzo ciekawe spotkanie. W tym miejscu byłam tylko na kawie i pogaduszkach. Zofia

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniałe spotkanie, cudowny człowiek i bardzo dobra relacja z wydarzenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapomniałam napisać, że 12 kwietnia w Concordia talks będzie Sylwia Chutnik, a 6 czerwca Dorota Masłowska. Krystyna

    OdpowiedzUsuń
  4. Byłam po raz drugi na spotkaniu z Mariuszem (oczywiście dzięki Tobie Krysiu.).
    Bardzo podekscytowana wyszłam z tego spotkania. Myślę, że gdyby więcej było takich mądrych i pozytywnych ludzi świat byłby piękniejszy.
    Podziwiam Mariusza i Ciebie Krysiu również. Dziękuję za wspaniałą relację ze spotkania. Pozdrawiam serdecznie. Alicja.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo chętnie przeczytałam relacje ze spotkania z p. M. Szczygłem. Jestem też ciekawa jakie pytania przygotowała Wirtualna Kultura dla p. Mariusza? Ja zapytałabym jeszcze: kawa czarna czy z cukrem, film czy teatr, lato czy zima, Ireneusz Mróz czy Agatha Christie, serniczek czy szarlotka? Może będzie jeszcze okazja aby zadać te pytania np. na spotkaniu w Miedziance?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, tak, okazja będzie i to już 25 czerwca - biblioteka Miejska zaprosiła Mariusza Szczygła. Szczegółów jeszcze nie znam. Krystyna

      Usuń
  6. Brawo.!!!!!!!!!!!!!!! Dziękuję. Pozdrawiam. Seniorka.

    OdpowiedzUsuń