niedziela, 5 lutego 2023

Głos rzeki Odry

W artykule "Odra Centrum, edukacyjno-kulturalny dom na wodzie," opublikowanym w roku 2021 w sierpniowym numerze Gazety Senior, Wirtualna Kultura napisała tak:

"Mieszkam we Wrocławiu od roku 1961, ale istnienie Odry odczułam dopiero w roku 1997, podczas powodzi stulecia. Przedtem Odra nie istniała w mojej świadomości. Była sobie po prostu rzeką tak jak wiele innych i tu nagle okazało się, że trzeba się jej bać.

I znowu minęło trochę lat i sytuacja zmieniła się. To nie my boimy się Odry, to ona boi się nas. Każdy wrocławianin pamięta, co Odrę, rzekę, spotkało w lecie 2022.

W niedzielę, 22 stycznia 2023, Wirtualna Kultura wybrała się na performatywny koncert (spektakl) "Głos rzeki" do Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w którym wystąpili:
  • dwie wokalistki jazzowe, Dorota Miśkiewicz (jako Wisła) i Agnieszka Wilczyńska (jako Odra)
  • aktorka, pomysłodawczyni, Lena Frankiewicz
  • instrumentalista, kompozytor, Miłosz Pękała.
Wydarzenie to reakcja na ekologiczną katastrofę na Odrze. Wrocław był jednym z miast, w których ten koncert odbył się. Wirtualna Kultura dopiero po spektaklu zorientowała się, jak wielkiej klasy artyści wzięli w nim udział. Nic dziwnego, że sala była wypełniona po brzegi. 

Dzięki relacji ze spektaklu, znalezionej w Internecie, Wirtualna Kultura poznała nazwy różnych dziwnych nieznanych jej instrumentów, jak hangdrum, bezdotykowy theremin. To na nich i innych instrumentach perkusyjnych grał Miłosz Pękała. Wirtualna Kultura wpadła w zachwyt i zastanawiała się, na ile jego gra była improwizacją i czy to wszystko da się jakoś zapisać za pomocą nut.

Oprócz śpiewu i muzyki, istotną częścią spektaklu były elementy dokumentalne - wyświetlane na ekranie fragmenty filmów, pokazujące m.in. martwe ryby w Odrze oraz autentyczne wypowiedzi ludzi, i recytowane teksty poetyckie. Na koniec wspomniano o zrzutce na ratowanie Odry.

Dobrze się stało, że dla seniorów bilety były tańsze. Dzięki temu na sali byli i młodzi, i starsi, międzypokoleniowa widownia. To ona powinna myśleć o ochronie otaczającej nas przyrody - spektakl o tym przypomniał. 

Robert Rient, poruszony katastrofą ekologiczną na rzece Odra, latem ubiegłego roku wpadł na pomysł nadania jej osobowości prawnej. Grupa Plemię Odry stara się o to,
Wirtualna Kultura nie zdziwiła się, że Olga Tokarczuk, noblistka, sojuszniczka Odry, dołącza do walki o nadanie rzece Odra osobowości prawnej. Rozmowa Roberta Rienta z Olgą Tokarczuk będzie w niedzielę, 12 lutego br.

20 kwietnia 2023 rozpocznie się marsz dla Odry na całej jej długości. Trasa marszu jest podzielona na odcinki:

Dodatek. Wirtualna Kultura poznała Roberta Rienta w czerwcu 2019 na warsztatach literackich "Wyraź to", kreatywnego pisania:
Robert Rient to pisarz i dziennikarz, absolwent resocjalizacji i pedagogiki Uniwersytetu Poznańskiego, nominowany do nagrody NIKE w roku 2018, szamanista, trener interpersonalny, itd. 

Uwaga. Zdjęcia ryb przysłała Zosia. Kliknijcie na miniatury.

Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

  1. Świetny artykuł, ja już zdecydowałam, idę trasą nr 4 odcinek 16 Gajków-Wrocław 5 maja, trasą ok 20,40km

    OdpowiedzUsuń
  2. Wpis doskonaly. Gratuluje Wirtualnej Kulturze! Popieram wszystkie akcje z daleka. Catherine

    OdpowiedzUsuń
  3. A kto do mnie chce dołączyć? Zapraszam na wspólną wyprawę Basia Kiela
    (wpis nr 1)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brawo Basiu! Powodzenia!
      Krystyna

      Usuń
    2. Krysiu, właśnie ten temat poruszyłam na naszym spotkaniu w Atelier po przeżyciu (dosłownie) filmu Ewy Ewart,, Do ostatniej kropli,, .Cieszę się, że zamieściła te wspaniałe treści.
      Irena

      Usuń
    3. Irenko, cieszy mnie Twoja opinia.
      Krystyna

      Usuń
  4. Jestem oszołomiona tymi informacjami o działaniach dotyczących nasze rzeki Odry, tych które się już odbyły, tych które się dzieją i tych które są organizowane i planowane; Odsłuchałam rozmowy Roberta Rienta z ludźmi związanymi z Odrą i kochających tą rzekę a szczególne wrażenie zrobiła na mnie rozmowa z p. Tomaszem Włochem; bardzo mnie poruszyła. Dziękuję Krysiu; bez Ciebie nie wiedziałabym o tak ważnych, szalenie interesujących inicjatywach i wydarzeniach. Jest to jedna z bardzo niewielu sytuacji gdy ubolewam, że nie jestem już młoda, bo na pewno (!) dołączyłabym aktywnie do Plemienia Odry. Pozdrawiam serdecznie. Alicja P.

    OdpowiedzUsuń