czwartek, 13 czerwca 2024

Propozycje rozrywkowe i refleksyjne

Wirtualna Kultura w niedzielę, 9 czerwca 2024, wybrała się do Wrocławskiego Teatru Współczesnego na "Dramat rodzaju męskiego". Za bilet zapłaciła tylko 20 zł, bo skorzystała z promocji "Niedziela dla seniora". Nie jest to jedyna całoroczna promocja, którą oferuje teatr: 

Wirtualna Kultura zawsze uważała, że tanie dla seniorów bilety do teatru powinny być stale, a nie tylko na jakiś specjalny seans.
 
"Dramat" zaczął się jak komedia, a skończył refleksyjnie. Był "normalny", bez jakichś udziwnień i szukania sensu między wierszami - który na ogół tylko recenzentom udaje się znaleźć. Trwał 110 minut bez przerwy. Dobra, liczna obsada i zespół muzyczny improwizujący (?). Na widowni były wszystkie pokolenia:
"Przedstawienie na podstawie sztuki Jakuba Tabaczka pt. Stulejka to zaproszenie do rozmowy o silnym partnerstwie będącym receptą na zmiany i poprawę męsko-damskich relacji. Twórcy z pełną odpowiedzialnością śmieją się maczyzmowi w twarz.
(...)
To nie jest tylko dramat mężczyzn, ale też kobiet, bo trudno żyć z toksycznymi facetami i z przemocowymi histerykami. Takie postacie pojawiły się w spektaklu.
(...)
Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej."

Na niedziele 16 i 30 czerwca nie ma już biletów do Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Są jeszcze na niedzielę 23 czerwca na "Kobietę i życie":Propozycja druga: Kino Nowe Horyzonty 

18 czerwca, godz. 18 (wtorek)  i 20 czerwca, godz. 13 (czwartek) można będzie znowu obejrzeć w Nowych Horyzontach film: "Turkusowa suknia", w ramach "Kina bez barier". 

W bieżącym repertuarze Kina Nowe Horyzonty jest film "Jedno życie", 
"Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. 

Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? 

Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niepodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii."

Na filmie "Jedno życie" Wirtualna Kultura była niedawno. Trafiła na niego przypadkowo i była bardzo zaskoczona opowiedzianą w nim prawdziwą historią bohaterskiego, skromnego człowieka, który przysłużył się do uratowania 669 osób. Film warto obejrzeć również dla wspaniałej roli Anthony Hopkinsa. Jego gra oczami wzruszyła bardzo Wirtualną Kulturę. 
"Winton zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. Znalazł domy dla dzieci. (..) Udział Wintona w ratowaniu Żydów pozostawał nieznany nawet dla najbliższych aż do roku 1988, kiedy jego żona odnalazła na strychu zapiski i dokumenty z tamtego okresu."

W kinie Nowe Horyzonty można zobaczyć mistrzowskie filmy od czerwca do września, wszystkie seanse są o godzinie 20. Na przykład, 
Wirtualna Kultura przy różnych okazjach nawiązuje do filmu "Midsommar, - zrobił na niej duże wrażenie w roku 2019:

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia drzewa, którego już nie ma na dziedzińcu Ossolineum.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. "" Turkusowa sukienka". Piękny film... Ale że byłaś przpadkiem na filmie"Jedno życie..!!! No wiadomo, kto , za Tobą nadąży.. Dziękuję. Pozdrawiam. Seniorka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poszłam do kina bez planu i wybrałam film, który akurat zaczynali wyświetlać. Krystyna

   Usuń
 2. Nie ma tego drzewa.! Ooooo.!

  OdpowiedzUsuń