środa, 26 maja 2021

Dziękuję Mamie

W maju 2016 z okazji Dnia Matki Popowiczanka pisała na blogu "Popowiczanie" o mamach, matulkach, mamusiach, mateńkach i z książeczki "Dziękuję wspaniałej Mamie" (tekst Pam Brown, ilustracje Judih O'Dwyer) wybrała zdanie z wiersza "Dziękuję, że mnie rozumiesz": 

"Dziękuję Ci, że dałaś mi dzieciństwo, na którym buduję całe moje życie".

Tym razem już jako Wirtualna Kultura zdecydowała się na fragment

"Przepraszam" i "dziękuję" to takie niewystarczające słowa. Ale tylko one przychodzą mi teraz na myśl. I jeszcze to, że Cię kocham.


Ten wyjątkowy Dzień Matki każdy przeżywa po swojemu z mamą lub niestety już bez niej. Wirtualna Kultura zdecydowała się na czytanie fragmentów debiutanckiej książki amerykańskiego pisarza pochodzenia wietnamskiego: Ocean Vuong "Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę",
Książka ma formę listu do niepiśmiennej mamy, która nie mówi po angielsku. Oto jej początek:

"Zacznę jeszcze raz. Droga mamo, piszę, żeby dotrzeć do ciebie - nawet jeśli każde zanotowane słowo jest jednym słowem dalej od miejsca, w którym jesteś."

Jak myślicie, co autor mierzy słowami? 

Ocean Vuong, trzydziestokilkuletni pisarz i poeta, jest uznawany przez niektórych za wschodzącą gwiazdę światowej literatury. Urodził się w Sajgonie, mieszka w USA. Jego książka jest w finale Dublin Literary Award
razem m.in. z książką, która dostała Bookera w roku 2019:

Polski przekład książki Ocean Vuonga ukazał się w marcu 2021. Wydawca na okładce z tyłu napisał: "Wstrząsający portret rodziny, pierwszej miłości i zbawczej mocy opowiadania historii" i przytacza m.in. fragment recenzji z "Monocle":

"To oszałamiająca, zmysłowa powieść, która odmalowuje portret matki i jej dziecka, gdy za wszelką cenę starają się wymyślić, jak żyć w nowym kraju. Są tu strach i złość, ale miłość chłopca do matki - i do świata, który go otacza - spływa z każdej strony."


Książka Ocean Vuonga była bestsellerem "New York Times", ale nie wszyscy się nią zachwycają
A jakie jest Wasze zdanie? 

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz