sobota, 15 czerwca 2024

Ewa Pluta opowiada w kawiarni Koton o zapomnianych wrocławiankach z innych epok - relacja

Wirtualna Kultura walczy z własnymi przesądami i 13tego też wychodzi z domu! Tym razem 13 czerwca 2024 wybrała się na poszukiwania kawiarni Koton. Okazało się, że kawiarnia jest przy ulicy Igielnej tylko 10 kroków w bok od Kuźniczej. Wirtualna Kultura znała ulicę Szewską i Krawiecką, a Igielnej nie.

Kawiarnia Koton - są w niej urocze koty - użyczyła miejsca na spotkanie z Ewą Plutą, która słynie z przywoływania pamięci o tych, których już nie ma: 

Tak Ewę określił Radosław Bednarski, bardzo ciekawa postać: prezes, przewodniczący, przewodnik, koordynator, doradca, redaktor, ... 

Spotkanie było zorganizowane przez Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej UP-DATE, którym Radosław kieruje:  

Stowarzyszenie tak charakteryzuje swoją działalność:

"Realizujemy programy edukacji antydyskryminacyjnej, międzykulturowej i seksualnej. Prowadzimy warsztaty i szkolenia z zakresu równości i inkluzywności języka. Udostępniamy zbiory Biblioteki Antydyskryminacyjnej. Oprowadzamy po międzykulturowym Wrocławiu."

Na Facebooku UP-Date są już zdjęcia ze spotkania z Ewą i taki jego opis:

"Kolejne spotkanie z kulturą za nami. W pasjonującą podróż przez wrocławskie herstorie i queerstorie zabrała nas Ewa Pluta badaczka i odkrywczyni zapomnianych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Dziękujemy za liczne przybycie, KOTON Kocia Kawiarnia za ciepłe przyjęcie i zapraszamy na kolejne wydarzenia.

Projekt "Międzykulturowe Rytmy Wrocławia" jest współfinansowany z budżetu Gminy Wrocław."

Wirtualna Kultura jest uczulona na pomijanie kobiet. W cytowanym powyżej tekście zwróciła uwagę na słowa i ich kolejność: "mieszkańców i mieszkanek". Jak myślicie dlaczego? Czy mieszkańcy są tylko rodzaju męskiego?


Spotkanie trwało prawie 2 godziny. Prowadziła je Marzena Lizurej (kliknijcie na miniatury zdjęć):

Publiczność aktywnie w nim uczestniczyła. Pytań do Ewy było wiele. Nie da się tego wszystkiego streścić w jednym wpisie. Oto kilka zdań zanotowanych przez Wirtualną Kulturę w zeszycie:
 • Ewa ma bardzo dobre warunki do prowadzenia badań w Muzeum Miejskim Wrocławia, korzysta też ze źródeł zagranicznych. Kliknijcie: Muzeum Miejskie Wrocławia.
 • Uczymy się o historii bitew, zapominamy o ludziach.
 • Czy zajmowanie się życiem ludzi to też historia?
 • Tylko 5 szkół we Wrocławiu jest imienia kobiet.
 • W dawnych, odległych czasach kobiety nie mogły studiować fizyki, bo miały mózg za mały. Rydygier uważał, że nie mogą też studiować medycyny. Na studiach haftu przemycano inną wiedzę.
 • Sienkiewicz był grafomanem, a był tak popularny. "Dostało się" też Geppertowi.
 • Ewa Pluta napisała książkę o 30 wrocławiankach. Pierwsza kobieta profesor była fizyczką. Stale odkrywa fantastyczne wrocławianki. Jej pasja jest "zaraźliwa" - robi wrażenie.
 • Ziemie "odzyskane" nie były odzyskane, bo były kiedyś dobrowolnie  "oddane" i nie skorzystano, żeby je odzyskać kiedyś tam.
 • Bitwa pod Lutynią, Chopin, Kowalska + Dąbrowska,  ...
 • Pisarka Aśka Ostrowska znowu coś pisze, 
"W 2022 nominowana do Nagrody Literackiej Nike za reportaż historyczny Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej (znalazła się w finale Nagrody), do Nagrody im. Prof. Tomasza Strzembosza[, do Nagrody im. Jerzego Giedroycia oraz do Genderowej Książki Roku 2021. Laureatka Nagrody Nike Czytelników 2022.

Maciej Wiśniewski, założyciel kawiarni KOTON, jest znany Wirtualnej Kulturze od lat m.in. z "Tratwy". Kliknijcie na zdjęcie obok - tak wyglądał 6 lat temu. Kiedyś z ramienia Tratwy kierował akcją "Popoplanszówki":
Teraz działa też w Klubie Osiedlowym Tęcza na Popowicach i Radzie Osiedla Pilczyce, Kozanów, Popowice Płn. 
 
Jak widzicie, jedno kameralne spotkanie w kawiarni kotów niesie ogromną wiedzę. Zdjęcie kota przysłała Alicja.


Przypomnienie. Jutro, 16 czerwca 2024, w Firleju będzie się działo!!! Premiera spektaklu "Nowy wspaniały bunt". Agnieszka Bresler!

Nie zapomnijcie o Survival na Brochowie: 
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Jak zwykle Krysiu wspaniała relacja że spotkania. Ewa Pluta to wspaniała osoba. Staram się uczestniczyć we wszystkich z nią spotkaniach. W kociej kawiarni
  też byłam, wprawdzie nie na Krawieckiej ,lecz Igielnej, ale to drobiazg. Igła, kojarzy się z krawcem. Pozdrawiam Alicja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alu, zaraz poprawię nazwę ulicy na Igielną. Krawiecką odkryłam wczoraj. Zobacz wpis z 14 czerwca 2024 o trzech propozycjach. Krystyna

   Usuń
 2. Tak naprawdę to nie wiedziałam, że taka ulica jest we Wrocławiu, ale faktycznie jest i również w pobliżu.

  OdpowiedzUsuń