wtorek, 5 grudnia 2023

Maciej Wołodko rozmawia z Krystyną-Wirtualną Kulturą o pokoleniach


We wtorek, 5 grudnia 2023 zanim słońce wstało, na internetowym portalu Wrocławia ukazała się rozmowa redaktora Macieja Wołodki z Krystyną-Wirtualną Kulturą: 

Ona ma szczęście. Drugi raz zagościła na portalu wroclaw.pl. Pierwszy raz pisała o niej redaktor Beata Turska rok temu, a zdjęcia zrobił Tomasz Hołod (on jest autorem zdjęć z tego wpisu, kliknijcie): 

Już w roku 2017, w związku z konsultacjami nad strategią Wrocławia 2030, Wirtualna Kultura pytała, czy Wrocław rozmawia z seniorami (wtedy ona była blogerką Popowiczanką):  
Zadawała to pytanie, chociaż i wtedy, i teraz ona nie wie, czy seniorzy chcą być pytani. 

Od roku 2017 we Wrocławiu wiele się zmieniło na korzyść dla seniorów. Na przykład,
Są bale i darmowe koncerty dla seniorów. Był program Wrocławski Wolontariusz IT. Na konferencjach dyskutowano o seniorach. Może więc nie ma powodu, żeby seniorów o coś pytać??? Jak myślicie, drodzy czytelnicy bloga? 
  
Rozmowa Macieja Wołodki z Krystyną ma kilka wątków. Jednym z nich jest dialog międzypokoleniowy, a właściwie, zdaniem Krystyny, jego brak. Krystyna wspomina o międzypokoleniowym projekcie "Pokolenia. 59 pytań" i o performatywnym czytaniu "59 pytań": 
W tekście rozmowy na portalu Wrocławia jest link do nagrania performatywnego czytania "59 pytań" na II Festiwalu Teatru na Faktach. Antybohaterka, zorganizowanym we Wrocławiu przez Instytut im. J. Grotowskiego: 
W Internecie jest też nagranie wywiadu przeprowadzonego przez Katarzynę Pilewską z członkami zespołu przed próbą generalną "59 pytań":

Krystyna w rozmowie z Maciejem mówi też o oskarżeniach młodych pod adresem seniorów w związku z kryzysem klimatycznym i kończy stwierdzeniem:

"To relacje społeczne decydują, że żyjemy dłużej i szczęśliwiej. Rozmawiajmy ze sobą, oswajajmy starość. Ona czeka każdego."


Dodatek. Rozmowie Macieja Wołodki z Krystyną przypisano kilka etykiet: 

mieszkańcy Wrocławia, wrocławianie z pasją, wywiady, seniorzy we Wrocławiu.

One decydują o zakładkach na portalu Wrocławia:
To Krystynę-Wirtualną Kulturę ucieszyło, bo w zakładce "wywiady" jest m.in. rozmowa z prof. Januszem Deglerem z 15 listopada 2023:

     Krystyna - Wirtualna Kultura

10 komentarzy:

  1. Ciekawy wywiad. Za pięć lat będę seniorem. P.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zadałaś Krystyno mądre pytanie...
    Czy seniorów należy o coś pytać????
    Kochani, jeśli chcecie cokolwiek wiedzieć o nas seniorach - to należy, to trzeba o to pytać Seniorów. Bolesne i dziwne jest stwierdzenie że: na konferencjach dyskutowano o Seniorach. Przecież wszystkie senioralne organizacje ,,obywają się,, bez seniorów, choć uczestnicy zawzięcie dyskutują o Seniorach -niczym o jakimś już (martwym) przedmiocie . Na litość boską, czy tak trudno odgadnąć? że my jesteśmy żywi!!! że mamy wiele do powiedzenia, że chcemy Wam to powiedzieć!!! Tylko nas zapytajcie, zapytajcie !!! prawdziwych nas, Seniorów!!! Niech się Wam nie zdaje że wiecie więcej i lepiej o Seniorach Wy urzędnicy! niż sami MY SENIORZY! Przepraszam że musiałam to wykrzyczeć. Przepraszam. Pozdrawiam przedświąteczne. Majka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brawo, Maju, za odwagę wyrażania swoich opinii. Krystyna

      Usuń
    2. Ja tak mam, tylko nie wszystkim się to akurat podoba. Ale ja zawsze powiem co myślę, albo nie pytana nie odzywam się się, bo często jest tak że ,,szkoda gadać..."

      Usuń
  3. Wow.!!!!!! Brawo,swietny wywiad, brawo Krysiu. Co za piękne zdjęcia. 👏👏👏👏👏❤️❤️❤️❤️

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobrze, że to się ukazało. Gdyby jeszcze młodzi to przeczytali. Ewa

    OdpowiedzUsuń
  5. Zdecydowanie 3 x TAK! TAK - dziękuję za wywiad i słowa ważne! TAK - głośmy wszem i wobec, że ekspertami "od seniorów" są seniorzy, a nie tzw. "mądre głowy"! TAK - trzeba takimi tekstami prowokować młodszych, gdzie tylko się da i gdzie tylko można.

    OdpowiedzUsuń
  6. Cieszę się że ta historia znalazła światło dzienne. Krystyna mi ją opowiadała i bardzo mnie ona poruszyła. A może już nie pokolenie 30- ale też nie 60+ a z Krystyna kawa i pogaduchy zawsze nam jakoś wychodzą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znamy się cztery lata i osiem miesięcy - sprawdziłam to na blogu. Nasze międzypokoleniowe rozmowy zawsze podnoszą na duchu. Krystyna

      Usuń
  7. Dialog jest nieocenionym narzędziem i kluczem do poznania zarówno różnic jak i podobieństw, słabych i mocnych stron. Pozwala przedstawicielom różnych pokoleń wypracowac komunikację. Jest to w szczególności ważne w przypadku różnic między pokoleniami i warto nad tym pracować.
    Bardzo interesujący wywiad. Pani twórczość jest bardzo istotna i pokazuje zupełnie inne spojrzenie na kwestie seniorów i ich rzeczywistości.

    OdpowiedzUsuń