piątek, 22 grudnia 2023

O czym śpiewano w Imparcie

Jak już wiecie, Drodzy Czytelnicy, 19 grudnia 2023 w Centrum Impart, odbył się wyjątkowy Koncert Galowy Nagrody im. Sacharowa zatytułowany "Z Miłości do Wolności": 

Wzięli w nim udział znani i lubiani artyści związani z teatrem Capitol: 
  • Artur Caturian, Rafał Cieluch, Emose Katarzyna Uhunmwangho, Rafał Karasiewicz, Tomasz Leszczyński, Jakub Olejnik, Justyna Szafran.

Scenariusz koncertu przygotował Jarosław Perduta. 


Koncert zorganizowało Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Na jego profilu na Facebooku można przeczytać:
  
"Tegorocznymi laureatami są Jina Mahsa Amini oraz irański ruch „Kobieta, Życie, Wolność”. 

Jina Mahsa Amini to 22-letnia Kurdyjka, która stała się symbolem walki o prawa człowieka w Iranie. Jej aresztowanie i śmiertelne pobicie przez tzw. policję „moralności” za „niewłaściwe” zakrywanie włosów hidżabem we wrześniu 2022 r., wywołało masowe protesty w tym kraju. Podczas tych protestów narodził się ruch „Kobieta, Życie, Wolność”, którego członkowie i członkinie manifestują swój sprzeciw przeciwko przymusowi noszenia hidżabu i innym dyskryminującym kobiety przepisom.

W styczniu 2024 na naszym profilu pojawi się nagranie koncertu, do obejrzenia którego już dziś serdecznie Was zapraszamy
." 


Wirtualna Kultura nie może się doczekać obejrzenia nagrania koncertu, bo jego program i wykonanie zrobiły na niej ogromne wrażenie. Śpiewano starannie dobrane utwory z całego świata, z Polski też. Każdy z nich miał jakieś przesłanie lub coś przypominał i dawał możliwości pokazania talentów wykonawców. Były to m.in.  piosenki Niemena, Osieckiej, Edith Piaf, Beatlesów i "Sarajewo" Nohavicy:

Wśród wykonawców była dwójka zwycięzców Przeglądów Piosenki Aktorskiej (Justyna Szafran i Artur Caturian), którzy m.in. zaśpiewali te utwory:
Jak to możliwe, że Wirtualna Kultura nic o warszawskiej kolędzie nie wiedziała. Justyna Szafran zaśpiewała ją bardzo przejmująco. Czy pamiętacie ten wpis o spektaklu, w którym pierwszoplanową rolę zagrała Justyna Szafran i małą Emose Katarzyna Uhunmwangho: 
To ta druga, Emose Katarzyna Uhunmwangho, pokazała na koncercie niesamowitą siłę głosu. Tak potrafią śpiewać tylko niektóre amerykańskie wokalistki. 

Niestety Wirtualnej Kulturze nie udało się znaleźć w Internecie nagrania  piosenki „Stand up” Cynthi Erviro (z filmu o abolicjonistce Harriet Tubman), którą Emose Katarzyna Uhunmwangho wykonała dwukrotnie - drugi raz na bis na końcu koncertu. Oto inny bardzo wstrząsający utwór wykonany przez Emose: 


Wirtualna Kultura znalazła oryginalne nagranie piosenki "Stand up": 
Jej zdaniem, Emose zaśpiewała to lepiej. 

Artur Caturina zaśpiewał też piosenkę Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" . Jak więc się domyślacie, to nie był koncert karnawałowy. To był koncert podpowiadający, ile na świecie jest jeszcze do naprawienia. Przypominał o tym, co złego wydarzyło się, ale nie gasił nadziei. Dodawał wiary, że jutro będzie na świecie lepiej. Tego Wam życzy Wirtualna Kultura. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz