piątek, 7 sierpnia 2020

Czy dobrze jest wiedzieć, że się wie?

Wirtualna Kultura czasami ma okazję, żeby coś mówić, a nie tylko pisać. Ale czy ona wie, jak powinna mówić, żeby ją słuchano? Niektórzy uważają, że jak ktoś pięknie mówi, to czyni gorzej. Potwierdzają to polskie przysłowia. Na przykład,
 • psy, które szczekają, nie gryzą,
 • mocny w gębie, ale słaby w główkowaniu,
 • krowa, która mocno ryczy, mało mleka daje. .
Skąd ten pomysł, żeby takie przysłowia przypominać? Otóż, Jerzy Bralczyk nawiązał do tego typu przysłów na wykładzie:
Jak to możliwe, że 3 652 480 internautów kliknęło w ten link? Tyle wejść mają, na przykład, piosenkarze, ale kto by pomyślał, że taki wynik może uzyskać językoznawca i gramatyk normatywny:
Wirtualna Kultura przypuszcza, że to z powodu pięknej polszczyzny i taktyki. Apetyt na ciąg dalszy wykładu rośnie wraz z upływem czasu.

Jak to w życiu bywa, Wirtualna Kultura trafiła przypadkowo na link z wykładem profesora Bralczyka.  Jest wniebowzięta - taki wykład jest lepszy niż sesja terapeutyczna w czasach pandemii. Im dłużej się go słucha, tym bardziej się zapomina o rzeczywistości i coraz trudniej powstrzymać się od śmiechu, a przecież śmiech to zdrowie. Dlatego połóżcie się wygodnie na kanapie i podajcie się dwugodzinnemu leczniczemu czarowi wirtuoza języka polskiego, który ucząc i bawiąc, odkryje przed Wami tajniki różnych sposobów mówienia. Rewelacja!

Koniecznie wytrwajcie do końca wykładu, aby usłyszeć odpowiedź na pytanie, czy wysyła się maila czy mail; SMSa czy SMS?

Wirtualna Kultura popularnością wykładu o tym jak mówić, by nas słuchano, nie jest zaskoczona. W listopadzie 2018 była w Barze Barbara na spotkaniu autorskim i  po jego zakończeniu biła brawo. Przypomnijcie sobie:
Na zdjęciu powyżej jest fragment okładki książki Jerzego Bralczyka i Lucyny Kirwil, która była zaprezentowana w Barze Barbara.

Dla równowagi wykład Lucyny Kirwil z roku 2012 o mitach, co dzieci robią w internecie:

Uwaga. Wirtualna Kultura będzie musiała jeszcze raz posłuchać wykładu, bo nie zapamiętała, czy retoryka jest nauką czy sztuką czy umiejętnością. Również nie wie, co Jerzy Bralczyk odpowiedział na tytułowe pytanie "Czy dobrze jest wiedzieć, że się wie?" i dlaczego takie pytanie postawił. Nie łatwe jest życie weteranki internetowej.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. "Dobrze jest wiedzieć że się wie...."
  Krysiu, wspaniale że znalazłaś ten skarb. Powiem tylko, że w tamtych ponad 3. mln kliknięć - są trzy moje (!), tak na przestrzeni półtora roku - zaglądam i odsłuchuję ten wykład. Właściwie to nie wykład, to majstersztyk. Kabarety bywają rozrywkowe, ale spotkanie z Bralczykiem to prawdziwe mistrzostwo świata. Też wymyśliłam po ostatnim odsłuchaniu, że można by to upublicznić na naszym blogu PnŻ. Tylko, że słuchaniem tego wykładu zainteresują się wyłącznie osoby mające związki z literaturą i znające zakres tematyczny Bralczyka. Dlatego pomyślę o tym jeszcze.
  Podobnie jak Ty Krystyno- serdecznie polecam naszym Czytelnikom.
  A po tej :"uczcie" sami napiszcie co o tym sądzicie.
  Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, Bralczyk uczy bawiąc. Jego wykład jest dla każdego.

   Krystyna

   Usuń
  2. Tak właśnie, albo bawi - ucząc nas. I to jest właśnie największa moc jego talentu. Nie znałam go wcześniej od takiej strony. Pa pa ...

   Usuń