sobota, 30 grudnia 2023

Pieskie życie psa

A jak pogodzić w jednym domu różne psie charaktery? Takie pytanie Wirtualna Kultura zadała Ani, gdy zwiedzały wystawę w Zamku w Leśnicy (wystawa jest czynna do 7 stycznia 2024): 

Przed zwiedzaniem Ania i Wirtualna Kultura odpoczęły na czerwonej kanapie i podziwiały choinkę. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Na wystawie są prezentowane prace z książki Aleksandry Czudżak / Piotra K. Czudżaka „Jak nazwać pieska?”, wydanej przez wydawnictwo Wolno.
Aleksandra Czudżak to wrocławska ilustratorka, absolwentka grafiki na wrocławskim ASP, wychowana w lesie, na koziej farmie. Ostatnio zajmuje się również muralami. Z tego powodu pracowała w ZOO. 

Wystawa wprowadziła Wirtualną Kulturę w bardzo dobry nastrój - w sam raz na koniec roku 2023. Spodobał się jej podział psiej ferajny na podgrupy i ich charakteryzacja:

mieszczuchy, wystawowcy, arystokraci, zawodowcy, 
straszaki, domatorzy, rozszczekani, rozrabiaki.

Wśród zawodowców znaleźli się Baca i Juhas. Wystawowców reprezentował Czempion. Domator Racuch lubi ściągać talerze razem z serwetą, a rozrabiaki butów nie oszczędzą. Wyjec to jeden z rozszczekanych. Mieszczuch Rabat wózkiem na zakupy posługuje się sprawnie.
Cesarza zakwalifikowano do arystokratów. Według opisu arystokraci 

"żyją w przepychu. Pielęgnują tradycję, dbają o schludność i elegancję. W ich domach znaleźć można wiecznie zakurzone piłeczki, gryzaki oraz piszczałki. Przedmioty te stoją nienaruszone od czasu nabycia."

Niestety Wirtualna Kultura nie zapamiętała, do jakiej grupy należą Fiki, Miki, Piki i Riki 


oraz piesek sterujący statkiem. Może Wy wiecie? Grzmot to oczywiście straszak. Jeszcze raz kliknijcie na miniatury zdjęć.Wirtualna Kultura nie może pominąć Bobika, mieszkańca wsi, któremu kogut na głowę wchodzi."Psy wiejskie to szlachta gatunku - ziemianie. Obrońcy stałego, świętego porządku, 
strażnicy tradycji, ale nieodmawiający sobie też małych przyjemności." 

Więcej o psach można się dowiedzieć na wystawie.

Dodatek. Wirtualna Kultura nie ma ani kota, ani psa. Na Facebooku często trafia na zabawne filmiki pokazujące relacje piesko-kocie, ale one są chyba specjalnie aranżowane przez ludzi. Życie psa i kota pod jednym dachem wymaga odpowiedniego ich przygotowania:


I jeszcze jedna ciekawostka. Skąd się wziął zwrot "pieskie życie" (nie psie życie).

Udanego Sylwestra bez huku!

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. pies i kot pod jednym dachem nie jest rzadkością. Czasem dominujący jest pies a czasem kot i najczęściej jest to wynik tego, które zwierzę było pierwsze w domu lub jest starsze. Z punktu widzenia psa pokojowe współistnienie dotyczy tylko własnego kota a obce się po prostu gania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdemu z nas życzę "cesarskiego" życia, czyli... w przepychu. A także pielęgnowania tradycji, dbałości o schludność i elegancję. Oraz wszystkiego - innego wyłącznie najlepszego. Z podziękowaniem Wirtualnej Kulturze za wszystkie wpisy
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, szampańskiego przejścia do Nowego Roku 2024. Krystyna

   Usuń
 3. Trochę o rozrabiakach (tekst z wystawy). Rozrabiaki wykraczają poza nudne schematy i łamią szare reguły na rzecz pokazania kłów. (...) Ci niepozorni bandyci zawsze znajdą lukę w systemie, kpią z naszych błędów (...) te niesamowite psy pokazują, jak żyć z pasją. Chwała tym, którzy maja tyle ducha co oni!"

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wystawa. Dobrego Nowego Roku! Joanna

  OdpowiedzUsuń