piątek, 21 lipca 2023

Ewa Woydyłło na Festiwalu Góry LiteraturyDla Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej nie ma tematów tabu. Można z nią rozmawiać o wszystkim. Wirtualna Kultura przekonała się o tym, gdy 12 lipca 2023 nagrała wywiad z Ewą w noworudzkim hotelu. Wywiad ukaże się w październikowym numerze Gazety Senior. Wtedy dowiecie się, na przykład,

 • co można pomyśleć o osobach, które się nie uśmiechają,
 • o szkodliwości porównywania siebie do innych, 
 • czy warto i jak stosować zasadę FUKO (fakty, uczucia, konsekwencje, oczekiwania),
 • czy psycholog na spotkaniu towarzyskim "zawodowo" (w myślach) ocenia sylwetki uczestników
oraz czy Ewa podtrzymuje swoje zdanie o pacjentach u lekarza:

Wirtualna Kultura "odkryła" Ewę Woydyłło-Osiatyńską w Internecie w czasie pandemii, gdy szukała materiałów podnoszących na duchu,

Ewa jest autorką co najmniej kilkunastu książek, które na pewno pomogły wielu ludziom. Działa na różnych polach w kraju i za granicą. Ma też czas dla siebie - gra w tenisa (kibicuje Idze Świątek) i jeździ na nartach. 

Wirtualna Kultura osobiście poznała Ewę na konferencji o samotności, zorganizowanej we Wrocławiu z okazji roku dobrych relacji, przeciwko samotności (miają wspólnego znajomego). Następna okazja do spotkania to zeszłoroczny Festiwal Góry Literatury, a po nim Kongres Kobiet w Hali Stulecia
Nic więc dziwnego, że w tym roku zatrzymały z się w tym samym hotelu w Nowej Rudzie, by wspólnie uczestniczyć w Festiwalu Góry Literatury. Rozmowy przy śniadaniu były nie tylko o festiwalu, ale też o życiu.


Spotkanie autorskie Ewy Woydyłło w ramach festiwalu odbyło się w Radkowie. Prowadził je Łukasz Pilip (kliknijcie na pierwsze zdjęcia):
Tematem spotkania była najnowsza książka Ewy: "Nasz bieg z przeszkodami. O wrażliwości i inności", dedykowana tym, którym trudniej. Tytuły niektórych z rozdziałów sugerują, o jaką "inność" może m.in. chodzić:
 • Co z tą płcią?
 • O autyzmie bez uprzedzeń. 
Rozdział "Przebaczyć inność" tak się zaczyna:

"Kim jesteś, aby kogokolwiek osądzać?! (...) Skąd złość na uśmiechniętych? Skąd pretensja do bogatych? Skąd w tobie pogarda dla głupszych, grubszych, brzydszych lub słabszych - INNYCH. Co ty w ogóle wiesz o  nich. "

Gdy w Zamku Sarny Olga Tokarczuk i przedstawiciele jej fundacji mówili o planach dotyczących całorocznego Latającego Uniwersytetu Lokalnego:
to Wirtualna Kultura pomyślała, że książka Ewy ukazała się we właściwym momencie.

W książce: "Dobra pamięć, zła pamięć" Ewa wpisała Wirtualnej Kulturze taką dedykację:

"Krysiu, z życzeniami, aby wszystkie nowe przeżycia zamieniały się w dobre wspomnienia".

To bardzo praktyczne życzenia, bo Wirtualna Kultura ma niedobry nawyk rozpamiętywania złych wspomnień, czego Wam nie życzy.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Mam taką książkę Ewy Wojdyłło, w której pisze ona o słuszności bycia wdzięcznym. Jestem wdzięczna Pani Psycholog za tę radę, a Wirtualnej Kulturze za ten wpis.
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachecilas tym wpisem do czytania Ewy W. A polecam wszystkim! Catherine

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne i mądre życzenia. Zapisałam je sobie w moim notesiku. Na szczęście mam dobry nawyk. Złe wydarzenia skreślam, pamiętam i wspominam dobre i miłe chwile czego życzę naszej Drogiej Wirtualnej Kulturze i Czytelnikom bloga. Pozdrawiam. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń