"Mieszkam we Wrocławiu od roku 1961, ale istnienie Odry odczułam dopiero w roku 1997, podczas powodzi stulecia. Przedtem Odra nie istniała w mojej świadomości. Była sobie po prostu rzeką tak jak wiele innych i tu nagle okazało się, że trzeba się jej bać."
- kliknijcie: Gazeta Senior, sierpień 2021.
I znowu minęło trochę lat i sytuacja zmieniła się. To nie my boimy się Odry, to ona boi się nas. Każdy wrocławianin pamięta, co Odrę, rzekę, spotkało w lecie 2022.
W niedzielę, 22 stycznia 2023, Wirtualna Kultura wybrała się na performatywny koncert (spektakl) "Głos rzeki" do Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w którym wystąpili:
- dwie wokalistki jazzowe, Dorota Miśkiewicz (jako Wisła) i Agnieszka Wilczyńska (jako Odra)
- aktorka, pomysłodawczyni, Lena Frankiewicz
- instrumentalista, kompozytor, Miłosz Pękała.
Dzięki relacji ze spektaklu, znalezionej w Internecie, Wirtualna Kultura poznała nazwy różnych dziwnych nieznanych jej instrumentów, jak hangdrum, bezdotykowy theremin. To na nich i innych instrumentach perkusyjnych grał Miłosz Pękała. Wirtualna Kultura wpadła w zachwyt i zastanawiała się, na ile jego gra była improwizacją i czy to wszystko da się jakoś zapisać za pomocą nut.
- kliknijcie: Hang - Wikipedia
- kliknijcie: Theremin - Wikipedia.
Dobrze się stało, że dla seniorów bilety były tańsze. Dzięki temu na sali byli i młodzi, i starsi, międzypokoleniowa widownia. To ona powinna myśleć o ochronie otaczającej nas przyrody - spektakl o tym przypomniał.
Robert Rient, poruszony katastrofą ekologiczną na rzece Odra, latem ubiegłego roku wpadł na pomysł nadania jej osobowości prawnej. Grupa Plemię Odry stara się o to,
- kliknijcie: Plemię Odry,
- kliknijcie: Film Osoba Odra - YouTube
- kliknijcie: Apel artystów w obronie Odry - YouTube.
Wirtualna Kultura nie zdziwiła się, że Olga Tokarczuk, noblistka, sojuszniczka Odry, dołącza do walki o nadanie rzece Odra osobowości prawnej. Rozmowa Roberta Rienta z Olgą Tokarczuk będzie w niedzielę, 12 lutego br.
20 kwietnia 2023 rozpocznie się marsz dla Odry na całej jej długości. Trasa marszu jest podzielona na odcinki:
- kliknijcie: Marsz dla Odry
- kliknijcie: Trasa marszu.
Dodatek. Wirtualna Kultura poznała Roberta Rienta w czerwcu 2019 na warsztatach literackich "Wyraź to", kreatywnego pisania:
- kliknijcie: Warsztaty z Robertem Rientem - wpis na blogu,
- kliknijcie: Transyberyjska kolej i sensualność - wpis na blogu.
- kliknijcie: Robert Rient - home page,
- kliknijcie: Robert Rient o sobie,
- kliknijcie: Robert Rient, Kim jesteś - YouTube.
Uwaga. Zdjęcia ryb przysłała Zosia. Kliknijcie na miniatury.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Świetny artykuł, ja już zdecydowałam, idę trasą nr 4 odcinek 16 Gajków-Wrocław 5 maja, trasą ok 20,40km
OdpowiedzUsuńWpis doskonaly. Gratuluje Wirtualnej Kulturze! Popieram wszystkie akcje z daleka. Catherine
OdpowiedzUsuńA kto do mnie chce dołączyć? Zapraszam na wspólną wyprawę Basia Kiela
OdpowiedzUsuń(wpis nr 1)
Brawo Basiu! Powodzenia!
UsuńKrystyna
Krysiu, właśnie ten temat poruszyłam na naszym spotkaniu w Atelier po przeżyciu (dosłownie) filmu Ewy Ewart,, Do ostatniej kropli,, .Cieszę się, że zamieściła te wspaniałe treści.
UsuńIrena
Irenko, cieszy mnie Twoja opinia.
UsuńKrystyna
Jestem oszołomiona tymi informacjami o działaniach dotyczących nasze rzeki Odry, tych które się już odbyły, tych które się dzieją i tych które są organizowane i planowane; Odsłuchałam rozmowy Roberta Rienta z ludźmi związanymi z Odrą i kochających tą rzekę a szczególne wrażenie zrobiła na mnie rozmowa z p. Tomaszem Włochem; bardzo mnie poruszyła. Dziękuję Krysiu; bez Ciebie nie wiedziałabym o tak ważnych, szalenie interesujących inicjatywach i wydarzeniach. Jest to jedna z bardzo niewielu sytuacji gdy ubolewam, że nie jestem już młoda, bo na pewno (!) dołączyłabym aktywnie do Plemienia Odry. Pozdrawiam serdecznie. Alicja P.
OdpowiedzUsuńAlu, ja mam podobne odczucia.
UsuńKrystyna