piątek, 18 listopada 2022

Strategia 2050 - czy to temat dla Wrocławskiej Rady Seniorów?

Wirtualna Kultura zdziwiła się, że już rok temu rozpoczęto we Wrocławiu przygotowania do opracowania "strategii 2050", określającej kierunki rozwoju miasta: 

Jeśli klikniecie w powyższe dwa ostatnie linki, to przeczytacie m.in.:
 
"16 września 2021 roku Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia strategii rozwoju Wrocławia w perspektywie 2050 roku. Decyzja ta podyktowana została zmianą przepisów ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw.

(...)

Na zlecenie magistratu powstały cztery wielodziedzinowe scenariusze przyszłości Wrocławia do 2050 roku. – Pomogą one określić, co się wydarzy za kilkadziesiąt lat, przy podejmowaniu określonych decyzji dzisiaj. Scenariusze zostaną wykorzystane przy konstruowaniu strategii miasta, która ma być gotowa na koniec 2023 roku – zapowiadają urzędnicy.

(...)

Oznacza to, że będziemy starać się wyznaczać kierunki rozwoju miasta na najbliższe 30 lat. Tak wymagające zadanie wymaga innowacyjnych metod. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy firmę 4CF, specjalizującą się w foresighcie strategicznym – metodzie doradztwa strategicznego, która jest w stanie sprostać wyzwaniom szybko i nieprzewidywalnie zmieniającego się świata. Korzystanie z takich innowacyjnych narzędzi plasuje Wrocław w czołówce miast europejskich. W Polsce z metody foresightowej poza Wrocławiem korzystały jeszcze m.in. Gdańsk i Gdynia – mówi Marzena Horak, dyrektor Biura Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia."

O ile Wirtualna Kultura dobrze zrozumiała. ze względu na zmianę jakichś przepisów "strategia 2030", uchwalona przez radnych miasta Wrocławia w roku 2018, chyba nie może dalej obowiązywać. Oto dotychczasowa strategia i historia jej powstania:


W lipcu 2017 Wirtualna Kultura, wtedy jako Popowiczanka, dowiedziała się, że w Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej odbyły się konsultacje dotyczące przygotowywanej "strategii 2030". Była zdumiona, gdy w nagraniu spotkania usłyszała, że przygotowujący projekt "strategii 2030" zapomnieli w nim o 160 tys. wrocławskich seniorów. Posłuchajcie i obejrzyjcie sami nagranie całego spotkania konsultacyjnego z czerwca 2017 w Centrum Historii Zajezdnia:

Z wielką uwagą odsłuchała, co na spotkaniu konsultacyjnym w Zajezdni dwukrotnie mówiła Maria Zawartko, przewodnicząca ówczesnej Wrocławskiej Rady Seniorów. Jej wypowiedź jest na powyższym nagraniu około minuty 34 i 1:37. Maria Zawartko zwróciła uwagę na brak w projekcie "strategii 2030" zapisów o  międzypokoleniowości i o seniorach. Mocno podkreślała, że w "strategii 2030" powinien być zapis, że Wrocław ma być miastem przyjaznym starzeniu. 

Wirtualna Kultura jest ciekawa, czy obecna Wrocławska Rada Seniorów śledzi prace nad "strategią 2050" i dba o interesy seniorów. 

W październiku 2022 uczniowie szkół średnich i studenci dyskutowali o przyszłości Wrocławia. W Concordia Design rozmawiali o tym, jak może wyglądać Wrocław w 2050 roku. W V LO były warsztaty na ten temat:
Czy tym razem młodzi będą pamiętać o seniorach?

Uwaga. Kliknijcie na jesienne zdjęcia. Jesień życia też może być piękna.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Interesujace informacje. Dobra strategia jest potrzebna, ale nie ma znaczenia kiedy sie jej nie realizuje. Ciekawe czy istnieje jakieś sprawozdanie opisujace co zostało zrobione od 2018 roku w ramach strategii do 2030 udokumentowanej na stronie Internetu https://www.wroclaw.pl/rozmawia/konsultacje-strategia-wroclaw-2030-dzialania ?
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń
 2. Alexander.
  Lubię kolorową jesień!Gdy liście opadną!czekam na wiosnę radosną!🍁🍁🍂

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna jest ta nasza polska cudownie kolorowa jesień. Pierwsze zdjęcie to jesień o niesamowitych tęczowych barwach. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń
 4. Wirtualna Kulturo, aby uzyskać odpowiedź co w sprawie strategii Wrocław 2050 zrobiła aktualna WRS należy się zwrócić bezpośrednio do Przewodniczącego Rady, ponieważ w oparciu o statut Rady https://baw.um.wroc.pl/UrzadMiastaWroclawia/document/20706/Uchwa%C5%82a-LX-1526-14 tylko on reprezentują ją na zewnątrz. Polecam i sugeruje zdanie tego pytania i przedstawienia tego powyższego Twojego tekstu.
  Pozdrawiam Marek Ferenc

  OdpowiedzUsuń