niedziela, 20 marca 2022

Podcasty i raporty Demagoga

Wirtualna Kultura nie pamięta, kiedy pierwszy raz zobaczyła wyraz "podcast". Dzisiaj zdziwiła się, że istnieje jego polska wersja "podkast". Tak się już przyzwyczaiła do literki "c", że wersja z "k" ją razi. A co Wy o tym myślicie?

Na internetowej platformie (serwisie) Stowarzyszenia Demagog: 
od dwóch lat są publikowane podcasty:
Wśród podcastów Demagoga Wirtualna Kultura zwróciła uwagę na ten Marty Białek-Graczyk o cyfrowym wykluczeniu i edukacji medialnej seniorów. Marta Białek-Graczyk jest prezeską Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych Ę. 
W roku 2020 została ona wybrana na osobowość roku za

"angażowanie się wraz z zespołem „ę” we wsparcie seniorów i ambasadorów projektów. Efekty prezentowane są w cyklu: „Dobre pomysły na trudne czasy”. "ę" jako jeden z pierwszych NGOsów wystartował z działaniami online wiosną 2020 r. Na platformie kursu uczy się ponad 400 osób.
Oprócz weryfikacji informacji, na przykład na temat sytuacji na Ukrainie,
Demagog publikuje raporty i analizy: 
Wirtualną Kulturę szczególnie zainteresował raport o zagrożeniach, jakie niesie nadmierne korzystanie z internetu, mediów społecznościowych oraz smartfona:  
W raporcie omówiono m.in. takie zagrożenia: 
 • FOMO, czyli Fear of Missing Out, określenie sytuacji, w której człowieka dotyka wszechogarniający lęk, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których on sam nie uczestniczy.
 • problemy z samooceną
 • nomofobię, pojęcie to zostało ukute na określenie fobii sytuacyjnej wywołanej niedostępnością smartfona lub myślą, że nie można go użyć lub można go utracić.
 • phubbingczyli lekceważenie rozmówcy na rzecz poświęcania uwagi swojemu smartfonowi. 
 • doomscrolling, czyli nawyk stałego przeglądania informacji, które nas stresują i powodują u nas negatywne przeżycia. 

Wirtualna Kultura oniemiała, gdy raport przeczytała - nie sądziła, że jest aż tak źle. Na przykład, FOMO obserwuje się też wśród seniorów – aż 71 proc. osób powyżej 65. roku życia odczuwa średni lęk przed odłączeniem.

Raport opublikowano 7 marca 2022. Na jego przeczytanie potrzeba około 13 minut.

Uwaga. Wiosnę sfotografowała Zosia.
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Cierpię na nomofobię, bo gdybym nie miała możliwości przeczytania, co pisze Wirtualna Kultura, to czułabym się bardzo, bardzo źle :-(
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 2. Mysle , ze Ola ma racje. I nie spiesze sie z leczeniem

  OdpowiedzUsuń