sobota, 15 maja 2021

Operowe Oscary

Nie samymi muzeami (oczami) teraz się żyje. Coś uszom też się należy. Dlatego Wirtualna Kultura nie będzie zwlekać z zachęcaniem Was do posłuchania, jak śpiewają tegoroczni laureaci International Opera Awards, ufundowanej przez Brytyjczyków w roku 2013 dla najlepszych twórców operowych i ich osiągnięć. 

Pandemia opóźniła o rok oficjalne przyznanie tzw. operowych Oscarów. Tym razem wręczenie nagród nie odbyło się w londyńskim Sadler’s Wells Theatre, lecz na złączach internetowych:
Polacy dostali aż cztery nagrody:

Kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, sensację ostatnich lat, nagrodzono w kategorii  "Najlepszy album solowy" za "Facce d'amore" (Warner Classics). 
W 2020 roku otrzymał on "Paszport Polityki", a w 2019 roku wyróżniono go nagrodą Opus Klassik i nagrodą magazynu "The Gramophone" dla najlepszego młodego artysty.

W kategorii "Scenograf roku" nagrodzono Małgorzatę Szczęśniak, autorkę scenografii do spektakli operowych Krzysztofa Warlikowskiego. W 2019 roku stworzyła scenografie do jego inscenizacji: „Lady Makbet mceńskiego powiatu” w Paryżu, „Salome” w Monachium oraz „Opowieści Hoffmanna” w Brukseli.

Teatr Wielki w Poznaniu nagrodzono w kategorii "Opera odkryta na nowo" za wystawienie opery Stanisława Moniuszki "Paria", kliknijcie: Paria - YouTube.

W kategorii "Najlepszy dyrektor teatru operowego" nagrodę otrzymał reżyser David Pountney, dyrektor artystyczny festiwalu Bregenzer Festspiele w latach 2003-2014, pełniący tą samą funkcję w Welsh National Opera w latach 2011-2019. Pountney wielokrotnie wystawiał polskie opery: "Króla Rogera", "Straszny dwór", Pasażerkę", "Kupca weneckiego". W 2018 roku otrzymał polskie obywatelstwo.

Oto kilku innych laureatów tegorocznego Oscara operowego:

Uwaga. Konwalie są z ogródka Jasi.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Aż serce się raduje, że "ci wspaniali" zostali dowartościowani tak uroczyście.
    A przecież oni też nie mieli łatwo w roku pandemii. Jeśli występowali to tylko przy pustej widowni, a to też smutne występy. Samo przesłuchanie zaprezentowanych we wpisie występów to prawdziwa GALA. A Jawier Camarena? to wprost mistrzostwo świata. Nie lada ucztę nam sprawiłaś Krysiu. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Majka

    OdpowiedzUsuń