Wirtualna Kultura zna tylko jedną kocią kawiarnię we Wrocławiu, ale nie jest nią Koton, w którym ma być spotkanie z Ewą Plutą:
Kawiarnia Koton znajduje się przy ulicy Igielnej 41. Spotkanie 13 czerwca 2024, godz. 19-21, organizują:
- kliknijcie: Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej "UP-Date"
- kliknijcie: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych RCWIP.
Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy (liczba miejsc jest ograniczona):
- kliknijcie: Formularz zgłoszeniowy.
Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Projekt „Międzykulturowe Rytmy Wrocławia” jest współfinansowany z budżetu Gminy Wrocław. Szczegółowych informacji udziela: Radosław Bednarski, tel. 693 145 674, e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl
Niech się uczestnikom Senior Art Walks z Ewą Plutą,
- na przykład, kliknijcie: Seniorzy z wizytą w Krupa Art Foundation - wpis na blogu,
nie wydaje, że dobrze ją znają!!! Oto, co o Ewie napisali organizatorzy spotkania w Koton:
- "Robotnica kultury. Opowiadaczka herstorii i queerstorii.
- Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim.
- Od 2009 roku rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego Wrocławia, od 2020 roku także koordynatorka ds. dostępności MMW.
- Od 2018 stałe współpracuje z Fundacją Art Transparent jako kuratorka Przeglądu Sztuki Survival i projektu SAW (Senior Art Walk) oraz badaczka biografii Hanny Krzetuskiej i Eugeniusza Gepperta.
- Stale współpracuje z Fundacją Katarynka, dla której tworzy audiodeskrypcje sztuki i obiektów muzealnych oraz dostępnościowe oprowadzania po Wrocławiu z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM.
- Jest autorką herstorycznych, queerstorycznych i równościowych tras spacerowych po Wrocławiu oraz po Starym Cmentarzu Żydowskim i wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. Autorka popularnego cyklu na Facebooku #30wrocławianek oraz pierwszej w historii Wrocławia książki herstorycznej „Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystyczna”.
- W swojej praktyce spacerowej zwraca szczególnie uwagę na wątki pomijane podczas spacerów przewodnickich. Poza historią wrocławianek oraz osób nieheteronoramatywnych bliskie jej są wątki związane z Zagładą wrocławskich Żydów i Żydówek oraz współżyciem w mieście istot ludzkich i nieludzkich.
- Poza Muzeum Miejskim Wrocławia, Fundacją Art Transparent i Fundacją Katarynka prowadziła także spacery na zaproszenie m.in.: Urzędu Miejskiego Wrocławia, Fundacji Plac Grunwaldzki od Nowa, Wrocławskiego Instytutu Kultury, Galerii 66p, Wrocławskiej Fundacji Filmowej, Festiwalu Kinomural i innych."
O matko, ile tego jest!!! Wirtualna Kultura była uczestniczką wielu "art" spacerów z Ewą i tylko jednego spotkania "na siedząco" w Dolnośląskiej Bibliotece w Rynku, 8 marca 2024:
- kliknijcie: Ewa Pluta podziwia, dziękuje i zaprasza seniorów na Senior Art Walk do Muzeum Architektury - wpis na blogu,
na którym zobaczyła, że Ewa Pluta to "dusza towarzystwa". Sami o tym możecie się przekonać już 13 czerwca w Koton!
Dodatek 1. Wirtualna Kultura planowała i tylko na planach to się skończyło. Zamierzała w długi weekend zacząć czytać książkę:
- Sonia Kisza, "Histeria sztuki, niemy krzyk obrazów", Znak, Kraków 2024,
która świetnie koresponduje z tematem spotkania z Ewą Plutą.
Wydawca tak pisze: "Histeria sztuki to drogowskaz, JAK CZYTAĆ OBRAZY, to zbiór świadectw kobiet, bogiń i herosek, które kultura skazała na tortury, a potem zgubiła znaczenie ich dorobku."
Książka "Histeria sztuki" jest dedykowana "Każdej kobiecie, która za powiedzenie prawdy została okrzyknięta histeryczką". Na jej pierwszej stronie można przeczytać:
"Słowo "histeria" ma bardzo dziwną i ciekawą historię. Zarówno w medycynie starożytnej, jak i później używano go na określenie dolegliwości kobiecych, objawiających się wybuchami emocji, bólami lub zawrotami głowy, omdleniami, przyspieszonym biciem serca. (...) Według starożytnych Egipcjan objawy histerii świadczyły o "wędrującej macicy"."
Inne fragmenty książki Sonii Kiszy możecie przeczytać na stronach Zwierciadła:
- kliknijcie: Zwierciadło, Przywróćmy kobiecość wypartą ze sztuki - apeluje Sonia Kisza, autorka książki "Histeria sztuki"
Dodatek 2. Pierwsze wpisy o Ewie Plucie na blogu - luty 2020:
- kliknijcie: Artystyczna zabawa w odkrywanie kryptogramów
- kliknijcie: Tego nie ma w Warszawie
Uwaga. Piękne zdjęcie Ewy Pluty Wirtualna Kultura skopiowała z Fb.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Wirtualna Kulturo, nazwisko Pani Ewy Pluty jest mi znane z twoich wpisów. Dziękuję. Tyle ciekawych rzeczy się dowiedziałam z tego wpisu. . No i te hestoria. Wow.!!!!! Świetne. Pozdrawiam. Seniorka.
OdpowiedzUsuńBasiu, najwyższy czas, żebyś poznała Ewę Plutę osobiście. Pierwszy raz byłam na Senior Art Walk w roku 2020 - razem z seniorami z Żółtego Parasola. Zobacz wpisy z lutego 2020. Krystyna
UsuńOk. Dziękuję..
OdpowiedzUsuńOczywiście, żadnego spotkania z Ewą Pluta nie odpuszczam. Jest cudowna. Do zobaczenia w kociej kawiarni. Pozdrawiam serdecznie. Alicja.
OdpowiedzUsuń