sobota, 14 lipca 2018

Aktorzy czytają arcydzieła


Każdy rocznik ma swoje lektury. Porównanie "kto, co i dlaczego w szkole czytał" byłoby ciekawe. To stale się zmienia. Cykl "Zakazane lektury" to "lekcje", w czasie których pisarze, dziennikarze i naukowcy opowiadają o swoich mistrzach – tych, którzy z kanonu znikają. W drugiej części, po "lekcji", aktorzy czytają fragmenty książek mistrzów.

To wszystko jest raz w miesiącu, w ciągu dwóch godzin w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, kliknijcie: Zakazane lektury - Facebook oraz tutaj: Cykl "Zakazane lektury" w Hali Stulecia. Aktorzy czytają arcydzieła:

"Wierzymy w ponadczasowość wielu tekstów literackich. Uważamy, że słowo „kanon” zobowiązuje. Że kanon jest częścią wspólnej świadomości i pozwala nam się komunikować i rozumieć. Że nie może być anachroniczny i zideologizowany – wyjaśnia na profilu Facebookowym „Zakazane lektury” Irek Grin".


Cykl się rozpoczął 14 kwietnia 2018 od "lekcji", po której Marcin Dorociński czytał fragmenty "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego, kliknijcie: Marcin Dorociński i "Cesarz".

Na drugiej lekcji dyskutowano o Lemie, a fragmenty  jego książki "Śledztwo" czytał Arkadiusz Jakubik, kliknijcie: Dlaczego Lem wielkim pisarzem był. Na lekcji trzeciej zajmowano się "Dziennikiem" Witolda Gombrowicza. Czytał Marek Konrad, kliknijcie: Lekcja trzecia - czyta Marek Konrad.

Teraz przyszła kolej na Josepha Conrada. W niedzielę 22 lipca 2018, godz. 17, w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia o twórczości Conrada porozmawiają Wojciech Chmielarz, Irek Grin i Magdalena Heydel. Czytał będzie Robert Więckiewicz, kliknijcie: Robert Więckiewicz i "Jądra ciemności" Josepha Conrada.

Wydarzenia są bezpłatne, obowiązują jednak bezpłatne wejściówki. Można je pobrać pod linkiem: https://www.ebilet.pl/teatr/pozostale/zakazane-lektury Wejściówka obejmuje wstęp na obie części wydarzenia - zarówno lekcję, jak i czytanie. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. W przypadku problemu z pobieraniem wejściówki można wysłać maila: zakazanelektury@gmail.com.

"Zakazane lektury" odbywają się w tej samej sali, w której była Gala Wolontariatu, kliknijcie: Oblicza wolontariatu. Warunki bardzo dobre - jest klimatyzacja itd. Propozycja w sam raz dla seniorów na lipcowe lato.

Uwaga. Jesienne zdjęcie pergoli zrobiła Marysia ze Szczepina w roku 2015.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Krysiu pp takim wpisie wszystkich zachęcisz do czytania zakazanych lektur. Bardzo się ciszę na nasze spotkanie z Josephem Conradem i "Jądrem ciemności". Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń