wtorek, 21 lutego 2023

Ilu nas, seniorów, we Wrocławiu jest?

We Wrocławiu jest 170 tysięcy seniorów 60+, według stanu na 30 czerwca 2022, w tym 103 250 kobiet i 67 411 mężczyzn. Taką informację Wirtualna Kultura dostała od Roberta Pawliszki, kierownika Wrocławskiego Centrum Seniora,
Prawdziwych seniorów, czyli tych 75+, jest 53 589, w tym 17 978 mężczyzn i 35 611 kobiet. Te liczby byłyby większe, gdyby nie pandemia Covid-19. 

Pełne zestawienie struktury seniorów 60+ we Wrocławiu, według stanu na 30 czerwca 2022 (kliknijcie na miniaturę zdjęcia):


Na stronach Wroclife 

Wirtualna Kultura przeczytała 17 lutego 2023, że "według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym roku liczba stulatków w Polsce sięgnęła już prawie 2,6 tys. osób. Tylko na Dolnym Śląsku mieszka 223 z nich. We Wrocławiu obecnie żyje już aż 98 osób, które przekroczyły ten wiek. 86 z nich to panie, a zaledwie 12 panowie."

W marcu roku 2019 Gazeta  Senior opisywała efekty polityki senioralnej Wrocławia i Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, z pierwszych 100 dni jego prezydentury:
Wtedy seniorów we Wrocławiu było ponad 177 tys. spośród 640-tysięcznego miasta. Gazeta Senior przytoczyła prognozy GUS, że w 2050 roku co drugi mieszkaniec Wrocławia będzie seniorem. 

We wrześniu roku 2020 
 Wirtualna Kultura narzekała:

"od roku czeka na opublikowanie efektów ankiety, która miała pokazać, jaka jest sytuacja i obraz wrocławskich seniorów. Szczególnie interesują ją metodologia badań (np. sposób wyboru 1000 seniorów do ankietowania) oraz pytania, zawarte w ankiecie." 

Dopiero w styczniu 2021 z ogólnopolskiej gazety polityki senioralnej Wirtualna Kultura dowiedziała się, dlaczego z zapowiadanej w roku 2019 diagnozy sytuacji wrocławskich seniorów, na podstawie ankiet, nic nie wyszło - o ile jej dobrze wiadomo, taka diagnoza do tej pory nie została opracowana. 

Ankiety miano przeprowadzić do końca roku 2019 (kliknijcie powyżej jeszcze raz na link do Gazety Senior). Zamiast nich Wrocławskie Centrum Seniora przeprowadziło jedynie "„wewnętrzne” badania, które stały się możliwe dzięki zintensyfikowanej komunikacji telefonicznej z seniorem.

Powodem porażki tzw. "małej ankiety" był niski poziom zwrotu ankiet - podobno tylko 35 procent wypełnionych ankiet zwrócono. Wirtualna Kultura nie wie, dlaczego wrocławscy seniorzy - członkowie Klubów Seniora i Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz wrocławskiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - za mało ankiet zwrócili, jak to przeczytała w ogólnopolskiej gazecie polityki senioralnej, w artykule Artura Maronia. Ona socjologiem i psychologiem nie jest.  

Wirtualna Kultura procentami zawsze się interesowała. Kiedyś  usiłowała się dowiedzieć, jak należy interpretować następujący wniosek z badania uczestników kultury we Wrocławiu i okolicach (czyli jak wrocławianie korzystają z kulturalnych propozycji i co wolą):
Badania pokazały, że "wśród osób 60+ korzystanie z oferty dedykowanej seniorom jest bardzo niskie i wynosi jedynie 16 procent". Kto wtedy tymi szesnastoma procentami zainteresował się? Wirtualna Kultura wysłała mail do instytucji, która badania przeprowadziła na zlecenie Strefy Kultury Wrocław. Chciała wiedzieć, jak te 16 procent obliczono. Odpowiedzi nie dostała. 

Ale nie martwcie się. Generalnie, ona i tak nie wie, czy wyniki jakichkolwiek ankiet czemuś służą. Ankiety ankietami, najważniejsze, żebyśmy zdrowi byli! 

Dodatek. Informacja dla czytelników, których zainteresował wpis: 
Wirtualna Kultura już wie, jakie jest stanowisko Prorektora ds. Nauczania Uniwersytetu Wrocławskiego na temat spraw poruszanych przez nią na blogu, a dotyczących Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UWr. Można się z nią kontaktować w tej sprawie.

Uwaga. Wpis zdobią wiosenne zdjęcia, zrobione na początku lutego na zachód od Wrocławia! Zdjęcia przysłała Zosia. Kliknijcie. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Ja by na te statystyki nie patrzyć to panie seniorki w każdym wieku są górą nad nad biednymi seniorami .Przykra sprawa dla płci brzydszej ,ale co robić tego się już nie da
  zmienić bo tak jesteśmy stworzeni.Z tego też powodu kobiety w tym wieku są więcej
  żywotne,zdrowsze,mają więcej temperamentu od mężczyzn .Dlatego mając większą werwę od tych biedaków wszędzie się udzielają.A biedni schorowani
  i styrani praca sędziwi staruszkowie nie mogąc im dorównać energią,wolą siedzieć w domach i przy szklance herbaty lub kufelku piwka,wspominają minione czasy jak to" drzewiej bywało" bo tyko to im nieszczęśnikom zostało!
  Baca

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę się tak nie użalać nad Panami, Seniorami? (biedakami?) Sobą?
  Więcej aktywności, spacerów, częściej bywać na badaniach kontrolnych zdrowia. I trzeba mieć tę siłę, tę wolę życia, tę moc radości, spotykania się na spacerach, koncertach, wieczorkach tanecznych, randkach. Zalecam więcej przebojowości i optymizmu, a zdecydowanie mniej proszenia o współczucie. Kobiety walczą o siebie, leczą się, dbają wygląd, o dom, o rodzinę, o zdrowie, o dzieci (często jako samotne matki), potem singielki w końcu przebojowe Seniorki. I to jest bardzo OK!
  Kochani Seniorzy, życzę Wam wszystkim najlepiej i proszę o optymizm i zaprzyjaźnianie się z nami Seniorkami. Spędzanie czasu wspólnie, w towarzystwie własnym i z innymi (nie z pilotem i smutkiem...), a będzie zdecydowanie lepiej!
  Serdecznie pozdrawiam Majka
  ps
  propozycje dla Seniorów są tak rozliczne, tak wspaniałe - że nie korzystanie z nich to grzech ciężki, tzw. grzech zaniechania. A może czekacie na podaną rękę? Jeśli tak, to mówcie i piszcie o tym. Zawsze można się umówić na wyjście w grupie czy w duecie. Przecież nie brak Wam wiedzy na ten temat. Bywacie tu, czytacie, komentujecie piękne posty Krystyny, więc czemu Was nie widać bardziej?

  OdpowiedzUsuń