poniedziałek, 2 lipca 2018

Dwa wcielenia "Wirtualnej Kultury"
W starym albumie "Wirtualna Kultura" ma dwa zdjęcia zrobione w roku 1962. Po ponad pół wieku (jak to brzmi!) postanowiła te miejsca odszukać i sprawdzić, jak one teraz wglądają. Zabawiła się w detektywa.

Początkowo była przekonana, że zdjęcia były zrobione w rejonie ulicy Grochowej. Bloki przy ulicy Grochowej są podobne do tych ze starych zdjęć, ale ich usytuowanie jest inne. Ostatecznie się okazało, że zdjęcia były zrobione na ulicy Pereca, mimo że drzewa utrudniają porównanie. Kluczowym elementem, dzięki któremu udało się to stwierdzić, były balkony widoczne w oddali (porównajcie drugie zdjęcie powyżej ze zdjęciem starym). Przy okazji "Wirtualna Kultura" zauważyła, że okna na klatkach schodowych są teraz inne.

Drugie stare zdjęcie było zrobione między blokami w tym samy rejonie. To miejsce też się udało "Wirtualnej Kulturze" odszukać. Ile drzew przez pół wieku tam urosło!!! Kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć.Skąd się wziął pomysł na odszukanie miejsc ze starych zdjęć? 30 maja 2018 w Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej był  finał projektu "Od matki", kliknijcie: Od matki - Facebook.,  realizowanego przez "Chcemy dobrze" w ramach programu "Pomysłowi":


Uczestniczki projektu pod kierunkiem Ewy Głowackiej przygotowały materiały do ZINa "Od matki". W ZINie możecie zobaczyć m.in. dwa powyższe stare zdjęcia "Wirtualnej Kultury". ZIN był zaprezentowany w holu Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej na zakończenie projektu "Od matki". Poniższe dwa zdjęcia są ze stron Centrum Historii Zajezdnia, kliknijcie:  Pomysłowi - Facebook. "Wirtualna Kultura" coś czyta z ZINa "Od Matki", kliknijcie: ZIN od matki.


Projekt "Od matki" był częścią wiosennej edycji "Pomysłowych". Wiosenna edycja miała tytuł "Przywiezione w walizce". Chodziło o utrwalenie wspomnień osób, które wiele lat temu przyjechały do Wrocławia. Uczestniczki projektu "Od matki" i ich trenerki od herstory i zinów (niestety nie wszystkie) możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej i pod koniec tego filmu, kliknijcie: Podsumowanie wiosennej edycji "Pomysłowych". Na jesieni ma być kolejna edycja "Pomysłowych". Nowe hasło to: "Polska to ...". Może zgłosicie jakiś projekt?

Ewa Głowacka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kliknijcie tutaj: Ewa Głowacka, jest fanką ZINów, kliknijcie: ZIN - Wikipedia. To ona zaraziła "Wirtualną Kulturę" zinami. Teraz "Wirtualna Kultura" chodzi i myśli, jak tu własny ZIN zrobić. Może pomoże jej w tym udział w inauguracji ZINa Ołbin, kliknijcie tutaj: ZIN Ołbin. Inauguracja będzie w siedzibie Żółtego Parasola 4 lipca o godzinie 20. Będzie to okazja, żeby poznać wszystkich twórców ZINa Ołbin i z nimi pogadać.

Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Domy na zdjęciach nie są przykładem budynków zachwycających :-(. Na szczęście ta laska przed nimi wygląda, że ha! Jest na kim zawiesić oko! To może być dobry punkt wyjścia dla projektu: "Polska to..."
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, w roku 1962 te bloki mi się podobały. To było dla mnie wtedy coś nowego.

   Krystyna

   Usuń
 2. Ale, świetny pomysł aby zabawić się w detektywa i odszukać kiła miejsc i porównać je ze starymi zdjęciami! Chętnie się podłączenie do takiej wędrówki po starych podwórkach. Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, chętnie wezmę udział w poszukiwaniu miejsc ze starych zdjęć.

   Krystyna

   Usuń
 3. Muszę napisać to anonimowo - na trzecim zdjęciu jest piękna laska :-)
  Właściwie na 6, 7 i 8 też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie, zaimponowałeś mi znajomością matematyki i spostrzegawczością. Faktycznie na zdjęciu pierwszym, drugim, czwartym i piątym są tylko bloki - zakopiańskich lasek z drzewa nie ma.

   Krystyna

   Usuń
 4. Faktycznie - lasek brak. Jest piękna młoda dama.
  W tamtych latach mieszkanie w bloku to było coś - nowoczesność i wygoda. Patrząc od strony praktycznej - teraz też tak jest. Tylko architektoniczna strona kuleje...
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń