środa, 18 lipca 2018

Dawne i nowe premiery

Wakacyjna pora skłania do posumowań. "Wirtualna Kultura - Popowiczanka" postanowiła sobie przypomnieć, czym interesowała się w zeszłym roku. Najbardziej zaskoczyło ją to, że spektakl "Wyspa" w teatrze "Pieśń Kozła" polecała już rok temu, a dopiero teraz na nim była.

Niestety całkowicie zapomniała, że miała się wybrać na "Ja, Piotr Riviere" i do tej pory na tym spektaklu w Capitolu nie była. Nawet nie wie, czy ten spektakl jeszcze "grają":
Za to się dowiedziała, że po wakacjach 6 października 2018 będzie w Capitolu premiera "Blaszanego bębenka" na podstawie powieści Güntera Grassa, kliknijcie: Capitol latem. Tak twórcy spektaklu go zapowiadają, kliknijcie: Blaszany bębenek:

"Twórcy zapowiadają niezwykle dynamiczny choreograficznie, pełen muzyki spektakl. Wojciech Kościelniak mówi o „wodewilu”, podkreślając jednak, że hasło to trzeba traktować dość umownie, jak przy „Operze za trzy grosze” Brechta.

Czterdziestoosobowa obsada rozpoczęła próby taneczne i wokalne w maju – po wakacyjnej przerwie aktorzy wrócą na Dużą Scenę na początku sierpnia.

Wśród muzycznych inspiracji kompozytor Mariusz Obijalski wymienia Toma Waitsa, Gogol Bordello i Tiger Lillies, zapowiadając dużo „przedwojennych standardów w łobuzerskich, cygańsko-jazzowych aranżacjach”. Aktorom towarzyszyć będzie orkiestra na żywo
."

W roku 2017 bardzo duże wrażenie zrobiły na "Popowiczance" dwie premiery:
W obu przypadkach odstępstwa od tradycji były dla "Popowiczanki" czymś zaskakującym. Widocznie jest ona tradycjonalistką. Obie premiery były na jesieni już po premierze filmu "Twój Vincent", kliknijcie: Gwiaździsta noc z van Goghiem. Dlatego "Popowiczanka" na oba spektakle patrzyła okiem malarza, chociaż nim nie jest. Posłuchajcie jeszcze raz piosenki z filmu "Twój Vincent", kliknijcie: Starry, starry night.

Wiadomość z ostatniej chwili. Makbet w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Capitolu jest w finale konkursu na główną nagrodę na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, kliknijcie: Festiwal Szekspirowski.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Kulturo Wirtualna, w ramach podsumowania własnych wrażeń dotyczących Twojego blogu (bloga?)za rok 2017 napiszę, że jestem Ci niezmiernie wdzięczna za wszystkie zamieszczane na nim refleksje i informacje. Były ogromnie przydatne.
  Z niektórych korzystałam praktycznie, z innych nie, ale wtedy czułam się przynajmniej "dobrze poinformowana". Piosenka Starry starry night - piękna. Thank you. Ola

  OdpowiedzUsuń
 2. Olu, taki komentarz po północy to super niespodzianka. Wielkie dzięki.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby nie Wirtualna Kultura, to nie miałbym pojęcia, że tyle dzieje się we Wrocławiu :-)
  Dobra robota Krysiu!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiadomość z ostatniej chwili. "Makbet" Agaty Dudy-Gracz z Capitolu jest w finale konkursu na główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl w Gdańsku: 4 sierpnia.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń