środa, 1 lutego 2023

Sztuka mediów

Skrót WRO ART CENTER Wirtualna Kultura zna od roku 2018, 

chociaż on istnieje znacznie dłużej we Wrocławiu. Jest to skrót nazwy instytucji kultury, miejsca wystaw i innych działań przy ul. Widok 7 (wstęp wolny), znanej też jako Centrum Sztuki WRO:

"I jest sztuka:

wizualna, dźwiękowa, eksperymentalna, współczesna, powstająca teraz, polska i międzynarodowa, najczęściej – w interakcji z odbiorcą, który może ją kształtować, przetwarzać w przestrzeni wystawy, wielowymiarowa, złożona z realnej materii i cyfrowości – jak cały nasz świat obecnie.

WRO to pierwsza polska instytucja, zajmująca się związkami sztuki współczesnej, mediów i komunikacji. Działamy od 1989 roku, od 2008 w stałej przestrzeni CS WRO.

Nasze archiwa i kolekcja sięgają początków sztuki mediów w latach 60/70 XX stulecia
."

Różni się ono od typowych muzeów i galerii sztuki. 


"Wystawy", które Wirtualna Kultura widziała w WRO ART, były dźwiękowe i wizualne. Na ekranach migały białe kreski, plamy, chyba losowo generowane przez komputer i czasami inicjowane przez ruchy zwiedzających. W słuchawkach można było słuchać dźwięków ze świata. Był to powód do ciekawych rozważań i dyskusji.

Czy tak będzie też na kolejnym spacerze, na który OP ENHEIM zaprasza do Centrum Sztuki WRO w niedzielę 5 lutego 2023 o godzinie 12 (obowiązują zapisy, kliknijcie: Odbierz bezpłatną wejściówkę):
"Wybierzemy się do Centrum Sztuki WRO, gdzie czeka nas oprowadzanie po wystawie „Rok świetlny" z Pawłem Janickim, a także wspólny warsztat pod okiem Dagmary Domagały. Razem stworzymy rzeźbę z różnych elementów i pozostałości procesów twórczych. Zgodnie z ideą ekologii i upcyclingu będziemy korzystać z materiałów, które kiedyś były częściami instalacji artystycznych lub scenografii wystaw. Mamy jeszcze kilka wolnych wejściówek, dołączcie do nas!"

Wirtualną Kulturę zaciekawił termin "sztuka mediów" w opisie działalności Centrum Sztuki WRO. Co to jest? Jak zwykle skorzystała z przeglądarki internetowej i napisała w niej: sztuka mediów. Zdziwiła się bardzo. Sztuka mediów jest kierunkiem studiów m.in. w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu:
Z zazdrością obejrzała programy studiów:
Chętnie by posłuchała niektórych wykładów. Na studia nie ma szans nie tylko z powodu liczby lat na karku, ale też z powodu egzaminu z rysunku: 
Jedna z przyjaciółek Wirtualnej Kultury po obejrzeniu jej "drzewa"
szczerze jej powiedziała, żeby lepiej pisała niż malowała.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: