poniedziałek, 5 lutego 2024

Taki jest Wrocław, jacy są wrocławianki i wrocławianie - 51. edycja Wrocławskiej Księgi Pamięci

Na portalu Wrocławia Wirtualna Kultura zwróciła uwagę na bardzo trafny tytuł artykułu: "Taki jest Wrocław, jacy są wrocławianki i wrocławianie". To był cytat z wypowiedzi Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, 19 grudnia 2023 w Restauracji Letniej w ZOO: 

"Taki jest Wrocław, jacy są wrocławianki i wrocławianie. Wspaniali obywatele, którzy robią różne fantastyczne rzeczy, codziennie budując nasze miasto. Nisko się państwu za to kłaniam – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas 51. edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci." 

Spotkanie miało dwa cele:

"Honorowe medale i statuetki za pracę, działalność, postawę obywatelską odebrali tradycyjnie przedstawiciele różnych pokoleń i profesji. Jak zwykle też nad całością czuwała pomysłodawczyni – zarówno Wrocławskiej Księgi Pamięci, jak i wigilii dla osób uboższych – red. Wanda Ziembicka-Has.

Paczki świąteczne, którymi na koniec zostali obdarowani seniorzy, ufundowane zostały przez MOPS, a niezwykłą niespodzianką artystyczną okazał się wokalny występ artystów Teatru ZAR pod kierunkiem Jarosława Freta."

Wirtualna Kultura musi się przyznać, że artykuł na portalu przejrzała pobieżnie. Dopiero z lutowego numeru Gazety Senior dowiedziała się, że podczas 51. Wrocławskiej Księgi Pamięci Linda Matus, redaktorka naczelna i inicjatorka Gazety Senior oraz portalu, została uhonorowana „Super Diamentem Wrocławia” za aktywizację seniorów w przestrzeni cyfrowej:
Bardzo ją to ucieszyło, bo Lindę Matus poznała na I Wrocławskim Forum Senioralnym, które towarzyszyło II Dniom Gerontologii w roku 2017:
a członkiem zespołu dziennikarzy obywatelskich Gazety Senior została w roku 2018.  

Kliknijcie powyżej na link, żeby przeczytać uzasadnienie zaszczytnego wyróżnienia Lindy Matus:

"Za stworzenie papierowej „Gazety Senior” i portalu Gazetasenior.pl – będących atrakcyjnymi i merytorycznymi na polskim rynku mediami dla społeczności 60+ – ich wydawca i redaktor naczelna Linda Matus została uhonorowana podczas 51. Wrocławskiej Księgi Pamięci Super Diamentem Wrocławia.

Pomysł na czasopismo na seniorów zrodził się 12 lat temu, a operatywność jego założycielki pozwoliła na stworzenie unikalnej dystrybucji tego medium, opartej na współpracy z czołowymi organizacjami senioralnymi, jak uniwersytety trzeciego wieku czy centra seniora. 

Linda Matus zgromadziła zespół dziennikarzy obywatelskich, co zwiększyło różnorodność senioralnej tematyki, podejmowanej na łamach, a także pozwoliło przetrwać trudne chwile na niełatwym rynku wydawniczym.

Potem przyszedł czas na portal GazetaSenior.pl, który stał się naturalną kontynuacją drukowanego miesięcznika. W tym roku liczba odwiedzających portal internautów osiągnęła poziom 3,6 mln, a z newslettera korzysta regularnie 15 tys. starszych osób.

Zasługą Lindy Matus jest także doprowadzenie do wydania książkowego niezbędnika wrocławskiego seniora dla mieszkańców Wrocławia 50+, była też realizatorką Akademii Seniora. Wiedzą, którą posiada, dzieli się podczas szkoleń, prelekcji czy zajęć ze studentami. Otrzymała tytuł Przyjaciel Seniorów, ma certyfikat uczestnictwa w Letniej Szkole Liderów w ramach Rozwoju Seniora."

 BRAWO, BRAWO, BRAWO, LINDO!

Dalszych sukcesów w tej niełatwej działalności na rzecz seniorów! 


Dodatek. Wirtualna Kultura z rozrzewnieniem wspomina początki swojej przygody z pisaniem, które urozmaica jej senioralne życie. Pierwsza jej notatka w Gazecie Senior była o indywidualnych konsultacjach komputerowych. Felieton "Autorskie spotkania z Mariuszem Szczygłem" ukazał się w listopadzie 2018. "Dziennikarski dorobek" Wirtualnej Kultury to 33 artykuły, wywiady z Ewą Woydyłło-Osiatyńską i Mariuszem Szczygłem oraz rozmowa, jaką przeprowadziła razem z Lindą Matus: Paweł Terpiłowski, Jak sprawdzić, czy polityk mówi prawdę? Fact-checking w praktyce.   


Szczególnie lubi rozmowę, którą Linda Matus przeprowadziła z nią w roku 2020:
za co Lindzie bardzo dziękuje.


Uwaga. Autorem zdjęcia jest Tomasz Hołod. Wirtualna Kultura skopiowała je z portalu wroclaw.pl 

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Brawo "Gazeta Senior",. BAWO.!!!!!! CZYTAMY. seniorka.. Dziękujemy. ❤️❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow...
  Ile przyjemności. Miło że pamiętasz Krystyno te wszystkie wydarzenia bardzo ciekawe i ważne dla nas Seniorów.
  Pani Linka jest znaną i lubianą przez nas osobą. Osobiście znam Panią jeszcze z czasów KABLA, gdzie pracowałam w w redakcji a pani Linda bywała naszym gościem i zawsze miała dla nas prezenty.np materiały do nauki języka angielskiego, które mnie - służą do dziś. Dziękuję bardzo. Gratuluję wyróżnienia i dodam tylko że gazeta Senior jest merytoryczną, praktyczną na każdy czas i bardzo ciekawie poprowadzoną prasą senioralna a i nie tylko...

  Krysiu, dla Ciebie za bardzo ważny dla nas udział w ,,Seniorze" podziękowanie i gratulacje. Niech tak będzie nadal i jeszcze długo, długo ..
  Pozdrawiam serdecznie Majka

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo cenię sobie, że umieszczasz w aktualnych wpisach linki do wcześniejszych swoich artykułów lub wypowiedzi. Chętnie czytam je kolejny raz. Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Krysiu za Twoją relację. Dzięki Tobie dowiaduję się o wielu wspaniałych osobach, oraz wydarzeniach.
  Pozdrawiam serdecznie. Alicja.

  OdpowiedzUsuń
 5. W K jesteś niesamowita w wyszukiwaniu ciekawych wydarzeń z Wrocławia i umiejętnego ich opisywania z odpowiednimi wstawkami związanymi z tematem.Jesteś mistrzynią w tym fachu.Gratuluje tak trzymaj dalej!!! Pozdrawiam Baca

  OdpowiedzUsuń