sobota, 18 lutego 2023

Czy znacie Bolka Langa i Tomka Motykę?

Wirtualna Kultura śledzi "notowania" poszczególnych wpisów na blogu. W tym roku, czyli 2023, największym, jak dotąd, zainteresowaniem na blogu cieszył się  wpis o "wycieczkach 2023", które dla seniorów organizują Jadzia i Irek Spychalscy, a najmniejszym wpis o występach zespołu dziecięcego w Muzeum Architektury: 

Ona oczywiście przy doborze tematów sugeruje się "rankingiem", ale nie tylko. Czasami chce się pochwalić, co nowego się dowiedziała lub odkryła. Tym razem odkryła Bolka i Tomka, czyli Bolesława Langa, który prowadzi Salonik Trzech Muz, i Tomasza Motykę, który śpiewa. A to wszystko dzięki mailom, które czasami dostaje od Joli Podsiadło z Przestrzeni Trzeciego Wieku. 

Salonik Trzech Muz działa na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Dom Wrocławski przy ulicy Zawalnej 7 - wejście od podwórka.
Sukcesy tego miejsca spotkań i ciekawych zajęć to efekt wolontariackich działań Bolka Langa, prawdziwego "działacza społecznego". Bolek wiele lat przyjaźnił się z Czesławem Rodziewiczem
Wirtualna Kultura razem z członkiniami grupy "Atelier Kultury" z PTW wybrała się do Saloniku Trzech Muz na wystawę prac Czesława Rodziewicza, którego znała jako twórcę haftu wrocławskiego i autora słynnych ekslibrisów,
W saloniku Wirtualna Kultura dowiedziała się o jeszcze jednej pasji Czesława: o liściakach.  Bolek z Czesławem organizowali liściakowe konkursy dla dzieci, kliknijcie na drugie zdjęcie powyżej. Na pierwszym zdjęciu jest Bolesław Lang.

Drugim odkryciem Wirtualnej Kultury jest Tomek Motyka, który śpiewa nastrojowo i rytmicznie - ona jeszcze go nie zna: 
W ostatnim nagraniu brał udział m.in. Andrzej Gaszewski, jako "tło".
  
Jola Podsiało przesłała jej "info", że 4 marca 2023 o godz. 16 Tomek będzie śpiewał w Klubie "U Piasta" (kliknijcie na zdjęcie obok). Klub "U Piasta" Spółdzielni Mieszkaniowej Piast jest przy ulicy Benedyktyńskiej 15 (boczna od ulicy Wyszyńskiego, niedaleko ul. Sienkiewicza).
Jak widać, w osiedlowych klubach dużo się dzieje. Brawo!

Uwaga. Autorką liściaka na zdjęciu powyżej jest Joanna Klimowicz, zdobywczyni Grand Prix na V Jubileuszowym Konkursie Ogólnopolskim o Berło Liściakowego Króla.

Dodatek. Elą W., wspomnianą w komentarzu, jest Elżbieta Wodało - wrocławianka z pasją:
Elżbieta poznała Czesława Rodziewicza w Saloniku Trzech Muz w roku 2004. Od tego czasu z zasuszonych liści, płatków kwiatów i innych części roślin wykleja obrazy. Swoje kolaże roślinne prezentowała na 74 wystawach (głównie indywidualnych) oraz podczas kilkudziesięciu spotkań z publicznością.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Drugie zdjęcie - myślałam, że to dzieło Eli W. Przepiękna praca! Pozdrawiam serdecznie Elę W.
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobnie jak Małgosia byłam prawie pewna, że to liściakowe arcydzieło - to dzieło mistrzyni tego tematu pani Elżbiety Wodały, która kilkakrotnie miała swoje wystawy tam właśnie tj w Saloniku Trzech Muz. To bardzo klimatyczne miejsce. Tam też można było czasem, posłuchać dobrej współczesnej poezji naszych rodzimych dolnośląskich Poetów.
  Wspaniale Krystyno, ze piszesz o tym miejscu. Dla mnie to przypomnienie. Dawno tam nie byłam, a wiem że bardzo warto. Może uda mi się naprawić tę nieobecność?..
  Pozdrawiam weekendowo Majka Stanek
  ps
  Co się zmieniło w rejestracji do bloga, że ja nie mogę się tu teraz rejestrować tak jak poprzednio - czyli jako Majka Stanek. Krysiu, czy wiesz coś na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, dodałam info o Elżbiecie Wodało - link do artykułu na portalu wroclaw.pl z lipca 2022. Wspaniała artystka.

   W sprawie kłopotów z pisaniem komentarzy zadzwonię do Ciebie.
   Krystyna

   Usuń
  2. Dziękuję Krysiu, dziękuję...ms :)))

   Usuń
 3. Pani Joannie Klimowicz - autorce liściakowego dzieła serdeczne gratulacje. Również ogromne brawa na prestiżową nagrodę. Dalszych sukcesów życząc - pozdrawiam M.Stanek

  OdpowiedzUsuń