wtorek, 12 grudnia 2023

50 na 50


Jak myślicie, co może oznaczać "50 na 50"? Wirtualnej Kulturze skojarzyło się to matematycznie z pięćdziesięcioma trafieniami na pięćdziesiąt możliwych. To oczywiście było błędne skojarzenie. Przekonała się o tym wczoraj, 11 grudnia 2023, na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym z okazji otwarcia wystawy czasowej "50 na 50" na pięćdziesiątą rocznicę funkcjonowania Działu Sztuki Wydawniczej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (MNWr). 

Kurator wystawy: dr Jakub Maciej Łubocki wybrał 50 eksponatów - po jednym na każdy rok z pięćdziesięciu lat funkcjonowania Działu Sztuki Wydawniczej, stąd 50 na 50. Tym pięćdziesięciu eksponatom towarzyszy ponad 150 dodatkowych

"Na wystawie zaprezentowane zostały zbiory wraz z ciekawą historią eksponatów, zwiedzający zobaczą m.in. niezwykłe książki pochodzące ze wspaniałego daru Jana Kuglina. (...)

Dział Sztuki Wydawniczej w MNWr to pierwsza i jak dotąd jedyna w Polsce muzealna kolekcja gromadząca w tak szerokim zakresie artefakty związane z procesem publikowania. Jubileuszowa wystawa jest doskonałą okazją do zaprezentowania bogactwa i różnorodności jej zbiorów – książek, ilustracji, krojów pisma, makiet wydawniczych i innych unikatowych obiektów przynależących do świata książki, druku i pisma." 




Oprowadzania kuratorskie po wystawie "50 na 50. Jubileusz 50lecia Działu Sztuki Wydawniczej": 20 stycznia, 3 i 17 lutego oraz 2 marca 2024, g. 13.00.

Wystawa bardzo zaskoczyła Wirtualną Kulturę. Ona nie kojarzyła Muzeum Narodowego z książkami.  Ważne dla historii książki w Polsce to reprint najstarszego znanego polskiego druku – kalendarza astronomicznego na 1474 rok – oraz tekst Jana Długosza wydrukowany w 1511 roku przez Jana Hallera. Najstarszy obiekt w zbiorach Działu Sztuki Wydawniczej: sumeryjska tabliczka z pismem klinowym powstała przed ponad czterema tysiącami lat w Mezopotamii.

Wirtualną Kulturę zainteresował rękopis z Nepalu. Sumeryjska tabliczka z pismem klinowym i rękopis (harmonijka) z Nepalu są na ostatnich dwóch zdjęciach, które zrobił Arkadiusz Podstawka z Pracowni Fotograficznej MNWr. Poprzedza je zdjęcie gablotki, w której te eksponaty są. Zwróćcie uwagę na ich rozmiary. 

Wystawa dzieli się na sześć ścieżek tematycznych, oznakowanych sześcioma kolorami: 

  • historia książki, kroje pism, oprawy, projektowanie książek, książki dla najmłodszych i książki artystyczne.
Dr hab. Piotr Oszczanowski, Dyrektor Muzeum, z satysfakcją mówił na konferencji prasowej, że w roku Jubileuszu 75lecia Muzeum jest drugi Jubileusz 50lecia Działu Sztuki Wydawniczej, który powstał 12 grudnia 1972. Początkowo był to dział sztuki książki - myślano nawet, żeby stworzyć Oddział (muzeum) Sztuki Książki. 

I Dyrektor Muzeum, i kurator wystawy podkreślali znaczenie tych, którzy rozpoczęli tworzenie kolekcji: 
  • Teresa Odrowąż-Pieniążek, pierwsza kustoszka Działu Sztuki Wydawniczej, oraz Wojciech Kaczorowski, 
oraz wagę daru Jana Kuglina. Wystawa jest hołdem dla nich. W przygotowanie wystawy było zaangażowanych wiele osób, w tym konserwatorzy. Zwykły śmiertelnik - zwiedzacz" nie jest świadomy, jaki ogrom pracy "kryje się" w wystawie, która jest dziełem zbiorowym. O tym można było usłyszeć na konferencji prasowej. 



Dyrektor Muzeum, Piotr Oszczanowski, z zadowoleniem stwierdził, że frekwencja we wszystkich oddziałach muzeum była w tym roku rekordowa: 755 tysięcy odwiedzających:
Nie zapominajcie o wystawie Rococo w Pawilonie Czterech Kopuł i Zaklinacze czasu w Muzeum Etnograficznych, które są częścią MNWr: 

Dla uczestników konferencji prasowej zrobiono oprowadzanie kuratorskie. Wirtualna Kultura skorzystała z okazji i zadała kilka pytań. Ona teraz wie, że: 

  • Jakub Maciej Łubocki skończył bibliotekoznawstwo i szczęśliwie dostał etat w MNWr.
  • Wystawa to dowód na to, że kochamy książki - nie ma schyłku książki.
  • Katalogi z wystawy są ponumerowane i każdy ma trochę inną okładkę (katalog jest na pierwszym zdjęciu).
Ta ostatnia informacja zaskoczyła bardzo Wirtualną Kulturę. Ona zgłosiła pomysł, żeby na postumencie na wystawie postawić obok siebie trzy katalogi, żeby różnice między nimi zobaczyć. 

Uwaga. Na pierwszym zdjęciu powyżej są 

  • Kierowniczka Działu Wydawniczego Bogusława Idzik-Ćwikowska, 
  • Magdalena Skrabek z Działu Promocji i Komunikacji Muzeum Narodowego, 
  • kurator wystawy Jakub Maciej Łubocki
i Krystyna - Wirtualna Kultura. Na drugim Dyrektor MNWr Piotr Oszczanowski i kurator wystawy. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

  1. Krysiu, dziękuję.. Seniorka. Wroclawianka. Książka jest ważna. Bardzo.!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne i ...
    Bardzo ciekawe fotografie tej niezwykłej ekspozycji. Bardzo mnie zainteresowały i zmobilizowały do szczegółowego zapoznania się z tą jakże ciekawą sztuka. Dziękuję Krystyno za oryginalny pomysł na przedświąteczny post. Pozdrawiam serdecznie Majka

    OdpowiedzUsuń