wtorek, 24 lipca 2018

Projekt "Garderoba wspomnień"

"Wirtualna Kultura" postanowiła Was przekonać, że i Wy możecie współtworzyć dzieła artystyczne i być inspiracją dla artystów. Zaraz się dowiecie, jak to możecie zrobić.

Pewnego lipcowego ranka "Wirtualna Kultura" otrzymała propozycję podzielenia się wspomnieniami dotyczącymi odzieży. Strasznie się jej to spodobało, bo o "ciuchach" to ona lubi rozmawiać. Chodziło o wsparcie projektu Letty Shtohryn "Garderoba wspomnień", który ona realizuje podczas swojej rezydencji w stolicy Dolnego Śląska.

Pobyt Shtohryn we Wrocławiu jest możliwy dzięki współpracy Strefy Kultury Wrocław, programu Blitz, Fundacji Valletta 2018 oraz Arts Council Malta w ramach programu AIR Wro:
Letta Shtohryn to artystka sztuk wizualnych pochodząca z Ukrainy i mieszkająca w maltańskiej Valletcie. Proces zbiórki wrocławskich ubrań, zainicjowany przez Shtohryn, jest częścią badania historii Wrocławia na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Istotną rolę w tych badaniach odgrywają skomplikowane historie wrocławian związane m.in. z przesiedleniami i poszukiwaniami nowego domu.

Z ubrań i tkanin mieszkańców Wrocławia artystka zamierza stworzyć instalację artystyczną, której będą towarzyszyć wspomnienia wrocławian związane z ubraniami. Więcej na temat projektu "Garderoba wspomnień" możecie się dowiedzieć z jej wywiadu (kliknijcie):  Letta Shtohryn - wywiad (wersja angielska i polska). Finał projektu i prezentacja jego efektów będą w listopadzie 2018. Dokładny termin i miejsce będą podane wkrótce na stronach programu AIR Wro, kliknijcie: AIR Wro.

Oto przepis na wsparcie projektu "Garderoba wspomnień":
  • Możecie przekazać elementy odzieży. Zbiórka trwa nieprzerwanie w "Barbarze" przy ulicy Świdnickiej. Przedmioty przekazane przez Was zostaną wykorzystane do produkcji dzieła artystycznego i nie będą podlegać zwrotowi, w związku z czym musicie podpisać odpowiednie oświadczenie, zobaczcie tutaj: Garderoba wspomnień - oświadczenie.
  • Możecie wypełnić anonimową ankietę, w której możecie opisać swoje wspomnienia związane z odzieżą i odpowiedź na pytania artystki dotyczące tej odzieży, kliknijcie: Garderoba wspomnień - ankieta. Wypełnienie ankiety jest bardzo łatwe i nie zajmie Wam dużo czasu. Możecie też przekazać zdjęcie garderoby, o której napiszecie w ankiecie.
"Wirtualna Kultura" już się spotkała z Lettą Shtohryn i Agnieszką Marcinowską, koordynatorką projektów w ramach programu AIR Wro prowadzonego przez Strefę Kultury Wrocław. Przez godzinę gadały i gadały o ciuchach z czasów młodości "Wirtualnej Kultury". Więcej na ten temat dowiedziecie się z  następnego wpisu.

Letta i Agnieszka są na zdjęciu powyżej. Kliknijcie na zdjęcie, żeby je powiększyć.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz