niedziela, 2 maja 2021

Deszczowy poranek z weksyliami

Wirtualna Kultura nie ma lekko. Za oknem deszcz, z łózka wstać się nie chce, a tu telefon dzwoni. To Jurek - ten z Nowego Dworu od "wycieczek" - dzwoni z pretensjami, dlaczego na blogu nie ma nic o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonym od roku 2004. I co teraz? 

Skąd wziąć aktualne zdjęcie prawidłowo powieszonej flagi? U sąsiadów na balkonie wisi (leży?) coś, co flagę przypomina, ale nie spełnia warunków regulaminu!!! Flaga musi wisieć tak, by nie dotykać podłoża. Wirtualną Kulturę coś podkusiło i zajrzała do oficjalnego miniprzewodnika, dostępnego na stronach m.in. Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

Lektura trochę ją zmroziła. Sami przeczytajcie fragment z miniprzewodnika:

"Weksylium (liczba mnoga weksylia) – znak rozpoznawczy wykonany z tkaniny, mocowany do drzewca lub liny. Najczęściej występującymi weksyliami są flagi, flagi stolikowe, bannery, bandery (na morzu), sztandary, chorągiewki samochodowe i proporczyki. (...) 

Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlone. (...) 

Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody."

Na szczęście Wirtualna Kultura znalazła stare zdjęcie. 

We Wrocławiu Dzień Flagi będzie obchodzony nad Odrą na Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich 2 maja od godziny 10 do 19:
Dodatkowo, 2 maja z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego o godz. 21:00 na gmachu budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu od strony parkingu przy pl. Powstańców Warszawy, zostanie zaprezentowana w formie 10 minutowego filmu historia Powstań Śląskich. Projekcja będzie powtórzona sześciokrotnie, do godz. 22:00.

Uwaga. Największa flaga zawiśnie dzisiaj w Świnoujściu: Największa flaga - YouTube .

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

  1. Krysiu.super że piszesz i przypominasz o tym dniu ,my co rok wywieszamy flagę na balkonie 👍🇵🇱

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja flagę już wywiesiłem w piątek 30 i w samochodzie też a czwartego maja je zdejmę Baca.

    OdpowiedzUsuń