środa, 15 lutego 2023

Walentynkowy wieczór w Rynku

Walentynkowy wieczór był bardzo ciepły, jak na zimę "przystało". Ci, którzy wybrali się do Rynku o godzinie 21szej, wygrali los na loterii. Było miło i spokojnie. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Ulica Świdnicka zapełniła się melomanami, którzy wolnym krokiem podążali do Rynku. Jedni wyszli ze spektaklu (recitalu) w Teatrze Kameralnym:

Drudzy, zwolennicy baletu, z Opery:

Wirtualna Kultura nie wie, jak było w operze na balecie "Don Juan" Giorgio Madii z muzyką Christopha W. Glucka (spektakl dla widzów dorosłych). Na widowni w Teatrze Kameralnym dominowali młodzi.

Wirtualna Kultura nadrabia zaległości. "20 najśmiejszniejszych piosenek na świecie" grają od dawna, a ona dopiero teraz się na to wybrała, żeby wreszcie zobaczyć recital Mariusza Kiljana:
Mariusz Kiljan, aktor urodzony w Dębicy w roku 1970, zdobył w roku 1994 pierwszą nagrodę i nagrodę dziennikarzy na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a w roku 2008 (Wałbrzych) nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszą rolę męską w recitalu "20 najśmieszniejszych piosenek na świecie". Lubi utwory Grechuty. Na koncercie zaśpiewał rewelacyjnie jeden z nich. Znany przebój Niemena "Pod papugami" tak zinterpretował, że Wirtualna Kultura nie od razu utwór rozpoznała.

Wirtualna Kultura podziwiała nie tylko wspaniałe aktorskie wykonania piosenek, ale też niesamowitą sprawność fizyczną i szybkość zmiany kostiumów - każdy utwór wykonywał w innym stroju. Przecież on już skończył 50 lat! Niestety ona nie miała możliwości, żeby go zapytać, co zrobić, żeby taką kondycję mieć, na przykład, tak szybko wykonywać drobne kroki i zaśpiewać na jednym recitalu tyle wyczerpujących utworów.

Wirtualnej Kulturze bardzo się podobał tembr jego głosu i ogromne poczucie humoru. Mariusz sam świetnie się bawił, publiczność też:

Tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej zaczyna się 24 marca:

Dodatek. kliknijcie: Wrocławskie teatry - spektakle.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Dziękuję. Cudnie opowiadasz,. Seniorka. ♥️♥️

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia, obydwa, ale fotografia kościoła św. Elżbiety to prawdziwa perełka co widać w detalach powiększenia...

  W piosence "Pod papugami" nie znalazłam nic znajomo brzmiącego, co nie znaczy, że interpretacja tej piosenki w wykonaniu M. Kijana nie spodoba się innym. Jestem jednak zdeklarowaną konserwatystką i już.

  Super, że oprowadziłaś nas Krysiu po naszym pięknym Ryneczku w dzień św. Walentego. Bardzo, bardzo to miłe, Dziękuję i pozdrawiam Majka Stanek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, niestety zdjęcia kościoła nie zrobiłam. Na obu zdjęciach jest Ratusz.
   Ja też wolę oryginalne wykonania, ale artystyczne inne spojrzenie na piosenkę może też być ciekawe.
   Krystyna

   Usuń
  2. ...rzeczywiście, tak mnie zafascynowały szczegóły boczne że byłam przekonana że ko kościół św. Elżbiety. Tym bardziej zwróćmy uwagę na wyjątkowe detale tej zabytkowej budowli tj Ratusza. Swoją drogą budowla kościoła garnizonowego dorównuje urodą Ratuszowi. Obie budowle są cudownie piękne. Dzięki Krystyno za grzeczne sprostowanie, pozdrawiam Majka
   Pozdrawiam Majka

   Usuń