czwartek, 1 listopada 2018

Listopadowy numer Gazety Senior

1 i 2 listopada to czas kontemplacji i zadumy. W listopadowym numerze Gazety Senior są dwa artykuły  ks. dr hab. Zdzisława Kropidłowskiego na stronach 3 i 7, kliknijcie: Listopadowy numer Gazety Senior.

Pierwszy artykuł ks. Zdzisława Kropidłowskiego: "Nadzieja jesieni" zaczyna się tak: Dwa tysiące lat temu Seneka powiedział: "Przez całe życie należy uczyć się żyć - i co bardziej istotne - przez całe życie należy uczyć się umierania." (...) Obecna kultura na wszystkich poziomach wymazała słowo "umieranie" ze sposobów opisywania lub określania rzeczywistości

W drugim artykule: "Miłość na emeryturze" Zdzisław Kropidłowski pisze tak: Przekraczając wiek 65 lat lub przechodząc na emeryturę, kończymy pracę. Zaczynamy odpoczywać, mówimy o zasłużonym odpoczynku. Jest jednak pewna praca, z której człowiek nie chce lub nie powinien się zwolnić. Jest to praca wynikająca z miłości. Oba artykuły skłaniają do zastanowienia się nad własnym życiem.

Zdrowie to dla seniora ważna rzecz. Dlatego o zdrowiu  pisze się dużo w listopadowym numerze Gazety Senior. Jest mnóstwo porad i wskazówek, które mogą okazać się cenne na etapie profilaktyki, leczenia i opieki nad chorym seniorem.

Magda Wieteska rozmawia z Jerzym Skrzypczykiem, jednym z założycieli zespołu Czerwone Gitary, o początkach grupy, największych sukcesach, koncertach. Wirtualnej Kulturze spodobało się stwierdzenie Jerzego Skrzypczyka, że "poniedziałki znacznie szybciej występują po sobie niż kiedyś". Czy Wy też macie takie wrażenie? Kto z nas nie potrafi zanucić takich przebojów jak: "Anna Maria", "Nie zadzieraj nosa" czy "Dozwolone od 18  lat", kliknijcie: Czerwone Gitary, Jubileusz 25 lat - YouTube.

Wiadomości z Krakowa i Wrocławia (str. 11 i 12) pokazują, jak wiele ciekawych propozycji jest dla seniorów. We Wrocławiu działa 80 klubów seniora. W 2017 r. Wrocławskie Centrum Seniora rozpoczęło realizację innowacyjnego w skali Polski projektu pod nazwą Federacja Klubów Seniora, ukierunkowanego na budowanie platformy wymiany wiedzy, informacji, doświadczeń i dobrych praktyk między klubami, kliknijcie: Federacja Klubów Seniora.

Wirtualna Kultura zazdrości Krakowowi Barometru Krakowskiego, konkursu na miejsca przyjazne seniorom i CASów, czyli Centrów Aktywności Seniorów. W Centrum Aktywności Seniorów „Żeglarz” jest realizowany film dokumentalny, którego bohaterami się seniorzy – członkowie CAS. Pomysłodawcy chcą pokazać, dlaczego niektórzy seniorzy decydują się na to, aby aktywnie spędzać senioralne życie, a inni nie dają sobie takiej szansy. Wirtualna Kultura też takie pytanie wielokrotnie zadawała.


Na stronie 22 prezentowane są wnioski z raportu Agencji Badania Rynku i Opinii Jak i gdzie podróżują polscy seniorzy? Co czwarty senior wybrał się na urlop w ciągu ostatnich 6 miesięcy i blisko co trzeci w ciągu ostatniego roku. Październik. luty i marzec cieszą się wśród seniorów największą popularnością. Najchętniej wybierają Chorwację i Grecję, w sezonie zimowym Hiszpanię. W kraju morze i góry, rzadziej Mazury.

Tym razem Wirtualna Kultura wybrała dla Was następujące artykuły:
 • strona 4, Andrzej Wasilewski, Gdzie Ci mężczyźni?
 • strona 5, Jerzy Dudzik, Chłop w domu.
 • strona 6, Krystyna Ziętak, Autorskie spotkania z Mariuszem Szczygłem.
 • strona 7, Anna Kwiek, Między wdzięcznością a korupcją emocjonalną.

Andrzej Wasilewski i Jerzy Dudzik w rubryce męski punkt widzenia, bez cenzury analizują dzisiejszą, jak i przyszłą rolę męskiej części senioralnej populacji. Wirtualna Kultura brała udział w kilku warsztatach, ale tylko w jednym z nich brali udział też mężczyźni. Gdzie są te sokoły? Tak kiedyś pytała Danuta Rinn, kliknijcie: Danuta Rinn, Gdzie ci mężczyźni - YouTube.

Anna Kwiek zajmuje się tym razem korupcją emocjonalną:

Korupcja emocjonalna ma miejsce wtedy, kiedy czyjąś sympatię, poparcie, potrzebne do zachowania formalnego stanowiska w organizacji czy nieformalnego statusu w grupie, choćby sąsiedzkiej, zdobywamy przy pomocy manipulacji. Stosowanie jej opiera się na dwóch filarach: wykorzystaniu reguły wzajemności, jednej z sześciu reguł psychomanipulacji. I na braniu udziału w specyficznych rytuałach. W Polsce jest to z reguły słynne „oparcie sprawy o bufet”.

Bardzo ciekawy i ważny temat, ze skutkami którego spotykamy się na co dzień:

Działanie zasady wzajemności stosują nagminnie naciągacze, którzy zwabiają ludzi na różnego rodzaju pokazy i prezentacje, obiecując wspaniałe podarunki. Zaproszenie zaczynają najczęściej od słów: „mamy dla pani/pana wspaniałą nowinę/prezent/niespodziankę”. Prezent okazuje się tanim gadżetem, wyprodukowanym w Chinach i kupowanym za grosz, i ma za zadanie wywołać poczucie wdzięczności oraz potrzebę odwzajemnienia cudzej hojności. Na tak przygotowanym gruncie usiłuje się sprzedać za astronomiczną cenę coś, co nie jest warte nawet ułamka tej sumy.

Wirtualna Kultura zgadza się z opinią Anny Kwiek. Miłej lektury!


Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Pełna zgoda z panem Skrzypczakiem. Bierze się to stąd, że kiedy mija poniedziałek to to już jest właściwie koniec tygodnia

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety ciągle jest zbyt dużo ludzi chodzących na te spotkania.Byłam świadkiem takiej manipulacji.Jeżeli ktoś da się "wrobić" to ma szansę skorzystać z pomocy ochrony konsumentów, byle nie za późno.
  Kazia

  OdpowiedzUsuń