piątek, 14 czerwca 2024

Czego Wirtualna Kultura dowiedziała się na 7. Kongresie Wrocławskich Organizacji Pozarządowych?

Siódmy Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych był pod hasłem: "Łączy nas trzeci sektor". 

Wirtualna Kultura chodziła do szkoły wieki temu. Wtedy o "trzecim sektorze" nie było mowy. Tę wiedzę uzupełniła dopiero na emeryturze. Wiadomo, na naukę nigdy nie jest za późno. Trzeci sektor to coś pomiędzy państwem a rynkiem:  

 1. Pierwszy sektor to instytucje państwa (administracja publiczna szczebla rządowego i samorządowego, instytucje publiczne).
 2. Do drugiego sektora zaliczamy prywatne podmioty nastawione na zysk (for-profit), a więc biznes, przedsiębiorstwa prywatne.
 3. A trzeci sektor to właśnie organizacje, któ­re ani nie są nastawione na zysk (non-profit), ani nie stanowią elementu struktury państwa i w tym sensie są „pozarządowe”.
Hasło kongresu chyba miało zachęcić do współpracy różne NGO. Nie może być tak, że "każdy sobie sam rzepkę skrobie". 

Popowiczanka (poprzednie wcielenie Wirtualnej Kultury) miała kłopoty, żeby skrót NGO rozszyfrować. Ku jej zdumieniu okazało się, że on nie ma nic wspólnego z językiem polskim, bo to jest skrót z języka angielskiego od "non government organisation". 


Otwierając 7. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia, podkreślił, że bardzo ważne są silne organizacje pozarządowe i chce od nich jak najwięcej usłyszeć. 

Zasadniczymi punktami przedpołudniowej części kongresu były (kliknijcie na miniatury zdjęć):
 • rozmowa z Jackiem Sutrykiem prowadzona przez Małgorzatę Waszkiewicz (można było zadawać pytania z sali, z czego Wirtualna Kultura skorzystała), 
Bożena Ryszawska jest zwolenniczką badań naukowych z udziałem obywateli. Jej zdaniem nikt nie mówi, żeby zatrzymać rewolucje cyfrową, a rewolucję klimatyczną chcą zatrzymać. Rewolucji zielonej nie da się zatrzymać - to jest mega trend: 


Na wykładzie Bożeny Ryszawskiej Wirtualna Kultura poznała 
 • nowe dla niej pojęcia: ko-kreacja i koherencja (ko-kreacja jest ważniejsza od partycypacji),
 • nazwisko Arona Antonowsky, który badał relacje między stresem i zdrowiem oraz salutogenezę.
 Okazuje się, że stres nie musi powodować choroby: 

Wirtualna Kultura z rozrzewnieniem wspomina Pierwszy Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych: 

Na pierwszym kongresie były spotkania branżowe w ośmiu obszarach tematycznych, na siódmym tylko w trzech. Na pierwszym kongresie Popowiczanka wybrała "Aktywne sąsiedztwo". Na siódmym nie mogła się zdecydować, jaki panel wybrać:
 • Panel 1: Bądźmy gotowi! - Wrocławski Wolontariat Antykryzysowy
 • Panel 2: Jak organizacje pozarządowe mogą radzić sobie w przypadku hejtu?
 • Panel 3: Narada o przyszłości partycypacji we Wrocławiu.
i poszła do domu po przerwie obiadowej.

Uwaga. Wolontariuszki z Żółtego Parasola dzielnie i z humorem znosiły trudne warunki pogodowe - wiatr ich nie oszczędzał. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Brawo Wy!!!!!!!!! Brawo "Żółty Parasol".

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu, dziękuję za przekazane wiadomości. Ogrom ciekawego materiału, wiedzy i pracy. To może zrobić CZŁOWIEK o wielkim sercu, który kocha ludzi. Ala

  OdpowiedzUsuń