wtorek, 11 czerwca 2019

Kasztany w Japońskim Ogrodzie w Jarkowie

Wirtualna Kultura pod koniec maja wysłała do niektórych z Was mail z informacją, że na stronie 20 czerwcowego wydania Gazety Senior jest jej artykuł "Miłość, matematyka i kasztany". Adresaci maila już wcześniej wiedzieli, że w artykule będą odpowiedzi 10 czytelników bloga na pytanie: Co miłość i dlaczego ma wspólnego z matematyką i kasztanami? Kliknijcie: Gazeta Senior, czerwiec 2019

Artykuł powstał w lutym, gdy "Basia z Gaju" przygotowywała się do tego, żeby zostać "Basią ze Swojczyc". Z tego powodu nie zdążyła przysłać odpowiedzi w terminie. Zaproponowała Wirtualnej Kulturze bezgotówkową transakcję. Wirtualna Kultura opublikuje spóźnioną odpowiedź na blogu, a ona zawiezie Wirtualną Kulturę do Ogrodu Japońskiego w Jarkowie niedaleko Lewina Kłodzkiego. Tak się stało. Kliknijcie na zdjęcie Basi w Japońskim Ogrodzie.


Oto odpowiedź Basi ze Swojczyc:

"Cześć Krysiu, przeczytałam twój artykuł w Gazecie Senior. Fajnie napisałaś. Ja też spróbuję się podzielić swoimi myślami. Jaka jest zależność "miłości do matematyki i do kasztanów"? Miłość to uczucie do drugiej osoby, do książek, do muzyki, do malarstwa, do sztuki itd., ale i do matematyki również. A co do tego mają kasztany? Może to, że są takie piękne jak kwitną w maju,który jest miesiącem miłości i matur z matematyki!"


Prywatny Ogród Japoński w Jarkowie jest drugi w Polsce pod względem jakości i jest w europejskiej czołówce. Właścicielem tego cudu na ziemi jest Edward Majcher, który ogród tworzył z żoną Lucyną przez wiele lat i stale rozwija. Ogród został założony w roku 1980 i otwarty dla zwiedzających w roku 2003. Wirtualna Kultura była tam drugi raz. Koniecznie kliknijcie na linki poniżej, żeby zobaczyć ogród w pełnej krasie.


Niedzielny wypad do Jarkowa był bardzo udany. Świeciło słońce, temperatura była w sama raz, jeszcze kwitły rododendrony i magnolie. Czego więcej trzeba? Wirtualna Kultura myślała, że tylko jednego: podręcznika o japońskich drzewach i krzewach. Myliła się. Nie był potrzebny. Basia ze Swojczyc to istna japońska encyklopedia. Ona wszystkie japońskie rośliny zna i umie je hodować, poza jednym wyjątkiem. Nie udaje jej się to na balkonie w zimie. Twórca i właściciel Ogrodu Japońskiego wyjaśnił, że korzenie muszą być głęboko w ziemi, bo inaczej zamarzną, a w Jarkowie jest szczególny mikroklimat.


W czasie zwiedzania Basia usiłowała nauczyć Wirtualną Kulturę odróżniać klony żółtolistne od klonów palmowych, buki czerwone od miłorzębów, magnolie od rododendronów, a najwięcej czasu przeznaczyła na tajniki bonzai. I jak myślicie? Czy jej udało się nauczyć Wirtualną Kulturę tego wszystkiego?

Uwaga 1. Kasztanów w japońskim ogrodzie w Jarkowie nie było. Zostały w piosence: 

Uwaga 2. Cały czerwcowy numer  Gazety Senior jest poświęcony różnym aspektom miłości. Linda Matus, redaktorka naczelna, tak zachęca do czytania czerwcowego wydania Gazety Senior (kliknijcie: Gazeta Senior, czerwiec 2019):


Drodzy Czytelnicy,

oddajemy w Wasze ręce wydanie wyjątkowe, tym razem poświęcone miłości. Jak się okazało w trakcie pracy nad nim, każdy z nas rozumie miłość nieco inaczej, a czasem zupełnie inaczej. O wielu jej barwach i odmianach przeczytanie w aktualnym numerze. Wszystkie są cenne i ważne. Na okładce gości profesor Zbigniew Lew-Starowicz, który w charakterystyczny dla niego profesjonalny i bezpośredni sposób opowiada o kwestiach dot. seksualności seniorów.  Polecamy także cykl poradników profesora jako wartościową lekturę na zbliżające się letnie wakacje, a jest w czym wybierać. 

Na dalszych stronach nasi autorzy-seniorzy specjalnie dla Czytelników „Gazety Senior” próbują ustalić, czym jest miłość. Dr Kwiek w ABC Psychologii odpowiada na pytanie „Miłości, czyli co?”, Andrzej Wasilewski analizuje barwy miłości, a Kazimierz Nawrocki w rozmowie z Elizą Wolańczyk zachęcają do pokochania siebie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Kochana Krysiu, myślę, że już podczas naszych wspólnych wyjazdów poznałaś i zapamiętałaś dużo nazw kwiatów, krzewów i drzew. Ja rzeczywiście, dwukrotnie próbowałam wyhodować klon palmowy na balkonie i niestety mimo, że zabezpieczałam donice na zimę zawsze przemarzał. Teraz jak się przeprowadziłam na Swojczyce mam mały ogródek spróbuję jeszcze raz posadzić i utrzymać klon palmowy(jest to aklimatyzowane drzewko pochodzące z Japonii). Zachęcam wszystkich do odwiedzenia "Ogrodu japońskiego" w Jarkowie k/Lewina Kłodzkiego. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podobał tekst o kasztanach i matematyce. Jest w nim wiele ciekawych wątków, m.in. Autorka wspomina o profesorze Frenklu, matematyku, który pisze o naszym niesłusznym strachu przed tym przedmiotem i o jego pięknie. Zacytuję fragmencik: Urzeka jednak nie tylko estetyczne piękno matematyki. Jak powiedział Galileo: „Prawa natury zapisywane są w języku matematyki”. Matematyka jest sposobem na opisanie rzeczywistości i pokazanie, jak działa świat, uniwersalnego języka, który stał się złotym standardem prawdy. W naszym świecie, coraz bardziej napędzanym przez naukę i technologię, matematyka staje się coraz bardziej źródłem mocy, bogactwa i postępu. Stąd ci, którzy mają wpływ na ten nowy język, znajdą się w czołówce postępu. Jednym z powszechnych błędnych przekonań na temat matematyki jest to, że można ją wykorzystać tylko jako „zestaw narzędzi” (...).
  Dziękuję, Krysiu,za Twój tekst.Okazał się wyjątkowo inspirujący.
  Ola


  OdpowiedzUsuń
 3. Nie byłem jeszcze w tym ogrodzie, ale już słyszałem, że naprawdę warto go odwiedzić. Mam nadzieję, ze uda mi się jeszcze w tym roku!

  OdpowiedzUsuń
 4. Olu, dziękuję za tak pozytywny obraz matematyki. Ona na to zasługuje.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 5. Henryku, Japoński Ogród w Jarkowie i jego twórca Edward Majcher zasługują na podziw. Tyle lat pracy bez żadnej pomocy z zewnątrz. Do wpisu dodam zdjęcie krótkiej informacji o ogrodzie.

  Ogród nie jest duży, ale jest malowniczo położony.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń