piątek, 26 kwietnia 2019

Czy wiecie, co to jest deepfake?


Wirtualna-Kultura, wolontariuszka akcji "Tym razem głosuję", nie próżnuje. Korzystając z fantastycznej pogody w czwartek spacerowała po Wrocławiu w żółtej koszulce z napisem "Tym razem głosuję" z przodu i "Wybory europejskie 26 maja 2019" z tyłu. Kliknijcie na drugie zdjęcie.

Koszulkę dostała na szkoleniu w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego przy ulicy Widok we Wrocławiu 15 kwietnia. Tematem szkolenia były m.in. fake newsy, fact-checking i poszukiwanie sprawdzonych źródeł informacji o działalności Unii Europejskiej:

Szkolenie poprowadził Paweł Terpiłowski, członek zarządu Stowarzyszenia Demagog, redaktor naczelny portalu Demagog i mentor Akademii Fact-Checkingu, doktorant Nauk o Polityce w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, kliknijcie: Stowarzyszenie Demagog - strona domowa. Jest on na zdjęciu razem z Grzegorzem Małygą z biura PE.

Szkolenie uświadomiło Wirtualnej Kulturze, jak mało wie o unijnych instytucjach i organach, na których stronach internetowych możemy sprawdzić prawdziwość wiadomości, które pojawiają się w różnych mediach, w tym społecznościowych:

Test, który był na końcu szkolenia, poszedł jej źle. Czy wiecie, czym zajmuje się  Eurostat lub co to jest Eurobarometr?

Przykłady błędnej interpretacji różnych unijnych dyrektyw spodobały się bardzo Wirtualnej Kulturze. Czy dla unijnych urzędników marchewka to naprawdę owoc? Czy to prawda, że w UE ślimaki są uważane za ryby? Paweł Terpiłowski wyjaśnił, jakie jest źródło rozpowszechniania fałszywych informacji na ten temat. Ciekawe były również informacje o kulisach uchwalania pewnych unijnych dyrektyw.

Wirtualna Kultura poznała też nowe terminy. Szczególnie zainteresował ją "deepfake". Deepfake to, na przykład, tworzony przy pomocy zaawansowanych metod sztucznej inteligencji film, wyglądający na prawdziwy, choć jest kompletnym kłamstwem, bo zmieniono w nim ruchy ust. W ten sposób można w usta "włożyć" dowolny tekst, którego nagrana w filmie osoba nigdy nie wypowiedziała,

Termin wyborów do Parlamentu Europejskiego zbliża się "dużymi krokami". Parlament Europejski opublikował film na YouTube:
Pomysł na film bardzo zaskoczył Wirtualną Kulturę.  Jako wolontariuszka akcji "Tym razem głosuję" dostała mailem link do filmu 25 kwietnia rano. W mailu napisano m.in. to:

"Poniżej zamieszczamy film, który przygotowaliśmy w Parlamencie Europejskim. „Wybierz swoją przyszłość” to dokument o dzieciach, które właśnie przyszły na świat w całej Europie. Narodziny, ta pełna emocji chwila, niosą ze sobą ogromne poczucie odpowiedzialności, byśmy zapewnili nowemu życiu bezpieczną przyszłość i dobrobyt. Dzieci, które widzisz w tym filmie, będą spadkobiercami podejmowanych dziś przez nas decyzji."

W ciągu dwóch pierwszych dni  ponad 7 milionów internautów kliknęło na link do filmu "Wybierz swoją przyszłość".

Uwaga. Wirtualna Kultura była w marcu na szkoleniu "Wybory europejskie - podaj dalej". Filmowa relacja ze szkolenia jest już w internecie,

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz