czwartek, 27 maja 2021

Plebiscyt i Wirtualne Targi Książki

Według słownika języka polskiego PWN retoryka to "sztuka i teoria wygłaszania mów, wyszukany sposób mówienia". Wirtualna Kultura zainteresowała się retoryką, bo to Internetowa Akademia Retoryki zorganizowała plebiscyt na najpiękniejsze polskie słowo roku 2021. Akademia na swojej platformie internetowej udostępnia nagrania wideo na temat m.in. podstaw dobrego mówienia, wystąpień publicznych, przekonywania, pierwszego wrażenia, itd. Bardzo interesujący materiał. Na przykład, możecie zobaczyć, jaka gestykulacja dynamizuje wypowiedź:


Do 6 czerwca 2021 można głosować (wielokrotnie) na jedno z dziesięciu słów: oddech, głębia, spolegliwy, tolerancja, solidarność, czułość, żółć, poezja, słonina, onegdaj
Niektórzy głosujący w komentarzach piszą oryginalne uzasadnienia swoich wyborów. 

Każde słowo ma swojego "ambasadora", który uzasadnia wybór i zachęca do głosowania na jego słowo:


Czy wiecie, kogo teraz uczą retoryki? Ku zaskoczeniu Wirtualnej Kultury uczą m.in. nauczycieli, zobaczcie program kursu z retoryki pedagogicznej na studiach podyplomowych dla nauczycieli:

Bardzo ciekawe i pożyteczne wykłady - każdemu się przydadzą.

Jak ładnie i efektywnie mówić?  Mistrzem takiego mówienia jest niewątpliwie profesor Jerzy Bralczyk. Czy pamiętacie ten wpis na blogu:

Profesor Bralczyk zna prawie całego Pana Tadeusza na pamięć!!! Mówił o tym dzisiaj na spotkaniu na Facebooku, zorganizowanym przez Empik w ramach Wirtualnych Targów Książki, które trwają do 1 czerwca:
Profesor  Bralczyk nagrał całego Pana Tadeusza na audiobooku, co było powodem dzisiejszej bardzo ciekawej rozmowy. Ma kilkaset wydań Pana Tadeusza z całego świata! Tak się objawia miłość do Adama Mickiewicza i Soplicowa.

Uwaga. Na dzisiejszym zdjęciu są wielkanocne bratki na parapecie w kuchni Wirtualnej Kultury. Tylko widok za oknem pokazuje, że czas mija (porównajcie zdjęcie drugie).

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. A jakie jest Twoje Krysiu ulubione słowo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogłam się zdecydować i losowo głosowałam na trzy.

   Krystyna

   Usuń