sobota, 4 kwietnia 2020

Czy Charlie Chaplin był cyrkowcem?


Kochani Czytelnicy bloga, czy są wśród Was zwolennicy cyrku? Jeśli tak, to jakiego? Wirtualna Kultura zapewne była kiedyś w cyrku, ale nie pamięta kiedy i w jakim. Oczywiście oglądała w telewizji transmisje z Monte Carlo,
i filmy z Charlie Chaplinem, który kojarzył się jej z klownem cyrkowym:

Ostatnio dzięki czytelniczce Zosi odkryła inny rodzaj cyrku - nazwała go cyrk "baśniowo-baletowy". Wirtualna Kultura dostała powyższe zdjęcie od Zosi, która na występach "Cirque du Soleil" oczywiście była.
W związku z pandemią jego widowiska są odwołane, a na internetowych stronach można oglądać specjalne nagrania ze starych występów. Wirtualna Kultura nie wie, jak często nowe nagrania się pojawiają na YouTube - może raz na tydzień w piątek? Oglądają je miliony internautów na całym świecie. Widowisko z 27 marca 2020 obejrzało do tej pory prawie 7 milionów osób, z 3 kwietnia już ponad 2 miliony.

Zosia oba spektakle w internecie widziała. W nagraniu z 3 kwietnia poleca szczególnie 45tą minutę, w której akrobatka wykonuje ćwiczenia na linie. Czy rzeczywiście z liną łączą ją tylko jej włosy? Dajcie znać, co o tym wyczynie myślicie:
Cirque du Soleil powstał w roku 1984 w Kanadzie. Jego twórcy byli ulicznymi cyrkowcami. Widowiska "Cirque du Soleil" otrzymały wiele nagród i wyróżnień oraz gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Sławy, kliknijcie: Hollywoodzka Aleja Sławy.

W styczniu 2020 cyrk wystąpił w Krakowie i Gdańsku. Tym razem było to widowisko cyrkowe na lodzie:

Występy Cirque du Soleil kojarzą się Wirtualnej Kulturze z "Niebem" w Hali Stulecia - finałowym ceremoniałem, wieńczącym Europejską Stolicę Kultury w grudniu 2016:
Kto z Was wtedy "Niebo" obejrzał? Czy je pamiętacie i wspominacie?

Przypomnienie. Na stronach Wrocławskiego Centrum Seniora jest link do aktualnych pożytecznych informacji dla seniorów w związku z epidemią:
a na "www.wroclaw.pl" info o kulturze online we Wrocławiu:

Uwaga. Na Facebooku Olgi Tokarczuk jest film z wczorajszego czytania przez Olgę opowiadania "Próba generalna": 

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

 1. Pokaz tego cyrku jest - przepiękny. Artyści, tak, nie cyrkowcy a artyści, prezentują sztukę akrobacji: precyzyjną, pomysłową, nie do podrobienia. Poza tym wrażenie robi
  wizyjna choreografia. Oglądanie równa się - odstresowanie :-)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, Twoja opinia bardzo mnie ucieszyła. Skoro w Cirque du Soleil występują artyści, to Charlie Chaplin też nie był cyrkowcem.

   Krystyna

   Usuń