Wirtualna Kultura ma wrażenie, że słowo "sieć" wypiera słowo "internet"? Dobrze, że chociaż "komputer" nie dał się wygryźć. Na internetowej stronie "Cyfryzacja KPRM" apeluje się do seniorów, żeby nie dali się złowić w sieci i zapewnia się ich, że z internetu da się korzystać bezpiecznie:
kliknijcie: Szczegóły kampanii,
kliknijcie: Seniorze, nie daj się złowić w sieci.
W ramach kampanii opublikowano serię filmików pokazujących, jak powinno się korzystać z internetu:
kliknijcie: Seniorze, spotkajmy się w sieci,
w tym
kliknijcie: Antywirus i zaślepka - YouTube,
kliknijcie: Metoda na ... YouTube,
kliknijcie: Media społecznościowe - YouTube.
- kliknijcie: Raport.
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) prowadzi badania opinii publicznej na temat funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych i preferencji konsumentów. Prawie wszyscy Polacy korzystają z telefonii komórkowej. 97 procent badanych deklaruje, że korzysta z jej usług. Tylko 20 procent korzysta z telefonów stacjonarnych. 92 procent badanych posiadających telefon komórkowy korzysta za jego pośrednictwem z internetu. 67 procent klientów indywidualnych korzysta w domach z internetu stacjonarnego. 75 procent badanych zabezpiecza swój komputer bądź laptop przed zagrożeniami W przypadku telefonu robi to niecała połowa badanych. Więcej informacji znajdziecie w raporcie UKE:
- kliknijcie: Raport UKE.
Internet to ogólnoświatowy system połączeń między komputerami. Różni operatorzy dostarczają nam "internet" do domu i dzięki temu zaczynamy żyć w innym świecie. Po epoce kamienia łupanego, brązu i żelaza mamy epokę informacyjną - informacja jest towarem; władzę mają ci, którzy mają dane; dane przetwarzają komputery. Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo naszych danych.
Wirtualna Kultura słowo "komputer" w wersji "kompjuter" spotkała w roku 1967 lub 1968. Użył go w rozmowie z nią pewien chemik, który wrócił z Ameryki. Dla niej wtedy były to maszyny cyfrowe, nazywane też matematycznymi. O istnieniu maszyn cyfrowych dowiedziała się na studiach w roku 1962. Od kolegi, prof. M.M. Sysło, wie, że prof. Hugo Steinhaus jako pierwszy użył wielokrotnie nazwy "computer" w swoim tekście po polsku na temat „Na marginesie cybernetyki” (Znak 112, 10/1963).Czy pamiętacie ten wpis:
- kliknijcie: Jubileusz Algolu 60,
w którym Wirtualna Kultura wraca do swoich korzeni? Pierwsze zdjęcie, zrobione w czasie Wielkanocy, potwierdza, że się zaplątała w sieci.
Na pozostałych zdjęciach są bratki przysłane przez Irenkę ze Szczepina. Kliknijcie.
Uwaga. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji - np. danych logowania lub karty kredytowej.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Chapeau bas, Krysiu, jak zwykle. Wyglądasz cudownie. Miłego dnia.!!!!!
OdpowiedzUsuńBasiu, po takim komentarzu dzień na pewno będzie miły, czego również Tobie życzę.
UsuńKrystyna
Krysiu jak zwykle podsuwasz nam ciekawe sprawy ,w które trzeba się wgryźć . Dzięki 👍
OdpowiedzUsuńŚledzenie rozwoju terminologii stosowanej w cyberprzestrzeni zmusza do trenowania umysłu. Ostatnio musiałam sobie przyswoić termin "phishing", dla którego brak polskiego odpowiednika.
UsuńKrystyna
Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji - np. danych logowania lub karty kredytowej.
UsuńKrystyna
Basia z Olbina mnie wyprzedzila. Komentarz idem!
OdpowiedzUsuńPani Profesor jak zwykle wspaniała!
OdpowiedzUsuńTo bardzo ważna akcja - poszerzenie świadomości seniorów na temat cyberbezpieczeństwa i finansów. Seniorzy potrzebują pomocy dot. identyfikacji zagrożenia w sieci i sposobów ich unikania.Ciekawostka - najbardziej popularnym rodzajem dostępu do internetu jest jednak dostęp stacjonarny z którego korzysta dwie trzecie badanych.Kolejny temat na blogu naszej Drogiej Krystynki bardzo potrzebny i zmuszający nas do myślenia. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń