środa, 5 czerwca 2019

Cukinia a la Wirtualna Kultura


Wirtualna Kultura "talenta" ma różne. W tym zdaniu nacisk powinien być położony na "ma". Dzisiaj w Żółtym Parasolu zauważyła ogłoszenie o pomyśle na książkę kulinarną "Przepiśnik Ołbiński" (zobaczcie poniżej).

Wirtualna Kultura nie ma szans na zaistnienie w "Przepiśniku Ołbińskim", ale może się popisać umiejętnością podgrzewania oleju na patelni. Umiejętność ta jest niezbędna do przygotowania cukinii a la Wirtualna Kultura dla jednej osoby. Oto przepis (czas około 10 minut):

  • Składniki: olej, sól, przyprawy (jarzynka?), mała cukinia, trzy cienkie parówki. 
  • Cukinię obrać i pokroić w plasterki lub na jeszcze mniejsze kawałki (kliknijcie na dwa pierwsze zdjęcia). Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć na nim cukinię. W trakcie smażenia (duszenia)  przyprawić cukinię. Gdy cukinia będzie prawie gotowa, wrzucić do niej pokrojone parówki. "Gotowanie" kontynuować aż parówki będą ciepłe.

Tak przygotowane danie można zjeść na śniadanie, o ile sąsiad przyniesie Wam białą chrupiącą  bułeczkę. Na obiad lepiej ugotować ziemniaki. Na kolację możecie zjeść tylko cukinię z parówkami. Smacznego!

Oto szczegóły akcji "Przepiśnik Ołbiński", kliknijcie: Sąsiedzki przepis:

"Sąsiedzi z Ołbina! Razem z Sąsiadujemy Strefa Kultury Wrocław przygotowujemy osiedlową książkę z przepisami. Przyłączcie się do nas!

Macie swoje popisowe danie, które tylko Wy potraficie przygotować? Domową konfiturę z ołbińskich czereśni, pasztet z łabędzia, a może nalewkę według tajnej receptury dziadka? Chcielibyście przekazać swoją wiedzę sąsiadom i sąsiadkom, a także następnym pokoleniom?

Podzielcie się waszymi Przepisami na Ołbin! Wasza receptura może się znaleźć w Przepiśniku Ołbińskim, który dostępny będzie dla wszystkich mieszkańców!

Do 28 czerwca w kilku miejscach na Ołbinie będziecie mogli zostawić receptury na ciasta, przetwory, sałatki, zupy i wiele innych. Jeśli wolicie drogę elektroniczną, ślijcie je na sasiadujemy@strefakultury.pl lub napiszcie wiadomość na Facebooku.

Zebrane przepisy wykorzystamy do stworzenia sąsiedzkiego przepiśnika, a w lipcu na ich podstawie przygotujemy wspólnie plenerową kolację. Będzie pysznie!

Formularze na przepisy znajdziecie w:
→ Bibliotece Grafit, ul. Namysłowska 8
Stowarzyszenie Żółty Parasol, ul. Prusa 37-39
→ Kontenerze w Parku Tołpy
→ Lodziarni „Maleńka”, ul. Prusa 61

Przez cały miesiąc rozglądajcie się też po osiedlu. Raz w tygodniu jedna z sąsiadek lub sąsiadów przygotuje „kolację” według własnego przepisu na Ołbin. Będziemy dzielić się posiłkiem z sąsiadami na ulicy, w domu, parku czy działkach.

Pod koniec czerwca, ze wszystkich waszych zgłoszeń wybierzemy około piętnastu najciekawszych i najbardziej zaskakujących, które trafią do naszego osiedlowego Przepiśnika Ołbińskiego. Jego premiera i wspólne świętowanie nastąpi w trakcie otwartej dla wszystkich kolacji sąsiedzkiej!
Kiedy? 14 lipca, godzina 18.00 Gdzie? Skwer ludzi ze znakiem „P”. Co? Kolacja sąsiedzka przy dźwiękach muzyki połączona z premierą Przepiśnika

Akcja „Sąsiedzki przepis na Ołbin” jest częścią programu Sąsiadujemy Strefy Kultury Wrocław. Partnerem naszych działań na Ołbinie jest Stowarzyszenie Żółty Parasol.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
."

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Bardzo dowcipny opis zdolnosci kulinarnych Wirtualnej Kultury, ale przepisy sie przydadza!

    OdpowiedzUsuń
  2. Irena ze Szczepina10 czerwca 2019 13:08

    Krystynko! Twój przepis na cukinię nazwałabym "Szybki, łatwy i smaczny". Proste dania (zwłaszcza w taki upał) są bardzo cenne.Im prostsza kuchnia, tym lepsza. Osobiście nie lubię za bardzo wydziwiać w kuchni. Pomyślę i może jakiś przepis prześlę (mam kilka, które sama wymyśliłam). Żółtemu Parasolowi gratuluję wspaniałego pomysłu na książkę kulinarną! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń