wtorek, 19 stycznia 2021

Piramidy w naszym życiu


Piramidy to pojęcie ulubione przez popularyzatorów różnych teorii, często niemających pełnego uzasadnienia. I co z tego, że w praktyce „piramidę” rysuje się jako trójkąt – widzisz trójkąt, ale czytasz piramida. Widocznie skromny matematyczny trójkąt równoramienny nie ma takiej siły przebicia jak piramida, chociaż też ma szpic. 

Wirtualna Kultura pisała w listopadzie 2020 o piramidzie Diltsa, która podpowiada, jak znaleźć w sobie motywację do działań:
Teraz postanowiła napisać o najpopularniejszej piramidzie, jaką jest piramida zdrowego żywienia. Jest ona graficznym przedstawieniem, co powinniśmy jeść i ile. Podstawą tej piramidy jest 
 • aktywność fizyczna, która jedzeniem nie jest, ale wpływa na apetyt i "zjada" spożywane przez nas złe produkty, jak cukier. 
Na następnym poziomach piramidy są
 • warzywa i owoce, potem produkty zbożowe, nabiał, mięso i ryby, a na samym czubku tłuszcze raczej roślinne niż zwierzęce, w tym orzechy. 
Nie ma w niej słodyczy. Im wyżej w piramidzie tym mniej pożywienia, zalecanego na danym poziomie, powinniśmy jeść:

W Polsce piramidami żywienia zajmuje się Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Obowiązująca aktualnie piramida dla osób starszych była opublikowana na kongresie Instytutu Żywienia i Żywności w roku 2018. Zaleca się w niej odpowiednią ilość płynów i suplementację witaminy D. Napoje należy pić często, przynajmniej 2 litry dziennie, w tym wodę, herbatę i kawę - małymi łykami i to niezależnie od pragnienia. Pić można też napoje mleczne, soki (szczególnie warzywne). Zaleca się produkty fermentowane jak jogurty i kefiry. Odradza się picie napojów słodzonych. To wszystko i jeszcze więcej przeczytacie, klikając w link:


Ciekawe jest porównanie, jak piramidy żywienia zmieniały się na przestrzeni lat:

Dietetykom nie wystarcza sama piramida. Wymyślili "talerz zdrowia":
Według aktualnych zaleceń połowę talerza powinny stanowić warzywa i kolorowe owoce. Ćwiartka talerza to produkty zbożowe: kasze, ryż, chleb, Kolejna ćwiartka to źródła tłuszczów i białka: chude mięsa i ryby, nasiona roślin strączkowych, jajka.

Wirtualna Kultura jest ciekawa, czy Wasza intuicja żywieniowa jest zgodna z zaleceniami fachowców od piramid i talerzy zdrowia.

Uwaga. Na zdjęciach jest zima w Francji i Polsce. Autorami zdjęć są Catherine, Ola i Baca. Na pierwszym zdjęciu widać bałwana na tarasie wieżowca. Kliknijcie na zdjęcia. Czy rozpoznacie, które zdjęcia nie są z Polski?

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Piramida żywieniowa to naukowe pomieszanie z poplątaniem bez pół litra nie rozbierzesz.Jak z tego galimatiasu" biedy senior "ma wybrać odpowiednią dietę dla siebie. Jedno zdjęcie ostatnie jest z polski. Baca

  OdpowiedzUsuń
 2. Irena ze Szczepina19 stycznia 2021 13:20

  Dzień dobry Wszystkim w Nowym Roku!Życzę zdrowia, radości i dużo cierpliwości.Piramida żywieniowa zmieniała się kilka razy w ostatnich kilkunastu latach.Intuicja żywieniowa jest bardzo ważna, ale koniecznie do tego trzeba dodać aktywność fizyczną. Problem w tym, że często ludzie, zwłaszcza seniorzy (oczywiście nie Wszyscy) mają swoje przyzwyczajenia i jedzą to, co Im smakuje, ale szkodzi zdrowiu. Niestety na spacery chodzi niewielu seniorów, co widać w parkach i lasach - jest pusto. P.S.Dwa pierwsze zdjęcia są z Francji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piramida zywnosci jest niezwykle przydatna i nie tylko dla seniorow. Tyle dobrych rad od Wirtualnej Kultury to prawdziwy skarb. A jak mozna sie odwdzieczyc- moze wyslaniem ladnych zdjec?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspólna odpowiedź na trzy komentarze.

  Piramida żywieniowa wyklucza "używki". Pół litra maślanki jest OK.

  Na Popowickiej Polanie dominują psiaki z właścicielami, dzieci z rodzicami, biegacze i na końcu seniorzy.

  Wirtualna Kultura bardzo lubi zdjęcia od czytelników bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeszcze jedno. Pierwsze zdjęcie jest z Wrocławia, drugie i trzecie z Paryża, czwarte z Nowego Sącza.

   Krystyna

   Usuń