wtorek, 23 kwietnia 2024

Fotografie jazzowe


Wirtualna Kultura należy do grupy kocykowiczów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem fotograficznym. Ona nie ma czym się dzielić, ale korzysta od innych. Czy wiecie, jak fascynujące jest robienie zdjęć gwiazdom jazzu i to w czasie koncertu? 

Na wczorajszym spotkaniu kocykowiczów opowiadała o tym Urszula Las, której prace można zobaczyć w Vivid Gallery: 

Urszula to: 

"Laureatka najważniejszej nagrody fotografii jazzowej na świecie – Jazz Awards Photo of the Year (2022) przyznawanej przez dziennikarzy amerykańskich JJA w Nowym Jorku. Dwukrotna zdobywczyni statuetki Grand Prix MK Jazz Foto, oraz wielu innych nagród i wyróżnień m.in. II miejsca Jazz World Photo."

Oto zwycięska fotografia saksofonistki Lakecii Benjamin autorstwa Urszuli Las: 
Na spotkaniu Wirtualna Kultura zobaczyła dwie wersje tej fotografii: czarno-białą i kolorową. Podobno zdjęcia jazzmanów zwyczajowo robi się tylko czarno-białe.

Koncert jazzowy to polowanie na ciekawe ujęcia. Można korzystać tylko z "koncertowego" oświetlenia. Wirtualną Kulturę zachwyciła również ta fotografia:
Ile trzeba czekać, żeby tylne światło sceniczne oświetliło twarz muzyka z przodu, odbijając się od instrumentu? Rewelacja!

W czwartek, 25 kwietnia 2024, godz. 17:36, w VIVID Gallery przy placu Kościuszki będzie wernisaż wystawy prac Urszuli Las i Lecha Basela: 
"Tych dwoje nieznajomych połączył z zaświatów Marek Karewicz. Mistrz, nauczyciel, przyjaciel Urszuli Las, patron MK Jazz Foto, konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza.

Lech Basel jest od 2018 roku kuratorem tego konkursu, natomiast Urszula Las jest dwukrotną zdobywczynią Grand Prix MK Jazz Foto i tegoroczną jego Jurorką.
(...)

Vivid Gallery zaprosiło tę parę przyjaciół do wspólnej wystawy ich fotografii przy okazji wydarzenia JAZZ NAD ODRĄ

Gościnnie na wernisażu wystąpi Tomasz Wendt z solowym recitalem! Wystawa jest czynna w dniach 23 kwietnia - 18 maja 2024.

Dodatek. Członkowie grupy Koc-yk mają zadania domowe. Na spotkaniu 22 kwietnia w Klubie Promyk na Szczepinie chwalili się portretami. Co fotograf to inny pomysł na portret. Było czym się chwalić. Autorzy fotografii chętnie dzieli się danymi technicznymi zrobionych fotografii i akcesoriów. Wirtualna Kultura miała "lekko" - podała tylko nazwę smartfonu, którym zrobiła portret Adama w kawiarni po drodze do Sobótki w roku 2022. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia. Pokazała też serię zdjęć Mariusza Szczygła z roku 2018:
i swoją karykaturę z Kołobrzegu:
Może pochwalicie się, jakie portrety zrobiliście. Wirtualna Kultura chętnie umieści je na blogu. Czy pamiętacie te marynarskie kołnierzyki:

Zachęta do klikania (dla tych, którym na to brakuje czasu i ochoty ???)
 • link pierwszy: bio Urszuli Las i około 20 fotografii jazzowych jej autorstwa
 • link drugi: trzy "portrety" Wirtualnej Kultury (już na blogu były), m.in. link do wielu fotografii Filipa Springera oraz wiele innych informacji ("dla każdego coś ciekawego")
 • link trzeci: zwycięska fotografia Lakecii Benjamin autorstwa Urszuli Las i artykuł opublikowany w Jazz Forum 6/2022
 • link czwarty: fotografia Theona Crossa, która jest też w linku pierwszym
 • link piąty: zapowiedź i afisz wystawy prac Urszuli Las i Lecha Basela w Vivid Gallery
 • link szósty: trzy zdjęcia Mariusza Szczygła (były na blogu przy różnych okazjach) i cytaty opinii czytelników bloga, dlaczego "nie ma" musi być wartością, w tym dedykacja Mariusza Szczygła  
 • link siódmy: cztery zdjęcia z karykaturami Wirtualnej Kultury i artystami plastykami (ich autorami) wraz z informacjami, kim oni są
 • link ósmy: osiem zdjęć z marynarskimi kołnierzykami i wspomnienia.
Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Krysiu, jak na fotograficzny temat nie ma fotografii!!! A ja uwielbiam oglądać fotografie, portrety też, a najbardziej spontaniczne fotki przyrody i życiowych sytuacji. Takie komiczne także...
  Linki i odnośniki też, ale żywe fotografie w poście prezentują się najlepiej. No i to jest to...
  Pozdrawiam 💝 Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, w pierwszym linku jest 18 fotografii jazzowych autorstwa Urszuli Las. Dopisałam we wpisie "zachętę". Krystyna - Wirtualna Kultura

   Usuń
  2. Eiem, oglądałam je, akt szkoda że brak fot. w poście bezpośrednio. To temat doskonały do prezentacji w treści...

   Usuń
  3. Maju, nie jestem właścicielką zdjęć, o które Ci chodzi. Krystyna - Wirtualna Kultura

   Usuń
  4. ...tak, wiem to Krysiu. Jeszcze raz zobaczę bo warto. Ja tylko żałuję że nie ma ich kilka w poście. Ale teraz już rozumie dlaczego...

   Usuń
 2. Ale fotografie, i jazz. Coś pięknego. Brawo Ty.!!!!!!!!!!! Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń