czwartek, 3 grudnia 2020

Haftować każdy może - raz lepiej raz gorzej

Tytuł wpisu jest zainspirowany piosenką, którą Jerzy Stuhr wykonał na festiwalu w Opolu w roku 1977, 

Wirtualna Kultura  nie wie, kto wymyślił haft i dlaczego? Na pewno nie wymyśliła go nauczycielka ze szkolnej świetlicy, która uczyła Wirtualną Kulturę haftu,

Wirtualna Kultura pamięta z tamtego okresu tylko jedno swoje "dzieło": wyhaftowała pałac kultury. Na tej podstawie próbowała ustalić, kiedy to mogło być. Coś się jej nie zgadza. Albo wyhaftowała Pałac Kultury i Nauki w budowie, albo nie był to Pałac Kultury i Nauki. PKiN budowano w latach 1952-1955:


Inne wątpliwości ogarniają Wirtualną Kulturę na temat ulubionego haftu jej mamy. Była przekonana, że haft nazywal się kujawski. Tymczasem na wycieczce w roku 2016 się przekonała, że to był haft kaszubski:
Kaszubski bardziej jej się podoba. 

A jaki jest Wasz ulubiony haft? Może wrocławski, który wymyślił Czesław Rodziewicz, znany jej kiedyś wrocławski artysta malarz,
Jej koleżanka Teresa Weideman była jedną z chyba tysiąca hafciarek, które nauczyły się haftu wrocławskiego. Teresa swoje prace prezentowała na wystawach i uczyła innych.


Chyba nie myślicie, że Wirtualna Kultura teraz haftuje. Ona tylko podziwia innych. Na przykład Małgosię Tomaszewską, znaną w Żółtym Parasolu szefową grupy Babki Twórczo Zakręcone:
Wiedza Małgosi o hafcie i innych "rękodziełach" jest imponująca.  Możecie się dużo od niej nauczyć - w internecie tego nie znajdziecie.

Spróbujcie haftować:

Uwaga. Na zdjęciach są przykłady haftu ze zbiorów Zosi. Jak zwykle kliknijcie. Czy wiecie, jakiego typu to jest haft?

Krystyna -Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Hafty piekne à blog zawsze pelen humoru i milo tak zaczac dzien !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze będę dumny z tego że Teresa Weideman to moja babcia mam dużo haftów które mi po niej pozostały

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Saloniku Trzech Muz przy ulicy Zawalnej we Wrocławiu jest wystawa prac Czesława Rodziewicza.
   Krystyna

   Usuń