niedziela, 10 grudnia 2023

Chłopaki na rzecz równości - relacja z konferencji


Wirtualnej Kultury nie mogło zabraknąć 1 grudnia 2023 w Barbarze przy ulicy Świdnickiej na konferencji "Zmiany wzorców męskości – jak włączać w równość chłopaków i mężczyzn?", zorganizowanej przez Fundację Herstory: 

Ona do tej pory pisała na blogu i w Gazecie Senior o dyskryminacji mężczyzn, chłopakami nie interesowała się:

Konferencję poprowadziła prezeska Fundacji HerStory, trenerka i terapeutka Lena Bielska (kliknijcie na miniatury zdjęć). 

"Chłopaki na rzecz równości to program edukacyjno – badawczy. Naszym celem jest edukacja antyprzemocowa i równościowa dla dziewczyn i chłopaków oraz wzmocnienie kompetencji antydyskryminacyjnych u osób pracujących w obszarze edukacji.(...)

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Liderka projektu: Fundacja HerStory."

Na konferencji przedstawiono m.in. raport z  wnioskami z realizacji projektu "Chłopaki na rzecz równości" (plik pdf z raportem można pobrać z Internetu): 

oraz zasady stosowanej w projekcie metody "Sztama": 
Zajęto się też działaniami teatralnymi Agnieszki Bresler, prezeski Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan,  w więzieniach oraz kampanią "Biała wstążeczka": 
"Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Została zainicjowana w 1991 r., przez mężczyzn w Kanadzie. Obecnie jest ona prowadzona w ponad 55 krajach."



Wśród gościń i gości zaproszonych na konferencję byli:

  • dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz – autorki raportu z badania mechanizmów działania przemocy w odniesieniu do chłopców
  • Magda Szewciów i Maciej Barczak – osoby trenerskie, które zainicjowały stworzenie antyprzemocowej metody pracy z chłopakami SZTAMA
  • Patryk Moszka – trener antydyskryminacyjny, pracujący między innymi właśnie w tej nowej metodzie.
  • Izabela Pawłowska – Przewodnicząca Wrocławskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
  • Agnieszka Bresler – inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan.

Wirtualna Kultura była pod wrażeniem szerokiego zakresu tematów poruszanych na konferencji, związanych z przemocą. Zainteresowanie konferencją było tak duże, że jej przebieg transmitowano na Facebooku. 

Atmosfera była fantastyczna, przekąski i ciasteczka smakowite. Wirtualna Kultura kupiła dwie pary skarpetek (cegiełek) - wolontariuszki sprzedające skarpetki były zaskoczone, że seniorka chce w takich skarpetkach chodzić! 


Izabela Pawłowska poinformowała, że 15 grudnia w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się wydarzenie dla seniorek i seniorów związane z kampanią "Biała wstążeczka".  

"Już 15 grudnia spotykamy się ponownie w Kinie Nowe Horyzonty z Seniorkami i Seniorami. Tym razem skupimy się na tym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Wiemy, że często szukają Państwo informacji o możliwych formach wsparcia nie tylko dla siebie, ale również dla swoich znajomych. Oczywiście polecamy zabrać znajomych ze sobą i korzystać ze spotkania wspólnie .

Zapisy na spotkanie prowadzi pan Patryk Kamyk,
tel. 789 804 512,
e-mail: patryk.kamyk@mops.wroclaw.pl"

Niech Was nie zmyli tytuł konferencji i raportu. Wnioski z obrad przydadzą się nie tylko edukatorom, ale też rodzinom chłopaków. Wirtualna Kultura cały czas nie może zrozumieć źródeł przemocy rówieśniczej. Na konferencji notowała, i notowała, ale nadal nie może pojąć, skoro opisany w raporcie model chłopaka jest tak idealny, dlaczego rzeczywistość jest kompletnie inna (kliknijcie powyżej na zdjęcie z fragmentem spisu treści raportu). Uczestnicy (czyli chłopaki) badań "zgodnie (i spontanicznie) stwierdzili, że przemoc nikogo nie omija".  


Dodatek. Wirtualna Kultura poznała Lenę Bielską w roku 2018, a Agnieszkę Bresler i Agnieszkę Wywrot w roku 2019 (kliknijcie na miniatury zdjęć i zobaczcie przykładowe linki poniżej). Okazji do spotkań z nimi na warsztatach i innych wydarzeniach było dużo. Nic więcej dziwnego, że Krystyna - Wirtualna Kultura na konferencji chciała być.   

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

  1. Ciekawostka. To dziewczęta w szkołach i kobiety w więzieniach radziły, żeby prowadzić zajęcia też dla chłopaków i mężczyzn. O tym była mowa na konferencji. Krystyna

    OdpowiedzUsuń
  2. Krysiu,
    z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam Twoją relację z konferencji oraz uzupełniające informacje.Muszę przyznać, że nie miałam świadomości, że wg przedstawionych badań, aż 41 % dzieci i młodzieży doświadcza przemocy fizycznej a 28% psychicznej. Fundacja Herstory pełni ważną funkcję w zakresie edukacji m.in. antyprzemocowej /zarówno dla chłopców jak i dziewcząt/.Działania profilaktyczne przeciwko zjawiskom bullyingu oraz cyberbullyingu to ważne zadanie dla nas wszystkich aby w porę zauważyć i wesprzeć gdy dzieje się coś niepokojącego.Natomiast klektyw"Kobietostan" , który działa w miejscach społecznego wykluczenia, aktywizuje widownię poprzez twórczość artystyczną.Miałam okazję, dzieki Twojej rekomendacji Krysiu,uczestniczyć w spektaklu wystawionym w Firleju"pt. Kobietostan.Chór na jedną aktorkę".Treść i wykonanie godne polecenia.
    26 stycznia o godz.19.00 w OPT ul. Działkowa 15 ma być grany spektakl "Chłopaki.Prawo głosu.
    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, byłam na dwóch spektaklach przygotowanych przez Agnieszkę Bresler z więźniarkami. Rewelacja. "Chłopaki" wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Warto się wybrać. Krystyna

      Usuń
    2. Aniu, to ważna podpowiedź, ta w ostatnich zdaniach. Też byłabym zainteresowana. Może się załapie? Ciekawa jestem tego spektaklu. I mam sporo zaległości na tym ,, podwórku "...

      Usuń
  3. Bardzo dziękuję w imieniu całego zespołu Fundacji za wpis i relację z konferencji :) Pozdrawiam, Agnieszka z HerStory

    Mam nadzieję, że do zobaczenia w styczniu, przy okazji spektaklu "Chłopaki. Prawo głosu"

    OdpowiedzUsuń